whatsapp
10 דרכים להימנע ממיגרנה
10 דרכים להימנע ממיגרנה
 

10 דרכים להימנע ממיגרנה

מיגרנה – אותם כאבי ראש חזקים אשר מגבילים מאוד את הפעילות של מי שסובל מהם, לעיתים עד כדי חוסר יכולת לתפקד, יכולה לפגוע מאוד באיכות החיים. המחלה מוכרת עוד מימי קדם, והיא שכיחה ביותר באוכלוסייה, בעיקר בקרב נשים. מיגרנה מוכרת היום כמחלה תורשתית התלויה במספר גנים גם יחד, אשר מצטרפים לגורמים סביבתיים שמגדילים את סיכויי הופעתה. ביטויי המחלה הם בדרך כלל כאב חד התוקף חצי ראש, ומלווה הרבה פעמים בבחילות, ברגישות לרעש ולאור, בראיית אורות וצללים ובחלק מהמקרים גם בחולשה ניכרת ואף בשיתוק של חצי מהגוף. משך ההתקף יכול לנוע משעתיים ועד שלושה ימים, כאשר הגורמים הסביבתיים שיכולים לגרום להתחלתו הם ריחות מסוימים, אורות ורעשים חזקים, מתח, מחזור אצל נשים, שינה לא סדירה, שתיית אלכוהול ואף אכילה של מאכלים מסוימים כמו שוקולד או גבינה צהובה.
אמנם, עוד לא המציאו תרופה למיגרנה פרט לכדורים שאצל חלק מהאנשים מפחיתים מעט את עוצמת הכאבים, אולם בהחלט אפשר לנסות ולמנוע את תחילתו של ההתקף.
לפניכם 10 דרכים שיעזרו לכם להימנע ממיגרנה, או לתפקד בצורה מיטבית גם כשהיא כבר מתרחשת:
·         הימנעו מרעשים חזקים ומאורות מנצנצים – אם אתם יודעים שאתם סובלים ממיגרנה, השתדלו לא לשהות במקומות בהם יש רעש חזק או אורות מהבהבים. מחקרים מצאו ששני הגורמים הסביבתיים הללו יכולים בהחלט לגרום להתחלה של מיגרנות.
 
·         חקרו את הרגלי התזונה שלכם – מחקרים מצאו, שיש סוגים מסוימים של אוכל ומשקאות שגורמים להופעת מיגרנה, כגון אלכוהול, שוקולד, בשר אדום, ממתיקים מלאכותיים וגבינה. נסו לבצע מחקר קטן ולנסות לקשר בין אוכל שאכלתם לכאבי הראש החזקים. אם מצאתם קשר כזה, השתדלו להימנע מצריכת המזונות ו/או המשקאות הללו, או לפחות הפחיתו את הכמויות. סביר להניח שתהיה לכך השפעה מיטבית על מצבכם.
 
·         ערכו יומן מיגרנה – רשמו לעצמכם כל אירוע של מיגרנה, כולל ציון מדויק של המקום בו שהיתם, האוכל שאכלתם והשתייה ששתיתם. ניהול יומן כאבי ראש יוכל לסייע לכם ללמוד את המיגרנה שלכם, ולהימנע מחזרה על פעולות שגרמו להופעתה.
 
·         נשים – היו מודעות לשינויים ההורמונליים בגופכן – שינויים הורמונליים הם טריגר חזק מאוד להופעת מיגרנות. למעשה, נשים רבות מדווחות על הופעת כאבי הראש החזקים במהלך תקופת הווסת. לכן, הצטיידו בכדורים להקלת מיגרנה לפני מועד קבלת הווסת, ובתקופה זו השתדלנה להימנע מפעילות גופנית מאומצת ומצריכת המזונות והמשקאות המקושרים עם הופעת מיגרנה. נשים שנוטלות גלולות יוכלו לפעמים להקל על מצבן אם יחליפו את הגלולות למניעת היריון בדרכים אחרות למניעת היריון.
 
·         נטלו תוספי תזונה – אמנם מיגרנה יכולה לתקוף אתכם עם או בלי תרופות, אבל נטילה של תוספי תזונה מסוימים יכולה להקל על תסמיני התופעה גם אם לא למנוע אותם לחלוטין. מחקרים העלו, כי מחסור במגנזיום עלול להביא להתפתחות מיגרנות, ויש ויטמינים ומינרלים נוספים שיכולים להקל. כדאי מאוד להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי תוספי תזונה שיכולים לסייע במקרה הספציפי שלכם.
 
·         שימו לב לתחזית מזג האוויר – מזג אוויר קיצוני (הן ימים חמים מאוד והן ימים גשומים וקרים) יכול להשפיע מאוד על היארעות מיגרנות. בדקו את עצמכם וציינו ביומן המיגרנות שלכם גם מה היה מזג האוויר בכל יום בו סבלתם מכאבי הראש החזקים. אם תראו שיש קשר למזג אוויר קיצוני – השתדלו להימנע מלצאת החוצה בימים הללו – ככל שרק תוכלו.
 
·         אכלו ולכו לישון בזמנים קבועים (ושתו הרבה מים) – צום ממושך ודילוג על ארוחות יכולים לעורר את המיגרנה. לכן, הקפידו לאכול תוך שעה מהזמן בו התעוררתם ולאחר מכן אכלו מדי שלוש שעות. ודאו גם שאתם שותים מספיק מים, כי גם התייבשות היא גורם מובהק להתפרצות ההתקף. גם חוסר שינה עלול לגרום להתקפי מיגרנות, ולכן חשוב מאוד להקפיד לישון לפחות 8 שעות בלילה.
 
·         הימנעו מלחצים – אמנם לא תמיד אפשר לשלוט באירועים שמתרחשים בחיים, אבל אפשר לשלוט בתגובות אליהם. הרבה אנשים מדווחים שהמיגרנות שלהם מתפרצות גם בזמנים של סטרס נפשי, ולכן כדאי לעשות כל מה שאפשר כדי להיות כמה שיותר רגועים. אפשר לבצע עבודה עצמית על ההיגיון ("חשוב שאגיב באיפוק כי המיגרנה עלולה להתפרץ") ואפשר גם להיעזר בטכניקות הרפיה שונות כמו יוגה, מדיטציה וביו-פידבק שמסייעות מאוד להפחתת רמות המתח והלחץ.
 
·         בצעו פעילות גופנית סדירה-אך-מתונה – חשוב מאוד לבצע פעילות גופנית סדירה על מנת לשמור על גוף ועל נפש בריאים. אבל, פעילות מאומצת מדיי עלולה לגרום להתפרצותה של המיגרנה. לכן, כדאי לבצע פעילות גופנית אשר גם לא מעמיסה מדיי על הגוף וגם תורמת להפחתת מתחים, כגון יוגה, טאי-צ'י, אירובי קל ועוד. בנוסף, חשוב כמובן לברר את הקשר בין פעילות מסוימת להופעת ההתקף, על מנת לדעת להימנע ממנה להבא. כדאי להתייעץ עם הרופא ולברר אם כדאי לכם ליטול תרופות אנטי דלקתיות לפני אימון, שכן נמצא כי הן יכולות לסייע במניעת התקפים או בהקלה על תסמיניהם.
 
·         דאגו לטיהור האוויר בביתכם – אוויר יבש עלול לגרום להתקפי מיגרנה קשים. זה קורה משום שכשהאוויר יבש פעילותם של היונים החיוביים מתגברת, דבר שמגביר את ייצור הסרוטונין במוח. מכיוון שעל פי מחקרים שנעשו רמה גבוהה מדיי של סרוטונין מגבירה את הסיכוי להתקף מיגרנה, חשוב מאוד להשתמש במכשיר מלח ביתי, אשר גם מטהר את האוויר וגם מייצב את מאזן היונים באמצעות פיזור יונים שליליים, וכך תורם למניעת ההתקפים.
וטיפ חשוב נוסף: השתמשו בעזרים להקלה על מיגרנה – יש היום הרבה מאוד עזרים להקלה על התקפי מיגרנה, ביניהם כרית מיגרנה, כרית קירור הנשמרת במקפיא ומסייעת בהקלה על הכאב בזכות כיווץ כלי הדם ברקות, מכשיר cefaly ייעודי לטיפול מהיר בכאבי ראש, המדמה טיפול בדיקור סיני ומבצע עיסוי בנקודות מסוימות שמקל מאוד על הכאב, מכשיר TENS מתקדם לשיכוך כאבים, מכשיר לשיכוך כאבים באמצעות לייזר רך ועוד. מומלץ מאוד לכל מי שסובל ממיגרנות חוזרות להצטייד במכשירים הללו, שיכולים לסייע מאוד בהקלה על תסמיניהם של כאבי הראש החזקים.
באתר העיקר הבריאות תוכלו לרכוש מגוון מוצרים ייעודיים לטיפול בהתקפי מיגרנה. הצוות המקצועי שלנו ישמח לסייע לכם לבחור את המוצרים המתאימים במדויק למצבכם. לקבלת מידע נוסף אודות המוצרים צרו עמנו קשר ואנחנו נשמח לעמוד לשירותכם.
 
כתבה: שיר שמולביץ
 
    
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
במאמר זה תמצאו את כל המידע על מדידת סטורציה: מתי מבצעים מדידת סטורציה, כיצד מתבצעת מדידת סטורציה, מה אומרות התוצאות של מדידת סטורציה והסיבות לסטורציה נמוכה
אם אתם או היקרים לכם סובלים ממצב של ירידה בשמיעה, כדאי שתכירו את המוצרים הבאים
איך עובד מכשיר TENS? איך עובד מכשיר EMS? מה ההבדל בין שני המכשירים ואיזה מכשיר מומלץ לבחור. מאמר זה יסייע לך בבחירת המכשיר המתאים ביותר לצרכיך
האויב מספר אחת של הלב הוא התקף לב, וחשוב לנקוט בכל האמצעים על מנת למנוע אותו, ככל שרק ניתן. במאמר זה תוכלו לקבל את כל המידע הדרוש על הקשר בין אחוזי שומן גבוהים בגוף ובין התקף לב, ועל חלק מהדרכים הקיימות שיוכלו לסייע לכם להימנע ממנו

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות