whatsapp
כל מה שצריך לדעת על תיק עזרה ראשונה לבית
כל מה שצריך לדעת על תיק עזרה ראשונה לבית

כל מה שצריך לדעת על תיק עזרה ראשונה לבית

לא תמיד ניתן לצפות מראש מצבי חירום, אך בהחלט ניתן להיערך אליהם מבעוד מועד. בעת חירום, מתן טיפול רפואי מיידי יכול לצמצם את היקף הפגיעה ובמקרים מסוימים אף להציל חיים. בדיוק לשם כך הומצא תיק עזרה ראשונה - הוא חיוני לטיפול במקרי חירום של חולי ופציעה ולכן חשוב שיהיה זמין לנו בבתינו ובכל מקום אחר בו אנו נמצאים. מה הוא מכיל? כיצד לאחסן אותו ומדוע יש לחטא פצע פתוח? כל אלו ועוד בכתבה שלפניכם.
 
כאשר אנו נמצאים בסמוך לאדם הזקוק לטיפול רפואי מיידי, מתן עזרה ראשונה עשוי להיות הכרחי למניעת פגיעה חמורה ואף לסייע בהצלת חייו. חשוב ומומלץ להיות ערוכים לכל מקרה שלא יבוא, החל מפלסטר לשריטה קטנה ועד לחוסם עורקים מציל חיים במקרים חמורים של איבוד דם. על מנת להשתמש בתיק עזרה ראשונה במקרה חירום אין צורך בידע רפואי מיוחד, עם זאת, במידה ועברתם קורס עזרה ראשונה, תוכלו להעניק למטופל טיפול מקיף ויסודי יותר. במידה ואינכם מוכשרים לכך, חשוב מאוד שאתם ובני משפחתיכם תכירו את תכולת התיק לעזרה ראשונה ותבינו למה משמשים האמצעים השונים.

מה מכיל תיק עזרה ראשונה?

תכולת תיק עזרה ראשונה משתנה בהתאם לכמות האנשים ולאופי המקום בו הוא מאוחסן. למשל למסעדה וגן ילדים תהיה תכולה שונה מזו של תיק הנועד לטיול או לפעילות ספורטיבית. כשמדובר במשפחה שלנו, חשוב שיהיה בכל בית תיק לעזרה ראשונה שנגיש לכל בני המשפחה. ניתן לרכוש תיק הכולל תכולה בסיסית, אך חשוב להתאים את התיק לצרכים ספציפיים של הנמצאים בקרבתו, למשל, אם ידועות על אלרגיות של בני המשפחה, מומלץ לשמור את התרופות לטיפול באלרגיה בתוך הערכה לעזרה ראשונה. תיק עזרה ראשונה לבית מכיל חומרי חיטוי לפצעים, שפשופים וחתכים פתוחים, פלסטרים ותחבושות במגוון גדלים למקרים של חבלות, פצעים ואפילו יבלות, אמצעי קיבוע שברים ונקעים בידיים וברגליים, אמצעי טיפול במקרים חמורים של איבוד דם ואמצעי טיפול בכוויות.

להלן רשימה לדוגמה של תכולת תיק עזרה ראשונה לבית:
 • משולש + סיכת ביטחון
 • תחבושת אישית
 • פד גזה סטרילי
 • חוסם עורקים
 • אגד (תחבושת)
 • איספלנית (מיקרופור)
 • פלסטר – אגד מדבק
 • מספרי מלע"כ
 • שקית קירור חד פעמי
 • פד לכוויות
 • פולידין נוזל
 • תרסיס כלודין לחיטוי פצעים
 • פד גזה ספוג אלכוהול לחיטוי
 • כפפות חד פעמיות
 • סד לקיבוע שבר / נקע
 • צימרונים למריחת יוד

מה ההבדל במטרת החבישה במקרי דימום קלים לעומת חזקים?

במקרי פציעה המובילה לדימום, המטרה העיקרית של החבישה היא עצירת הדימום. במקרים של דימום קל, התחבושת תשמש עד לעצירה טבעית של הדימום באמצעות קרישה של הדם. במקרים אלו יספיקו בדרך כלל אגד מדבק (פלסטר) או תחבושת קטנה המוצמדת אל הפצע או החתך. במקרים של דימום חזק, התחבושת נועדה לעצור את הדימום באופן זמני בלבד עד שיתאפשר מתן טיפול רפואי מתקדם. במקרים אלו החבישה מסובכת יותר ומטרתה עצירת שטף הדם באמצעות לחץ ישיר או לחץ עקיף.

מדוע חשוב לחטא פצע לפני חבישתו?

פצע פתוח בעור עשוי להיות מסוכן מפני שחיידקים רבים יכולים לחדור באמצעותו אל הגוף ועל ידי כך להוביל לזיהום בגוף האדם הפצוע. חיטוי הפצע לפני החבישה חשוב למניעת חדירת חיידקים, וניתן לחטא אותו, למשל, באמצעות תרסיס כלודין. כמו כן, ניתן לחבוש את הפצע עם פד גזה הספוג בחומר חיטוי כגון אלכוהול. במידה ואין בנמצא חומר חיטוי, רצוי לשטוף את הפצע בכמות גדולה של מים כדי לנקות אותו מלכלוך שחדר אליו.

למה משמש סד לקיבוע שבר או נקע?

עד למתן טיפול רפואי הולם, ניתן לקבע שבר או נקע באחת הגפיים באמצעות סד לקיבוע. מטרת הסד היא להעניק תמיכה מלאה לאיבר הפגוע ובכך למנוע נזק נוסף לאיבר ולצמצם את הכאב הנגרם בשל כך. על מנת להשתמש בסד יש להצמיד אותו כמה שיותר מהר לאיבר שנפגע באמצעות תחבושת אלסטית או משולש חבישה. 

באילו מקרים מומלץ להשתמש בשקית הקירור?

שקית הקירור מומלצת לשימוש במקרים של פציעות שרירים וכן במקרים של חום, מכות שמש או כוויות. השקית מייצרת קור ולכן אין צורך לשמור אותה במקרר או במקפיא. השימוש בה מתבצע על ידי לחיצה חזקה על השקית.

איפה ואיך לאחסן את הערכה לעזרה ראשונה?

את הערכה כדאי לאחסן במקום נגיש במידת הצורך, כזה שתוכלו להגיע אליה בקלות ללא צורך לעמוד על שרפרף או סולם, או ללא צורך להזיז רהיטים או חפצים. עם זאת, חשוב שתהיה רחוקה מהישג ידם של ילדים. מכיוון שהערכה מכילה תרופות, יש לאחסן אותה במקום קריר ויבש כדי לשמור על איכותן. כמו כן, חשוב לבדוק את תאריכי התפוגה של הפריטים השונים אחת לתקופה, ובמידת הצורך יש לרענן אותם.

איך להיערך למקרה חירום מבעוד מועד?

על מנת שבני המשפחה אכן יוכלו להיעזר בערכה ולהעניק טיפול ראשוני בעת הצורך, מומלץ לוודא כי הם יודעים היכן הערכה נמצאת וכיצד לפתוח אותה. כמו כן, כדאי לעבור איתם בסבלנות על הפריטים הנמצאים בערכה ולהסביר להם למה הם משמשים ואיך להשתמש בהם כראוי. הידע הזה הכרחי ועשוי להציל חיים. בנוסף, במקרי חירום אנו נוטים להיות מבולבלים ולחוצים. לכן מומלץ להצמיד לערכה או בסמוך לה את מספרי הטלפון של קווי החירום בישראל: משטרה – 100, מגן דוד אדום – 101, מכבי אש – 102.
 
חשוב שתהיה ערכה זמינה בבית, אך נקווה שלא יהיה לכם צורך להשתמש בה. והעיקר הבריאות!
למידע נוסף ולרכישת תיק עזרה ראשונה – צרו קשר בטל' 072-2159090 או דרך האתר, ואנחנו נשמח לעזור ולעמוד לשירותכם.
 
      
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
תיק עזרה ראשונה - מה הוא מכיל? כיצד לאחסן אותו ומדוע יש לחטא פצע פתוח? כל אלו ועוד בכתבה שלפניכם
עזרה ראשונה היא טיפול ראשוני מהיר שיכול להציל חיים! חשוב מאוד לקרוא...

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות