ציוד לקליניקה מרפאה וטיפולים
נגישות
ניידות ותנועה
ציוד סיעודי ושיקומי אביזרים לנכים
ציוד רפואי ביתי, אורטופדיה ופיזיותרפיה
בית מרקחת וקוסמטיקה
רהיטים לבית, מזרונים וציוד ספורט
השכרת ציוד
אתה נמצא כאן ראשי מאמרים טיפול בפסוריאזיס באמצעות פוטותרפיה
 טיפול בפסוריאזיס באמצעות פוטותרפיה

טיפול בפסוריאזיס באמצעות פוטותרפיה


פסוריאזיס, או בשמה העברי – ספחת, הינה מחלת עור המתבטאת בהופעה של כתמי עור אדומים המכוסים בקשקשים לבנים. מדובר במחלה אוטואימונית, אשר יכולה להיגרם כתוצאה ממספר גורמים: אירוע טראומתי של מערכת העיכול, גנטיקה, מצבי לחץ, ליקויים בתפקוד הכבד, צריכה מוגזמת של אלכוהול ושומנים ועוד. כמו כן נמצא, כי נשים מעשנות נטו ללקות בפסוריאזיס יותר מנשים שלא מעשנות. בכל מקרה, הגורם הישיר למחלה עדיין אינו ידוע, וכל מקרה נבחן לגופו.
 
המחלה מופיעה אצל 3% מהאוכלוסייה, כשבישראל ישנם כ-120,00 חולים, בדרגות שונות של המחלה.

מחלת הפסוריאזיס נחלקת למספר תתי סוגים, כאשר הנפוץ ביותר הוא פלאק (פסוריאזיס וולגריס). סוג זה מאופיין בקשקשת שמופיעה באזורי הקרקפת, הברכיים, המפרקים והציפורניים. בפסוריאזיס אינברסה הקשקשת מופיעה בעיקר בקפלים ובאזורים פנימיים כמו בתי השחי, הטבור והמפשעה; ארתריתיק פסוריאזיס היא מחלה המלווה בדלקת מפרקים, וישנם מספר תתי סוגים נוספים. כל אחד מסוגי המחלה יכול להיעלם לתקופה קצרה או ארוכה, וגם לחזור.

פסוריאזיס היא איננה מחלה מידבקת, וברוב המקרים, מלבד הפן האסתטי, אינה גורמת לסובלים ממנה אי נוחות כגון גרד או מיחושים.

הטיפול בפסוריאזיס

נכון להיום, לא ניתן לרפא לגמרי את הפסוריאזיס, אולם בהחלט ניתן להקל על החולים ולשפר את מראה עורם. כך למשל, בפסוריאזיס קלה עד בינונית ניתן לטפל באמצעות משחות שמכילות חומצה סליצילית שמקלפות את הקשקשים העבים, משחות שמכילות קורטיזון שמפחיתות את הדלקת בעור ומשחות אחרות המכילות סטרואידים, אשר מאטות את קצב התחלקות התאים. ניתן לשלב בין המשחות בהתאם למצב הנגעים, וכך להשיג את התוצאה הטובה ביותר עבור כל מטופל. חשוב לדעת, שהשימוש במשחות המכילות סטרואידים אינו מומלץ לאורך זמן, הן משום שהעור מתרגל לכמות הקיימת והדבר מחייב למרוח כמות גדולה יותר של משחה, והן משום שלאחר הפסקת הטיפול המחלה יכולה לחזור בצורה חריפה יותר.

בפסוריאזיס חמורה יותר, מומלץ לטפל באמצעות משחות המבוססות על ויטמין A שמאטות את קצב חלוקת התאים, או באמצעות תרופות אחרות שניתנות בצורת כדורים לבליעה או זריקות.

הן במצב של מחלה קלה עד בינונית והן במצב של מחלה קשה יותר, היום יותר ויותר רופאים ממליצים לשלב בין טיפול במשחות המתאימות לבין טיפול באור.

פוטותרפיה בשירות הפסוריאזיס

פוטותרפיה הינה שיטת טיפול המבוססת על אור אולטרה סגול. אור זה נמצא בשירות הרפואה בשנים האחרונות, מכיוון שמצאו שהוא יכול לטפל במגוון רחב של מחלות, והפסוריאזיס ביניהן. טיפול זה בעצם מחקה חשיפה של העור לקרני ה-UVB שמצויות גם באור השמש, ואשר תורמות בצורה משמעותית להאטת קצב חלוקת התאים. כמובן שחשיפה זו צריכה להיות מבוקרת ולהתבצע לפרקי זמן קצרים, אולם אם מבצעים אותה נכון ניתן להגיע לתוצאות מצוינות ולשיפור משמעותי של איכות החיים של החולים.

את הטיפול בפסוריאזיס באמצעות פוטותרפיה ניתן לבצע במרפאות בדרך של אשפוז או של הגעה למרפאה מספר פעמים בשבוע, אולם ניתן גם לרכוש מנורת אור UVB ביתית, המסוגלת להגיע לאותן תוצאות בדיוק.

מדובר באור אולטרה סגול עם אורך גל קצר, אשר נספג בשכבה העליונה של העור (האפידרמיס), ומאט את קצב החלוקה של התאים. חשוב לציין כי מדובר במכשיר שפולט רק את אורכי הגל הנחוצים להחלמת העור ואינו פולט קרניים שעלולות להזיק לעור או לגרום לסרטן.  
 
על פי מחקרים שנעשו, השילוב של טיפול באור ושל טיפול בתרופות ממשפחת הרטינואידים, מגביר בצורה משמעותית את אפקטיביות הטיפול בפסוריאזיס ומשפר מאוד את איכות חייהם של הסובלים ממנה. 

אור על מחלת הפסוריאזיס

לאור המחקרים האחרונים שנעשו בתחום, המוכיחים בצורה חד משמעית את יעילותו של הטיפול בפסוריאזיס באמצעות פוטותרפיה, אין ספק כי מומלץ מאוד לבחור בדרך זו כדי לטפל במחלה, בין אם כטיפול יחיד (במקרים של מחלה מתונה) ובין אם כטיפול שמתווסף על הטיפול התרופתי.

לסיכום
– בין אם באמצעות טיפול במרפאה ובין אם כטיפול ביתי באמצעות מנורת UVB, מומלץ מאוד לכל מי שסובל מפסוריאזיס להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי יעילות הטיפול עבורו.

כמובן, שכל טיפול במחלה באמצעות פוטותרפיה חייב להתבצע על פי הוראותיו של רופא ותוך ביצוע מעקב צמוד אחר השפעתו על מצב העור.

כתבה שיר שמולביץ
 
 
 
           
חזרה לרשימה


חדשות
חושב שאתה לידר? בטוח שאתה מעצב דעת קהל? במידה ואתה מאמין שאתה כזה הרשם למערכת הלידרים שלנו ותתחיל...

אמצעי התגוננות מסיכות וסרבלים

חובת הנגישות כוללת התקנת רמפה לצד גרמי מדרגות: מבחר רמפות החל מ 590 שח

מכשיר טנס מבצע לחברי הקופות

השרות שקבלת היה מצוין? רוצה לפרגן לנו? לכתיבת חוות דעת באתר זאפ לחץ כאן!

מובהר, כי לא ניתן להחזיר מוצר ולבטל את העיסקה לאחר ההתקנה והתאמה אישית בבית המזמין לשביעות רצונו.

דפיברילטור. כל מה שרציתם לדעת!

מובהר כי שימוש במוצר גורם להרעה במצבו ממצב"חדש" ל"משומש" (בהתאם לחוק הגנת הצרכן) לא ניתן להחזירו

علاج ملح في بيتك

משפדל ועד מכשיר א.ק.ג. מסטטוסקופ ועד מוצרי נייר one stop shop לכל מה שהמרפאה שלך צריכה.


דפי מידע
רשימת הצטיידות לטיפול ביתי
אנחנו בתקשורת
הצהרה על קיום עסקה טלפונית
אודות החברה
התחייבות העיקר הבריאות
הצהרת פרטיות
מחירון פרסום באתר
תקנון
מפת האתר

אתה לידר? את מעצב דעת קהל?
חושב שאתה לידר? בטוחה שאת מעצבת דעת קהל? במידה ואת/ה מאמין שאת/ה כזה תרשמ/י למערכת...

דפיברילטור. כל מה שרציתם לדעת!
דפיברילטור (Automated External Defibrillator) הינו מכשיר החייאה אוטומטי מציל חיים ...

כל מה שהקליניקה שלך צריכה
משפדל ועד מכשיר א.ק.ג. מסטטוסקופ ועד מוצרי נייר one stop shop לכל מה שהמרפאה שלך צ...

מטפס מדרגות זחל המאפשר למבוגרים או לנכים, לעלות ולרדת במדרגות
מעלון מטפס מדרגות זחל תוצרת אירופה -הכנס/י לקבלת פרטים ומחיר!


iso 9001


בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.


אתר זה הוקם ומתוחזק ע"י חברת לוגייט מספקת שירותי אחסון אתרים, קידום אתרים והקמת חנות וירטואלית