whatsapp
רכבי שטח לנכים
רכבי שטח לנכים

רכבי שטח לנכים

ציבור הנכים בישראל הוא גדול ומשמעותי ולכן יש חשיבות רבה לשירותים ולאביזרים שציבור זה מקבל. אחד מהמקומות החשובים ביותר בהם נכים זקוקים לעזרה הוא על הכביש, כלומר בזמן הנהיגה. לנכים יש צרכים מיוחדים בכל הקשור לנהיגה על הכביש, בין אם המדובר ברכב רגיל או ברכב שטח. בישראל, גם אנשים נכים לא מוותרים על נהיגת שטח או על החוויה של הנהיגה בכביש, אך חשוב שציבור זה יכיר את האבזור העומד לרשותו. בכתבה זו תוכלו למצוא מידע חשוב לנכים בכל הקשור לרכבי שטח.

מה מייחד רכבי נכים?

לרכבים המיועדים לנכים יש כמה מאפיינים השונים מאשר ברכבים רגילים. בראש ובראשונה - הכניסה לרכב ובמיוחד לרכב השטח שהוא בדרך כלל גבוה יותר. נכה הנעזר בכיסא גלגלים, זקוק לעזרה על מנת להיכנס לרכב שטח. הכניסה לרכב מתאפשרת ברוב המקרים באמצעות אביזר חשוב הנקרא מרימון, המסייע בהרמה פשוטה ויעילה של הנכה מכיסא הגלגלים (הנמצא על הקרקע) לגובה של מושב הרכב. את המעבר מכיסא הגלגלים למושב של המרימון מבצע הנכה בכוחות עצמו ולאחר מכן הוא עולה לגובה של המושב של רכב השטח. חשוב מאוד שהמרימון יהיה איכותי ככל האפשר, מכיוון שהנכה עושה בו שימוש בכל כניסה לרכב. כמובן שלא כל נכה זקוק למרימון וישנם נכים אשר מצליחים לעבור לכיסא הרכב בכוחות עצמם. רבים אף נעזרים בידיות אחיזה מיוחדות המותקנות ברכב השטח (וגם ברכב רגיל). את הידיות הללו יש להתקין בצורה איכותית ובמיקום מדויק. אביזרים נוספים שניתן למצוא ברכבי שטח לנכים הם, בין היתר: מעלוני גג, מושבים נשלפים, אמצעי אחסון לכיסאות גלגלים ואביזרי עיגון לכיסאות גלגלים (למשל - נועלים לכיסאות ממגוון סוגים, נועלי רצועות, מתקני עגינה, רצועות, חגורות ועוד). מלבד האביזרים החיצוניים הללו, בחלק מהרכבים לנכים יש גם לא מעט אביזרים הקשורים לנהיגה עצמה, כגון מנגנון יד מלא, דוושת תאוצה לרגל שמאל, מערכות נהיגה חשמליות ועוד. על כל נכה לבחור את שיטת הנהיגה המתאימה לו (בהתאם למוגבלות שלו) ועל פיה לבחור את האבזור.

כיצד לבחור רכב שטח לנכה?

בחירת כל רכב (ובוודאי רכב שטח) היא עניין מורכב לכל אחד ובוודאי לאדם עם מוגבלות המשפיעה לו על הנהיגה. לכן, על כל נכה לבחון מספר רכבי שטח הרלוונטיים למוגבלות שלו ולבחור את הרכב המתאים ביותר, ולא פחות חשוב - הבטיחותי ביותר. יש מספר חברות בישראל המתמחות בתחום זה וניתן בהחלט להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום. חשוב להדגיש כי בתחום של רכבי שטח יש לא מעט אופציות, הן מבחינת גדול הרכב, סוג הרכב, שיטת הנהיגה, וכמובן בכל הקשור למפרט של הרכב. יש חשיבות רבה לדרך בה נכנס הנכה לרכב (באופן עצמאי או באמצעות מרימון), לדרך בה הוא מאחסן את כיסא הגלגלים שלו וכמובן גם לאופן בו נוהג הנכה. בהתאם לכל הפרמטרים הללו, יש לבחור את רכב השטח המתאים ביותר.
 
כמובן שכאשר רוכשים רכב יש לבצע סקר שוק מקיף ומעמיק, הן בכל הקשור למחיר, אך גם בכל הקשור לאישורים הנדרשים ועמידה בתווי התקן הרלוונטיים לציבור הנכים. מומלץ לרכוש את הרכב מחברה מקצועית, אמינה ובעלת מוניטין, המבינה את הצרכים של ציבור הנכים וקשובה לצרכים של כל נכה הרוכש רכב שטח.
     
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
כיצד בוחרים קלנועית מתאימה? במאמר שלפניכם תמצאו המלצות על מה לשים דגש בבחירת קלנועית, כל המידע על סוגי הקלנועיות, טווחי מחירים של קלנועיות מתקפלות, קלנועיות זוגיות ועוד
לרכבי שטח לנכים יש כמה מאפיינים השונים מאשר ברכבים רגילים. בראש ובראשונה - הכניסה לרכב ובמיוחד לרכב השטח שהוא בדרך כלל גבוה יותר. נכה הנעזר בכיסא גלגלים, זקוק לעזרה על מנת להיכנס לרכב שטח
קלנועית רכב חשמלי ידידותי לסביבה יצא מזמן מהקיבוצים לערים ברחבי המדינה, הרכב החשמלי מאפשר עצמאות תחבורתית זולה, קלה ופשוטה
קלנועית היא פתרון הנגשה יעיל להפליא לכל מי שמתקשה להתנייד בכוחות עצמו. עם זאת, חשוב לדעת כי מדובר גם בכלי רכב חשמלי, שחלות עליו תקנות תעבורה ספציפיות. בהתאם לכך, עולה השאלה המתבקשת האם צריך רישיון לקלנועית?

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות