whatsapp
קרדית האבק - זעירה מקרצייה וטפילית כמוה
קרדית האבק - זעירה מקרצייה וטפילית כמוה

קרדית האבק - זעירה מקרצייה וטפילית כמוה

זעירה, מיקרוסקופית, עלומה ונסתרת כמו סוכנת חשאית או סמויה כמו סיב אופטי, תבחרו את התיאור אשר אתם מתחברים אליו יותר, קרדית האבק היא אחד המזהמים היותר פוגעניים ומסוכנים המצויים בבית. זאת מכיוון שהיא עלולה לגרום למחלות שונות, לאלרגיות ולזיהומים, שיכולים להעיב מאוד על איכות החיים. מי שצריכים להישמר מפניה במיוחד הם ילדים בכלל ותינוקות בפרט, כמו גם נשים הרות, חולים כרוניים וקשישים.
 
הקרדית שוכנת ומתרבה על מצע של בדים וריפודים שונים (כגון הספות בסלון), לרבות מצעים, מזרנים ווילונות. היא "מלאימה" כמקום משכן גם את הספרים המאובקים הניצבים שורות-שורות על מדפי כוננית הספרים, והופכת להיות סוג של תולעת ספרים לא נחמדה במיוחד.
קרדית האבק - עיניכם הקוראות עדות -  היא נשאית של מזהמים.  חשיפה להפרשותיה עלולה לגרום להתקפים אסמטיים, לתגובות אלרגיות שונות ולגירויים בעור. במקרים מסוימים היא עלולה לגרום גם לבעיות בדרכי הנשימה, במיוחד בקרב האנשים הנמצאים בקבוצת הסיכון. בכך לא מתמצה פגיעתה של הקרדית; היא עלולה לגרום גם לשיעול תכוף ומוגבר, לדלקת של הסינוסים, לדלקות כרוניות באף ובעיניים, לקדחת השחת ולרעות חולות נוספות.

קרן האור של השמש
על מנת  להיאבק בקרדית, גם אם לא להדבירה כליל, עשויה להספיק חשיפת הבגדים, הבדים, המצעים, הריפודים, הווילונות והספרים לאור השמש ולאוויר הצח. אלא שלא די בכך. תנאי  הכרחי לצמצום היתכנות חשיפה לפגיעתה של קרדית האבק הוא שמירה מתמדת על ניקיון הבית ועל היגיינה מספקת: משמעות הדבר היא שחשוב ואפילו הכרחי לנקות באופן קבוע את כל השטחים בהם היא עלולה להימצא באמצעות כיבוס המצעים, הווילונות והבגדים, ניקוי יסודי של המזרנים, ניקוי מדפי הספרים והספרים עצמם וכד' – בתדירות גבוהה במיוחד.
 
צירוף של לחות ואבק מהווה גן עדן לקרדית האבק. אוורור הבית וחשיפתו לאור עשויה להועיל אבל בכך יש סיכון של חשיפה לאבק עצמו. לאור כל זאת, שימוש בשואב אבק הוא אחד האמצעים היעילים ביותר להדברתה של הקרדית, אלא שלא כל שואב המצוי היום בשוק יכול להשמידן. אם אתם מעוניינים להיפטר לחלוטין מקרדית האבק, מומלץ מאוד להסתייע בשירותי הדברה מקצועיים, אשר דואגים לחיסולה של קרדית האבק באמצעות שואב אבק עוצמתי המיועד להשמדתה.

בלי פאניקה
חרף הסיכון הפוטנציאלי הגלום בקרדית האבק חשוב לסייג ובכך גם להרגיע: הקרדית, כשלעצמה, אינה נשאית של מחלות ואינה מעבירה אותן. בניגוד לקרציות, לדוגמה, היא אינה מוצצת דם. למרות זאת, אף שהיא אינה גורמת לאלרגיה, חשיפה אל הפרשותיה (זעירות וסמויות ואינן ניתנות להבחנה) המכילות חומרים אלרגניים מסוגים שונים בכלל וחדירתן אל מערכת הנשימה היא המהווה סיכון. שמירה על ניקיון ועל היגיינה ברמה סבירה, יכולה בהחלט לצמצם ואף למנוע את נזקי החשיפה אל הקרדית ואל הפרשותיה.

דרכים לצמצום פגיעתה של קרדית האבק:
א.       שמירה קפדנית על ניקיון מוצרי הטקסטיל בביתכם, לרבות  כביסות תכופות ואוורור בשמש.
ב.      ניקוי השטיחים (עדיף שיהיו כמה שפחות מהם) באמצעות שאיבת אבק באמצעות שואב אבק עוצמתי. מומלץ לקרוא למדביר מקצועי אשר שואב האבק שברשותו מותאם להדברת קרדיות.
ג.       יש לשאוב את האבק פעמים אחדות בשנה גם מהמזרנים ומהספות.
ד.      העדיפו ריפודים עשויים מסיבים סינתטיים שאינם סופחים קרדיות. צפו את המזרן ואת הכרית בציפויים נקיים והחליפו אותם פעם בשבוע.
ה.      הימנעו מאחסון ספרים בחדר השינה. אם יש לכם אפשרות – אחסנו את הספרים בספרייה סגורה.
ו.        יש לכוון  את המזגן בבית על 24 מעלות ולהתקין בו פילטר לסינון האוויר.
ז.       כשאתם מנקים את הבית כסו את האף ואת הפה על מנת למנוע את חדירתה של  קרדית האבק למערכת הנשימה שלכם.

לטובת חיות המחמד
הואיל וגם בעלי חיים בכלל וחיות מחמד בפרט סובלים מקרדית האבק, הרי שאם הם מתגרדים או מתנהגים בצורה לא שגרתית, חשוב לקחת אותם אל הווטרינר. במידה שהרופא מאבחן כי הגירוד התכוף של הכלב או החתול הוא תוצאה של חשיפה אל  קרדית האבק, הוא עשוי להמליץ על תרופה נגד גירוד וסביר להניח כי הוא ישיא לכם עצה טבעית ומתבקשת: להקפיד על סביבה נקייה, לשמור על ההיגיינה של מקום מרבצה של חיית המחמד, להבריש מדי יום את שיערה ואף לקלח אותה.

חשיבות פעילות המניעה
קשה להפריז בחשיבות השמירה על הניקיון וההיגיינה כפעולות מנע אפקטיביות למניעת נזק שעלול להיגרם מחשיפה אל קרדיט האבק, משום שאלה פעולות שאנחנו בדרך כלל לא אוהבים לעשות. למרות זאת, כאשר מדובר במי שמוגדרים כ'קבוצת סיכון' לחשיפה לקרדית, שמירה על ניקיון הבית ונקיטת הפעולות הנדרשות (ובעיקר טיפול בבדי הטקסטיל השונים) חשוב מאוד שלא להקל ראש ולהיתפס לשאננות. חשוב מאוד שאותם אלה המופקדים על שמירה וטיפול באוכלוסיות חלשות אלה יפנימו את המודעות לפוטנציאל הנזק הטמון בחשיפה לקרדית האבק וינקטו בכל הפעולות הדרושות על מנת להחלישה ולמגרה. כמובן שמוטב שיעשו זאת שעה אחת קודם, כלומר – עכשיו. בהצלחה!
 
 למאמרים נוספים בנושא ציפויים וכיסויים בריאותים למזרונים ולכריות לחץ כאן!
     
 
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
מדובר במעין סדין העשוי מבדים מיוחדים ואטומים למים, שמסייעים לשמירה על בריאות האדם הישן עליו. הסדין עוטף את המזרן ומגן עליו מפני מזיקים שונים ומפני מצבים שונים שעלולים לסכן את הבריאות כמו מיקרואורגניזמים מזיקים, חיידקים, פטריות, עובש ועוד
מגוון המזרנים האורתופדים הקיימים בשוק עצום לכן חשוב לבחור מזרן אורטופדי מייצרן ותיק ומוכר
כיצד לבחור מזרן טוב – מזרן טוב הוא המפתח לשינה טובה. יש היום הרבה מאוד מזרנים איכותיים, כגון מזרני ויסקו ומזרני לטקס ומזרנים אורטופדיים נוספים, אשר מקנים תמיכה מיטבית לגב ומספקים נוחות מרבית. נסו את המזרנים השונים ובחרו במזרן הנוח ביותר עבורכם, וכך תבטיחו לעצמכם שינה טובה יותר, שממנה תתעוררו ללא כאבי גב
יש שלושה סוגים עיקריים של מזרונים לאורחים, מזרונים מתנפחים, מזרוני ספוג ומזרונים אורטופדים. ההחלטה באיזה סוג לבחור צריכה להתקבל בעיקר על פי הפרמטרים הבאים: תדירות האירוח, המקום העומד לרשותכם, התקציב העומד לרשותכם.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות