whatsapp
מדידת חום גוף – מהו חום גוף תקין ואיך מודדים?
מדידת חום גוף – מהו חום גוף תקין ואיך מודדים?

מדידת חום גוף – מהו חום גוף תקין ואיך מודדים?

חום גוף גבוה הוא אחד הסימפטומים השכיחים ביותר ברפואה, ולרוב אנו חווים אותו לפחות פעם בשנה. למרות מה שרבים חושבים, החום עצמו אינו מחלה, הוא מנגנון הגנה של הגוף מפני חיידקים, וירוסים ותוקפים שונים. על אף שהוא מלווה בתחושה לא נעימה ומחליש את הגוף, חום גבוה מחזק את המערכת החיסונית, מסייע לה להתגונן מפני מחולל המחלה, ומגביל התרבות של מיקרואורגניזמים. במאמר זה נסביר מהו חום גוף תקין, מהו חום גוף גבוה, איך ניתן למדוד חום ואיך מורידים חום.

מה נחשב חום גוף תקין אצל מבוגרים?

חום גוף תקין הוא בטווח שבין 36.5-37.5. אצל אדם בעל חום גוף תקין, הטמפרטורה עולה ויורדת במהלך היום. כך למשל, בשעה 6 בבוקר טמפרטורת הגוף היא הנמוכה ביותר במהלך היום (בממוצע 37.1 מעלות), ואילו היא עולה החל מהשעה 16:00 ואל תוך הערב (בממוצע 37.7).
כל מי ששירת בצבא זוכר כי ניתן להוציא "גימלים" כאשר חום הגוף עולה על 38 מעלות. אמנם זהו אינו ערך מוחלט, אך חום גוף גבוה מ-38 מעלות לרוב מצביע על חולי. חשוב להתייחס לזמן ביום בו נמדד החום וכן לאיזור בגוף בו הוא נמדד.

מה נחשב חום אצל ילדים?

חום הוא סימפטום נפוץ בקרב ילדים, והוא מתרחש בדרך כלל מספר פעמים בשנה, בעיקר אם הילדים שוהים בחברת ילדים אחרים בפעוטון, גן ילדים, מעון או בית ספר. כשמדובר בילדים ובתינוקות, חום גוף נחשב מעל 38 מעלות.

סוגי מדי חום 

בשנים האחרונות נכנסו 2 שיטות חדשות למדידת חום על ידי מדי חום אינפרא רד באוזן ובמצח, ובתי חולים רבים ברחבי העולם עברו ממדידת חום בשיטה המסורתית למדידת חום ללא מגע.
בעקבות מגפת הקורונה נדרשים בתי עסק ומקומות ציבוריים לבצע מדידת חום לכל מי שנכנס, דרישה זו העלתה מאוד בארץ את הפופולריות של מדי החום ללא מגע. לפני הקורונה, בית מרקחת היה בדרך כלל המקום המומלץ לרכוש בו מדי חום, אך עקב הדרישה הרבה למוצר זה כיום התחילו למכור מדי חום ללא מגע מסוגים שונים במאות אתרי מכירות שלא בהכרח קשורים לעולם הפארם, כאשר חלקם לא תמיד מדויקים מספיק.
פעולתו של מד חום אינפרא אדום שונה מאוד ממד החום הדיגיטלי או מד חום כספית הישן, שכן מד חום אינפרא אדום אינו דורש מגע ישיר עם הגוף הנמדד. במקום זאת מד חום ללא מגע מודד את הקרינה שנפלטת מהגוף, כך שמספיק אם נכוון אותו לעבר האדם ונקבל תשובה.
חסרונו העיקרי של מד חום אינפרא רד הוא שמדידה ללא מגע נחשבת פחות מדויקת ממדידות שנעשות באמצעות מגע. 
עם זאת למדחום אינפרא אדום יתרון מובהק על פני מדי החום האחרים בזכות מהירותו והשימוש ההיגייני בו, ולכן הוא מועדף מאוד בימים אלה. 

מד חום אינפרא אדום  - עכשיו במכירת חיסול                                                          
 

 מד חום לעסקים  - עכשיו במכירת חיסול     
 


מהן השיטות למדידת חום?

לאיזורים השונים בגוף ישנה טמפרטורה שונה, ולכל איזור יתרונות המדידה שלו.

מדידת חום בפה

זו המדידה הנפוצה ביותר בקרב מבוגרים. מומלץ להשתמש במדחום נקי, שנשטף במים קרים, חוטא באלכוהול ונשטף שוב היטב. מומלץ להימנע מאכילה ושתייה לפחות חמש דקות לפני מדידת חום בפה. יש לשמור על הפה סגור במהלך המדידה. הטמפרטורה הממוצעת בפה הינה 37 מעלות.

מדידת חום באוזן

מדידה באמצעות מד חום האוזן הדיגיטלי היא דרך מהירה וקלה למדוד את טמפרטורת הגוף. נקו את האוזן משעווה טרם הבדיקה, מפני שהיא עשויה לפגוע לדיוק המדחום. אין למדוד חום דרך האוזן אם היא כואבת או דלקתית. הטמפרטורה הממוצעת באוזן היא 0.3-0.6 מעלות גבוהה יותר מאשר מדידה אוראלית.

מדידת חום בבית השחי

יש להמתין לפחות 15 דקות לאחר רחצה או פעילות גופנית לפני מדידת חום בבית השחי. יש למקם את קצה המדחום בבית השחי ולוודא שהוא מכוסה היטב. יש להצמיד את הזרוע בחוזקה לצד הגוף. הטמפרטורה הממוצעת בבית השחי היא 0.3-0.6 מעלות נמוכה יותר מאשר מדידה אוראלית.

מדידת חום לילדים

במקרה של ילדים ניתן למדוד חום במספר דרכים, אך הכלל החשוב הוא שיתוף הפעולה מצד הילד. יש לחטא את המדחום במים וסבון. ניתן להספיג צמר גפן באלכוהול 70% ולנקות באמצעותו את המדחום, אך לפני המדידה חשוב לתת לאכוהול להתנדף במשך כמה דקות לפחות.
 
שיטות נוספות למדידת חום בקרב ילדים:

מדידת חום באמצעות מד חום בצורת מוצץ

מדידה באמצעות מד חום בצורת מוצץ הינה דרך קלה למדוד חום לתינוק. התוצאה מתקבלת במהירות, וכן זו דרך נוחה יותר עבור התינוק שכן היא אינה חודרנית. פטמת המוצץ עשויה מחומרים המתאימים ובטוחים לתינוקות.

מדידת חום רקטאלית

כשמדובר בילדים, רבים מעדיפים למדוד חום באמצעות מד חום כספית בפי הטבעת, מפני שכך מתקבלת טמפרטורת הליבה של הגוף. יש לשמן את קצה המדחום במשחה שומנית (ואזלין למשל), ולהחדיר אותו בעדינות לעומק 1-2 ס"מ.עם זאת, ישנם ילדים ששונאים בדיקה זו. אם הם מתנגדים, נסו דרך אחרת.

מדידת חום במצח וברקה

לילדים שפוחדים ממדידת החום, מומלץ להשתמש במדחום למצח ולרקה, מד חום ללא מגעאינו חודרני, והוא קל ונוח לשימוש. התוצאה מתקבלת במהירות, כעבור 7 שניות בלבד, ולכן הוא מומלץ לשימוש בקרב ילדים.

איך מורידים חום?

במידה ולא רוצים ליטול תרופות, ישנן מספר שיטות טבעיות המקלות על החום.
 
רחיצה באמבטיה פושרת
ניתן להתרחץ במים פושרים, טמפרטורה זו תרגיש קרירה כאשר חום הגוף גבוה. האמבט יסייע בהורדת החום. יש להימנע מאמבטיה קרירה, מפני שהגוף יתגונן מפני הקור והוא יעביר דם במהירות לאיברים הפנימיים. כך למעשה, הגוף יתחמם במקום להתקרר.
ניתן לרחוץ את הגוף בספוג. רחיצה באמצעות ספוג ומים קרים באיזורים החמים יותר, כמו בית השחי, תסייע להורדת חום הגוף.
 
מטלית לחה
מטלית לחה וקרירה על המצח והצוואר, תסייע אף היא להורדת החום.
 
שתיית תה
תה צמחים, כמו צמח היארו או סמבוק, פותח את הנקבוביות ומעודד הזעה, ובכך מסייע להורדת החום. יש לטבול כף של תה צמחים במים רותחים למשך עשר דקות, ולשתות כוס עוד שתיים עד שמתחילים להזיע. גם תה ג'ינג'ר מסייע בהזעה.
 
למידע נוסף ולרכישת מד חום – צרו קשר בטל' 072-2159090 או דרך האתר, ואנחנו נשמח לעזור ולעמוד לשירותכם.
 
                          
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
מה זה מחלה כרונית? גלו אילו הרגלים ניתן לאמץ כדי להפחית את הסיכון למחלות כרוניות.
התמקדות היא שיטת טיפול הוליסטית אשר שמה דגש על הקשר בין הגוף לנפש ומתבססת על “חכמת הגוף”. לגוף מסתבר, יש ידע רב ותבונה לגבי כל הרבדים של חיינו ואם נלמד להקשיב לו - ידע זה יהפוך לנגיש עבורנו.
פיברומיאלגיה, או בשמה העברי דאבת, הינה תסמונת שכיחה ביותר המתבטאת בכאב מפושט במערכת השרירים. מה התסמינים? מי נמצא בקבוצת הסיכון? אילו שינויים יש לקיים באורח החיים כדי לטפל בה? כל זאת ועוד בכתבה שלפניכם.
סובלים מכאבים בכתף או מהגבלה בתנועת הכתף? הרופא לא הצליח לאבחן שום גורם מדויק לבעיה? יכול מאוד להיות שיש לכם "כתף קפואה"

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות