whatsapp
רפואה סינית
רפואה סינית

רפואה סינית

בשנים האחרונות נאלצה להודות הרפואה הקונבנציונלית, שאין בידיה את כל הפתרונות לאבחון וטיפול בבעיות בריאותיות ונפשיות שונות, אך מה יעשו האנשים שעדיין סובלים מתסמינים שונים המפריעים להם לתפקוד תקין בחיי היומיום? האם יישארו עם הכאבים ועם חוסר הידיעה מדוע הם נגרמים מלכתחילה?
הפתרון לבעיות, מחלות והפרעות פיזיות ונפשיות רבות נמצא בידיי הרפואה הסינית, אשר הוכיחה את יעילותה והצלחתה במקומות בהם לרפואה הקונבנציונלית אין פתרונות.  כיום, הרפואה הסינית הולכת יד ביד עם טיפולים שונים של הרפואה הקונבנציונלית, אך אל לנו לבלבל, הרפואה הסינית אינה באה כתחליף לרפואה הקונבנציונלית אלא כדרך נוספת ומשלימה למחלות ובעיות  להן הפתרונות באמצעות הרפואה הקונבנציונלית דלים או בלתי מספקים. 

מהי רפואה סינית?

הרפואה הסינית עובדת על פי עקרונות בסיסים מנחים אשר טוענים שהאדם הוא מכלול של גוף ונפש, ההסתכלות על האדם כשלם ומושלם אשר מושפע ומשפיע על הטבע, כחלק מהעולם, כחלק ממחזוריות החיים, עונות השנה, היום והלילה. ובזמן אבחון, ייעוץ וטיפול, יש צורך לקחת את כל האספקטים הללו בחשבון, ולא להסתכל רק על התסמינים (כמו ברפואה הקונבנציונלית) אלא, הסתכלות על האדם כמכלול.

רפואה סינית היא בעצם אוסף של שיטות שנועדו לטפל בגוף האדם ומשתמשים בהן כבר למעלה מ 5000 שנה. לרפואה הסינית שיטות ייחודיות משלה לגילוי ואבחון בעיות בריאותיות וטיפול בהן. הרפואה הסינית העתיקה שונה מאוד מהרפואה המערבית המוכרת לנו והיא מבוססת על הכרה והבנה של גוף האדם מתוך נקודת מבט רוחנית. הצ'י הוא עקרון בסיסי ברפואה הסינית. הסינים רואים את הגוף כמערכת של איברים המחוברים על ידי מערכת של כלי דם, כאשר בניהם עובר הצ'י ושומר על איזון.
 

הצ'י 

הצ'י הוא סוג של אנרגיה ששומר על שיווי המשקל של הגוף. בכל מצב בו הצ'י נחסם מסיבה כלשהי, הגוף יוצא משיווי משקל ומאיזון ואז גוף האדם חשוף למחלות. כל שיטת טיפול של הרפואה הסינית בעצם נועדה להחזיר את הצ'י לאיזון ולשיווי משקל ובכך לרפא ממחלות וכאבים. אם ברפואה המערבית המוכרת לנו מביטים על הגוף כמעין מכונה ללא קשר לנפש ולרגשות, ברפואה הסינית העתיקה הגוף והנפש הם אחד, פועלים יחד ומושפעים זה מזה.
 

יין ויאנג

הסינים מאמינים ביין ויאנג, היין מזוהה עם הנשיות והיאנג מזוהה עם הגבריות ואדם בריא רק כאשר שניהם שווים. אלו בעצם אנרגיות חיוביות ושליליות שנמצאות בתוך גופנו בכל זמן נתון. היין והיאנג זורמים בתוך הגוף ועוזרים לו לשמור על שיווי משקל. כאשר היין או היאנג יוצאים מאיזון הם מפרים את שיווי המשקל הכללי של הגוף ומפריעים לצ'י לזרום בגוף. כל מחלה או כאב פירושה שהיין או היאנג התחזק על חשבון השני.
הסינים מקשרים כל אחד מחמשת היסודות של העולם אדמה, אש, עץ, מתכת ומים לאיברי הגוף, לדוגמא יסוד האדמה מתקשר ומשפיע על הטחול והבטן. הרפואה הסינית רואה את האדם כחלק בלתי נפרד מהיקום ומהטבע ולא כיצור המתהלך בעולם ללא קשר לטבע. האמונה היא שכל התהליכים שקורים בטבע מתרחשים גם בתוך גופו של האדם וכי האדם מושפע מן הטבע ולהיפך.
 
הרפואה הסינית בניגוד לרפואה המערבית לא משמשת את האדם רק כאשר הוא סובל ממחלה או כאבים אלא לאורך כל חייו. הסינים דואגים לשמור על גופם על פי עקרונות הרפואה הסינית לאורך כל השנה ולא רק כאשר הם חולים. אנשים רבים בוחרים באפשרות של רפואה סינית על פני רפואה קונבנציונלית משום שהיא בדרך כלל אינה פולשנית ואינה כרוכה במתן תרופות המבוססות על חומרים זרים. כמו כן, ניתן לשלב טיפולים של רפואה סינית כמו שיאצו ודיקור סיני באופן קבוע בחיי היום יום כרפואה מונעת.
בעשורים האחרונים קופות החולים בארץ אימצו אליהן את הרפואה הסינית והרפואה המשלימה וניתן למצוא שירותים של רפלקסולוגיה, דיקור סיני וטיפולים נוספים כחלק מחבילות הבריאות של קופות החולים. כאשר רוצים לאבחן בעיה על פי הרפואה הסינית, מביטים על הגוף כמכלול. מטפלים סינים מסתמכים על מספר רב של עקרונות שעוזרים להם לזהות ולאבחן מחלות ומקורות לכאב.
מטפלים של רפואה סינית נדרשים ללמוד שנים לא מעטות על מנת להכיר את השיטות השונות ואת עקרונות הרפואה. ישנן מגוון שיטות טיפול המותאמות לסוג הבעיה כאשר המוכרות ביותר הן אקופנקטורה או בשמה המוכר יותר דיקור סיני, רפלקסולוגיה, טיפול בצמחי מרפא ועוד שיטות רבות.
 

כל טיפול של רפואה סינית נועד לטפל ולרפא בעיה לא באופן זמני, אלא לטפל בבעיה מהשורש על מנת למנוע חזרה של אותה הבעיה בעתיד. ניתן לומר כי השיטה הנפוצה והמוכרת ביותר של הרפואה הסינית היא דיקור סיני. הרפואה הסינית מאמינה כי בתוך גוף האדם ישנם נתיבי אנרגיה כאשר על נתיבים אלו נמצאות מאות נקודות. כל נקודה מוכרת ומזוהה על ידי שם ודיקור של כל נקודה ישפיע באופן שונה על הגוף.

מהם שיטות הטיפול ברפואה הסינית?

הרפואה הסינית משתמשת במספר רב של שיטות טיפול למטרת ייעוץ, אבחון (באמצעות שיטות אבחון ייחודיות כגון אבחון על פי לשון, דופק, פנים), מניעה, תמיכה ואף טיפול. שיטות הרפואה הסינית כוללות: דיקור סיני (אקופנטורה), צמחי מרפא סינים, שיאצו, תרפיית מגע, טיפול במגנטים טווינה, כוסות רוח, נטורופתיה, הומיאופתיה  ועוד.
 

דיקור סיני
בדיקור סיני משתמשים במחטים קטנות מאוד כך שכמעט לא ניתן להרגיש את הדקירה. הדיקור משמש לרפוי בעיות ומחלות רבות החל מהפרעות שינה, לחץ דם גבוה, כאבי ראש ומיגרנות חזקות, בעיות מעיים כמו עצירות ועד בעיות פוריות. לא על כל בעיה רפואית ניתן לפנות לדיקור סיני או רפואה סינית בכלל, אך במקרים רבים היא יכולה לסייע בשיכוך כאבים ואף להפחית את כמות התרופות שאדם נדרש לקחת.


צמחי מרפא
שיטה נוספת הנהוגה ברפואה הסינית והופכת נפוצה יותר ויותר היא שימוש בצמחי מרפא. הרפואה הסינית משתמשת במגוון רחב מאוד של צמחי מרפא מסוגים שונים. גם את צמחי המרפא חשוב להתאים לסוג הבעיה. בהתאם לאבחון המטפל מחליט באיזה סוג צמח להשתמש וגם באיזה חלק של הצמח להשתמש. הבנה והכרה של מגוון צמחי המרפא המשמשים את הרפואה הסינית מצריכה לימוד עמוק, שכן יש להכיר כל צמח וצמח ואת אפשרויות החיבור בין צמחים שונים.

אבחון הבעיה
כאשר אדם מבקש למצוא מרפא בתחום הרפואה הסינית ראשית יש לשבת לשיחה עם המטפל על מנת לאבחן את הבעיה באופן היסודי ביותר. הפגישה הראשונה כוללת בין היתר גם שיחה והכרה של המטופל מעבר לבדיקה גופנית בסיסית, מתוך מטרה להבין ממנה נובעת הבעיה או המחלה. הרפואה הסינית מאמינה כי שני בני אדם שונים יכולים לפתח את אותה המחלה מסיבות שונות ולכן חשוב מאוד להבין את הסיבה למחלה כדי למצוא את שיטת הטיפול היעילה ביותר.

אדם המגיע בפעם הראשונה לאבחון המתבסס על רפואה סינית יכול להיות מאוד מופתע. הפגישה הראשונה בדרך כלל ארוכה ויכולה להימשך כשעה בה רוב האבחון מתבסס על שיחה בין המטפל למאובחן. מרבית המאבחנים ברפואה הסינית בודקים את הלשון ככלי לאבחון. הלשון יכולה להגיד לנו הרבה על הגוף רק ממבט על הגודל, הצורה והצבע. גם הדופק יכול לתת המון אינפורמציה על בעיות עמוקות יותר בגוף.
כיום מקובל מאוד לשלב באבחון של רפואה סינית גם שיטות של הרפואה הקונבנציונלית כמו בדיקות דם, צילומי רנטגן וכדומה. בחלק מהמקרים תידרש התערבות רפואית קונבנציונלית, בדרך כלל כשמדובר בבעיה רפואית מתקדמת ואז הרפואה הסינית תשמש ככלי עזר. הרפואה הסינית שמה דגש רב על תזונה נכונה ובכלל מודעות לכל מה שאנו אוכלים.

הרפואה הסינית לא רק מקפידה על מוצרי מזון המכילים את כל מה שגופנו צריך, אלא גם על הדרך בה מכינים את האוכל והתהליכים שהוא עובר עד שהוא מגיע אלינו לצלחת. מוצרי מזון רבים היום מלאים בחומרים כימיים, חומרים משמרים ועוברים עיבודים שמוציאים מן המזון את הערכים התזונתיים החשובים שלו. הרפואה הסינית מתאימה לכל אדם בהתאם לרמות היין והיאנג שלו, את תפריט התזונה המתאים ביותר.

באילו בעיות ניתן לטפל באמצעות רפואה סינית?

באופן כללי, הרפואה הסינית יכולה לעזור, לייעץ, לתמוך ולרפא מגוון רחב של מחלות ובעיות בריאותיות פיזיות ונפשיות. להלן דוגמאות לבעיות בריאותיות שונות הניתנות לטיפול באמצעות הרפואה הסינית:
 • כאבי ראש ומיגרנות.
 •  הפרעות במערכת העיכול (כגון: עצירות, שלשול, תסמונת המעי הרגיז)
 • הורדת לחץ דם
 • הורדת סוכר בדם
 • הפרעות מערכת הנשימה
 • הפרעות שינה.
 • אנמיה
 •  הפרעות נפשיות שונות (כגון: הפרעות דיכאון, חרדה)
 • בעיות ומחלות גב
 • בעיות מפרקים
 • בעיות שרירים וגידים
 • הפרעות במערכת הרבייה הנשית או הגברית
 • תסמונת קדם וסתית
 • הפרעות גיל המעבר
 • בעיות במערכת האנדוקרינולוגית
 • בעיות גניקולוגיות
 • אין אונות
 • חיזוק המערכת החיסונית.

בספטמבר 2007, נערך מחקר בנוגע לטיפולים לכאבי גב, המחקר נערך באוניברסיטה בגרמניה וגילה שממגוון הטיפולים המוצעים כיום לכאבי גב, דיקור סיני נמצא כטיפול היעיל ביותר לבעיות גב. הטיפול בדיקור סיני, שהוא אחת משיטות הטיפול הנפוצות והמוצלחות של הרפואה הסינית, הפחית את עוצמת כאבי הגב וגרם לשיפור באיכות החיים של המטופלים. אחת מהיכולות המופלאות של טיפול באמצעות דיקור סיני, הוא טיפול  בסימפטומים של סרטן ותופעות הלוואי של הטיפולים לסרטן. ממחקר אשר התפרסם בשנת 2000 ב- Journal of the American medical association, המבוסס על השפעת הדיקור על חולים בסרטן השד, נמצא כי דיקור סיני יעיל מאוד בהקלה על תופעות מחלת הסרטן ותופעות הלוואי מטיפול, כגון: עייפות, גלי חום, בחילות, הקאות וכאב. 

אחת מהנחות היסוד של הרפואה הסינית, היא שיש צורך להסתכל על האדם כמכלול של גוף ונפש המושפע ומשפיע על הסביבה, הטבע והיקום. על פי הרפואה הסינית, קיימת בגופנו אנרגית החיים הנקראת צ`י. אנרגיה זו אחראית על כל המחלות, בעיות, הפרעות, איזון, הרמוניה ואושר בחיינו. אנרגיה זו זורמת בגוף האדם דרך 12 מסלולים  הנקראים מרדיאנים. כאשר האדם סובל מתסמינים שונים, כגון: כאבים, דלקות ואף סרטן, ייתכן מאוד, שאנרגיית החיים בגופו- הצ`י, חסום ועקב כך נוצרו כל התחלואים בגופו של האדם. הרפואה הסינית טוענת, כי אין כאב בלי חסימה ואין חסימה בלי כאב ובאמצעות טיפול בדיקור סיני, יהיה ניתן לשחרר את החסימה אשר גורמת לבעיות אלו ולאפשר לאנרגיית החיים לשוב ולזרום בחופשיות בגוף מאוזן והרמוני. 
הרפואה הסינית משתמשות במספר של שיטות טיפול, אשר המפורסמת והמוצלחת מבין כולם הוא טיפול בדיקור סיני- אקופונקטורה. שיטות טיפול יעילות נוספות כוללות: שימוש בצמחי מרפא, טווינה – פיזיותרפיה סינית , צ´י קונג , הילינג, נטורופתיה, תרפיית מגע, הומיאופתיה ועוד. 
 
באופן כללי, כאשר אדם מרגיש חולה הוא הולך לרופא קונבנציונלי, לעומת זאת, הרפואה הסינית פועלת כרפואה מונעת ואינה מחכה לאדם עם תסמיני מחלה להגיע לטיפול, הרפואה הסינית עוזרת במניעת המחלה לפני התפרצותה וממליצה לאנשים להגיע לטיפולים ברפואה סינית לא רק שהם חולים אלא דווקא שהם בריאים ומרגישים טוב, וזאת בכדי למנוע הופעת התחלואים והבעיות השונות. הרפואה הסינית גורמת  לשיפור מצבו הבריאותי והנפשי של האדם, תוך כדי גילוי שורש הבעיה האמיתי, וכל זאת  ללא שימוש בחומרים כימיים. כמו כן, כחלק מטיפול ברפואה הסינית, יילמד האדם  מהם הרגלי חיים וצורת חשיבה חיובים וטובים אשר ימנעו את חזרת המחלה.

 
 
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
מהי רפואה סינית? מהן שיטות הטיפול ברפואה הסינית? באילו בעיות ניתן לטפל באמצעות רפואה סינית? המדריך על רפואה סינית
דיקור סיני אקופונטורה מבוסס על החדרת מחטים לנקודות ייחודיות בגוף אשר גורמות על פי הרפואה הסינית לריפוי, מניעת מחלות ושיפור הבריאות...
כאשר אני עושה אבחון רפלקסולוגי אני משתמשת בעיקרון היסודות. בטבע ישנם ארבעה יסודות – אדמה, מים, אש ואוויר.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות