whatsapp
דיקור סיני
דיקור סיני

דיקור סיני

דיקור סיני, המכונה גם אקופונקטורה, הינו אחד מענפי הרפואה הסינית הבולטים, ששורשיו תועדו בספרות רפואית סינית עתיקה כבר לפני למעלה מ-3000 שנה. דיקור סיני מבוסס על החדרת מחטים מיוחדות לנקודות ספציפיות בגוף אשר גורמות, לפי הרפואה הסינית, לריפוי, מניעת מחלות ושיפור הבריאות.

מה זה דיקור סיני?

על פי העקרונות המטאפיזיים של הרפואה הסינית, בגוף האדם זורמת אנרגית החיים – אותה מכנים הסינים "צ'י". הצ'י זורם לאורכו ולרוחבו של הגוף בתוך מארג מסועף של ערוצי אנרגיה אשר להם קוראים "מרדיאנים". העקרון הוא פשוט- ככל שאותה אנרגית חיים זורמת טוב יותר בתוך המרידיאנים, כך הבריאות טובה יותר והגוף מאוזן.

אולם הפרעות של זרימת הצ'י בגוף, אשר עלולות לנבוע ממגוון רחב של גורמים וביניהם: תזונה, מצבים רגשיים ועוד, הן שגורמות בסופו של דבר להתפרצות של מחלות, כאבים ומצבים רפואיים ונפשיים.

במהלך דיקור סיני מאבחנים המטפלים בדיוק את אותן נקודות לאורך המרידיאנים בהן יש חסימות וחוסר איזון בזרימת האנרגיה, ועל ידי החדרת מחטים לנקודות הללו נפתחת החסימה וזרימת האנרגיה משתקמת – מה שתורם לאיזון הגוף וחזרתו למצב תקין.
הרפואה הסינית תחמה מעל ל-360 נקודות דיקור בגוף, ולכל מצב רפואי מתאים המטפל דיקור בנקודות המתאימות. תהליך ההכשרה של המדקר הסיני המקצועי הינו ארוך ויסודי וכולל גם לימודי אנטומיה. מכיוון שאיתור הנקודות וטכניקות הדיקור דורשים מיומנות וניסיון רב, מתמחים וסטודנטים רבים לרפואה סינית משתמשים תחילה במגוון מודלים של דגמי שלד וחלקי גוף עד להתמקצעות.

מטפלים רבים משלבים במהלך דיקור סיני גם אביזרי עזר שונים, שמטרתם להעצים את הטיפול. לאחר החדרת המחטים יש המגרים את האזור עם מכשור חשמלי כמו מכשיר שמספק גירוי חשמלי לנקודות הדיקור, וכן מכשירים מתקדמים נוספים מבוססי לייזר. שיטת גירוי נוספת מבוססת על חימום נקודות הדיקור, אשר במהלכה משתמש המטפל במוקסה, שהיא עיבוד של צמח לענה מיובש, אשר בשריפה מבוקרת שלה מתפזר חום שמעצים את האפקטים הריפויים של האקופונקטורה.

יש לציין כי הדיקור עצמו יכול להתבצע הן בקליניקה ייעודית של אקופונקטורה והן בבית המטופל. בכל אחד מהמקרים המטופל שוכב על מיטת טיפולים, עליה מתבצע הטיפול, אולם ישנם מטפלים המעדיפים שהמטופלים ישכבו על מזרון שפרוש על הרצפה.

השפעה רפואית והמחקר הקליני

למרות הממצאים המובהקים סטטיסטית שהוכיחו במאות מחקרים קליניים שדיקור סיני טוב לבריאות ושהתפרסמו בכתבי העת הרפואיים והמדעיים החשובים ביותר, וביניהם Science ו- Nature המובילים - מנגנון הקליני של דיקור סיני שגורם להטבה עדיין אינו ידוע. אחת ההשערות היא כי אקופונקטורה גורמת לגירוי במערכת העצבים המרכזית, וכתגובה לגירוי זה מפריש הגוף אנדורפינים, נוירוטרנסמיטורים והורמונים של המערכת העצבית. ידוע כי אנדורפינים מסייעים לשיכוך כאבים, אולם ההשערה היא כי מגוון החומרים אותם מפריש הגוף במהלך דיקור סיני גורמים בנוסף גם לויסות מערכת החיסון והמערכת הקרדיווסקולרית.

במסגרת המחקרים הרבים שנערכו במטרה לבחון אם לדיקור סיני השפעה רפואית אמיתית, הסתבר כי אקופונקטורה מקלה ומסייעת במגוון מאוד נרחב של מצבים ומחלות למשל: כאבי גב וכן כאבי אגן בזמן ההריון, כאבי ראש, אלרגיה, אין אונות גברית ובעיות פוריות של גברים ונשים, פרקינסון, יתר לחץ דם, סוכרת, שבץ, מחלות לב, מחלות עור, דלקת בשלפוחית השתן, מחלות ריאה, דלקות גרון, כאבי בטן, שלשולים והרשימה עוד ארוכה.

מחקרים רבים אף הוכיחו כי דיקור סיני מסייע למנוע את תופעות הלוואי הקשות המתלוות לטיפולים כימותרפיים בסרטן כמו בחילות, הקאות, ירידה במשקל וגלי חום. אותו אפקט המונע בחילות והקאות נצפה גם בקרב נשים בהריון שקיבלו טיפול בדיקור סיני. עוד ידוע כי דיקור סיני מסייע לטיפול במצבים שאינם פיזיולוגיים, והוא הוכח כיעיל לטיפול בדיכאון קליני, חרדות ובמצבים נפשיים נוספים.        
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
דיקור סיני אקופונטורה מבוסס על החדרת מחטים לנקודות ייחודיות בגוף אשר גורמות על פי הרפואה הסינית לריפוי, מניעת מחלות ושיפור הבריאות...
מהי רפואה סינית? מהן שיטות הטיפול ברפואה הסינית? באילו בעיות ניתן לטפל באמצעות רפואה סינית? המדריך על רפואה סינית
כאשר אני עושה אבחון רפלקסולוגי אני משתמשת בעיקרון היסודות. בטבע ישנם ארבעה יסודות – אדמה, מים, אש ואוויר.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות