ייעוץ והכוונה במציאת בית האבות המתאים ביותר ליקיריכם
 
מעבר לבית אבות

לאורך השנים חלה עליה בתוחלת החיים הודות להתפתחות הטכנולוגיה והתקדמות בתחומי הרפואה השונים. לעיתים עליה זו מלווה בירידה זניחה או משמעותית באיכות החיים ובהתאם לכך עליה בצורך בהסתייעות בגורמים חיצוניים לצורך המשך תפקוד יומיומי ושמירה על איכות חיים טובה. לאור זאת, במקרים רבים המשך המגורים בבית איננו אידיאלי עוד עבור בני הגיל השלישי במצבים תפקודיים שונים. לשם כך פועלים כיום בתי אבות רבים בפריסה ארצית המהווים פתרון דיור איכותי בעבור קשישים ברמות תפקוד שונות ובמצבים רפואיים שונים הזקוקים להשגחה ולסיוע. בבתי האבות מקבלים בני הגיל השלישי טיפול רפואי וסיעודי מתאים (בהתאם לצורך), ציוד ומתקנים מתקדמים ומותאמים ומגוון פעילויות חברה, תעסוקה, תרבות ופנאי המותאמות למצבם וליכולתם. 
 
לרוב, בתי האבות מחולקים לשלושה סוגי מחלקות כאשר כל מחלקה מאופיינות על פי רמת התפקוד או המצב הקוגניטיבי. בחלק מבתי האבות פועלות כל שלושת המחלקות, כאשר ישנם בתי אבות בהם יש מחלקות ספציפיות:

  • מחלקת עצמאיים ותשושים – מחלקות אלו מיועדות לבני הגיל השלישי הצלולים מבחינה קוגניטיבית ומתהלכים בכוחות עצמם או נעזרים במקל או הליכון. מחלקות אלו מהוות פתרון דיור מוגן ובטוח בעבור דייריהן ומספקות סיוע בביצוע פעולות יומיומיות בהתאם לצורך דוגמת הגשת ארוחות, רחצה והלבשה, כמו גם דגש על המסגרת החברתית ופעילויות הפנאי.
  • מחלקה סיעודית – מחלקות סיעודיות מיועדות לקשישים המרותקים לכיסא גלגלים או למיטה או לחלופין זקוקים לעזרה בקימה/שכיבה. מחלקות אלו מספקות לדייריהן השגחה במהלך כל שעות היממה וסיוע בביצוע מרבית או כל פעולות היומיום, בהתאם לצרכי הדייר. 
  • מחלקת תשושי נפש – מחלקות אלו מיועדות לקשישים אשר אובחנו על ידי גריאטר או פסיכוגריאטר עם ירידה קוגניטיבית לרוב בעקבות אלצהיימר או דמנציה ומתהלכים בכוחות עצמם או נעזרים בהליכון או מקל. מחלקות אלו הינן מחלקות מוגנות אשר היציאה מהן הינה מבוקרת לצורך שמירה על ביטחונם של הדיירים. הפעילויות החברתיות במחלקות אלו מותאמות למצבם הקוגניטיבי של הדיירים.
 
מעבר לבית אבות הוא תהליך לא פשוט הן עבור הקשיש עצמו והן עבור בני משפחתו ובמרבית המקרים נעשה כאשר המשך המגורים בבית אינו מטיב עם הקשיש. למרות הקושי הכרוך בתהליך, חשוב לזכור כי מעבר לבית אבות במקרים אלו מטרתו לספק ליקיריכם את הסיוע והטיפול לו הם זקוקים ולשמר ואף לשפר את איכות חייהם. 

מהם השיקולים העיקריים והסיבות הנפוצות למעבר לבית אבות? 
 
  • מצב רפואי ותפקודי – הסיבה הנפוצה ביותר הינה מצב רפואי או תפקודי המצריך השגחה רפואית וסיעודית במהלך מרבית או כל שעות היממה וכן סיוע בביצוע פעולות יומיומיות. במקרים אלו מעבר לבית אבות מסייע לשמור על איכות חייו של הקשיש ואף לשפר אותה וכן לשמור על ביטחונו ובריאותו, זאת הודות להעסקת צוות רפואי וסיעודי המיומן בטיפול בבני הגיל השלישי, מענה במהלך כל שעות היממה, מתקנים המתאימים לצרכי הדיירים ועוד. 
  • הפגת בדידות – מעבר לבית אבות עשוי לסייע רבות בהפגת בדידות ואף בהפחתת דיכאון במידה וקיים. בבתי אבות קיים מגוון רחב של פעילויות הממלאות את יומם של הדיירים ומעשירות אותם. פעילויות אלו מותאמות לדיירים לפי מצבם התפקודי ויכולותיהם וכוללות פעילויות דוגמת שיעורי אקטואליה, הרצאות, ערבי סרטים, חוגי יצירה שונים, התעמלות גופנית ועוד. כמו כן, בניגוד למגורים בבית פרטי בו קשישים רבים חיים לבד או עם מטפל בבית האבות הם נמצאים בסביבה עוטפת ותומכת של צוות מקצועי ובחברת בני גילם.
  • מניעת אשפוזים בבתי חולים – כחלק מהמגורים בבתי אבות נהנים הדיירים מבדיקות שגרתיות ונמצאים במעקב רפואי. כמו כן, בתי האבות ערוכים לתת מענה למצבים רפואיים שונים ובעיות בריאותיות רבות וטיפולים רבים מבוצעים במסגרת הבית ובכך נחסכים אשפוזים רבים. 
  • הקלת העומס על בני המשפחה – ילדים לבני הגיל השלישי ככלל ואלו הזקוקים להשגחה וסיוע בפרט חווים דאגה רבה ויומיומית ומעבירים זמן רב בסיוע ליקיריהם, ליווי לבדיקות וטיפולים וטיפול במשברים שונים. המעבר לבית האבות מסייע להורדת עומס הטיפול ורמת הדאגה הודות למעטפת הטיפול והתמיכה הנרחבת הקיימים בבית האבות. כמו כן, במקרים רבים המעבר לבית האבות מסייע בשמירה על כבודם ופרטיותם של הקשישים אשר אינם מעוניינים כי ילדיהם יהפכו למטפלים שלהם ויחשפו למצבים שהינם אישיים עבורם, וכך כל שנותר לילדים הוא לבקר את הוריהם ולבלות עמם זמן איכות.
  • מקום מגורים לא מותאם – קושי או חוסר יכולת להתאים את מקום מגוריו של יקירכם לצרכיו, דוגמת מגורים בבניין ללא מעלית או בבית עם מדרגות רבות, חדר רחצה שאינו מרווח ומונגש ועוד מהוות סיבות גם כן למעבר לבית אבות. 
לסיכום, מעבר לבית אבות הוא לעיתים חלק בלתי נפרד מחייהם של הקשישים כאשר במרבית המקרים מדובר בתהליך לא קל הן עבור הקשיש והן עבור בני משפחתו והוא מצריך תכנון ומחשבה. חשוב לזכור כי בתי האבות שונים זה מזה ולכן ניתן ואף רצוי להיעזר ביועץ מקצועי הבקיא בתחום שידע לספק לכם את כלל המידע הדרוש אודות בתי האבות הקיימים ואפשרויות המימון השונות, להכווין ולסייע לכם לקבל את ההחלטה הנכונה בעבור יקירכם ובעבורכם תוך התחשבות בכלל הנסיבות.  
 
 באפשרותכם לחסוך זמן יקר ולקבל יעוץ ללא עלות לגבי בית האבות המתאים ביותר ליקירכם 
 
 השאירו פרטים ומומחי ההורים שלי יצרו אתכם קשר

השירות ללא תשלום
    
אנא מלא/י את פרטיך ונציג החברה יחזור אליך
שם:
נושא: 
טלפון:
אימייל:
עיר:
גיל:
זיהוי:
 

חזרה לאתר העיקר הבריאות