whatsapp
דורבן ברגל– תסמינים וטיפול
דורבן ברגל– תסמינים וטיפול

דורבן ברגל – תסמינים וטיפול

דורבן ברגל, או בשמו המקצועי "החיתולית הכפית", הינו דלקת בחלקה התחתון של העקב, והוא הסיבה השכיחה ביותר לכאבים באיזור. אז ממה הוא נגרם? מהם התסמינים? והכי חשוב - איך ניתן להקל על הכאב ולטפל בדלקת? כל מה שתרצו לדעת על דורבן ברגל – בכתבה שלפניכם.

דורבן ברגל הוא הגורם השכיח ביותר לכאב בעקב. השם הרפואי של התופעה הוא "החיתולית הכפית", ואילו "דורבן" הוא השם העממי שלה. החיתולית הכפית הינה רצועת שטוחה של רקמה המחברת את עצם העקב לבהונות, ותומכת בקשת של כף הרגל. בעת מאמץ של החיתולית הכפית, היא נחלשת, מתנפחת ועשויה לפתח דלקת, וכך העקב או החלק התחתון של כף הרגל כואבים בעת עמידה או הליכה.
דורבן ברגל שכיח בקרב אנשים בגיל העמידה. התופעה יכולה להתפתח גם בקרב אנשים צעירים שעומדים על הרגליים לאורך זמן, כמו למשל ספורטאים, מורים או חיילים. הדלקת יכולה להתפרץ באחת מכפות הרגליים או בשתיהן.

מהם הגורמים לדורבן ברגל?

דורבן בעקב נגרם על ידי מאמץ של הרצועה התומכת בקשת כף הרגל. מאמץ חוזר עשוי לגרום לקרעים זעירים ברצועה, ואלו מובילים לכאב ונפיחות באזור המודלק. הסבירות לקרעים עולה כאשר:
 • הטיה מוגזמת של כף הרגל בעת הליכה.
 • קשת גבוהה בכפות הרגליים או ההפך, כפות רגליים שטוחות.
 • הליכה, עמידה או ריצה למשך פרקי זמן ארוכים, במיוחד על משטחים קשים.
 • עודף משקל, בעיקר במקרים של השמנת-יתר פתאומית.
 • נעילת נעליים שאינן מתאימות למבנה כף הרגל או שהן שחוקות.
 • גידי האכילס או שרירי השוק נוקשים. 

מהם התסמינים לדורבן ברגל?

רוב האנשים הסובלים מדורבן ברגל חשים בכאב עם הצעדים הראשונים בבוקר לאחר היקיצה מהשינה או לאחר שישבו למשך זמן רב. ייתכן שלאחר שיצעדו מספר צעדים, הנוקשות והכאב יפחתו, אך כף הרגל עלולה לכאוב יותר במהלך היום. בדרך כלל, הכאב מגיע לשיאו בעת עלייה במדרגות או לאחר עמידה למשך זמן רב.
אם הכאב בכפות הרגליים מתעצם במהלך הלילה, ייתכן ומדובר בבעיה אחרת, כמו למשל דלקת פרקים או בעיה עצבית כמו תסמונת התעלה הטרסלית.

כיצד מאבחנים דורבן ברגל?

לאחר הופעת התסמינים, הרופא המטפל יבדוק מהן הנקודות הרגישות בכפות הרגליים כיוון שהמיקום עשוי לעזור באבחון, וכן יבקש הרופא מהמטופל ללכת ולעמוד. לאחר בחינת הבריאות הכללית של המטופל, כולל מחלות ופציעות שסבל מהן בעבר, ישאל הרופא לגבי התסמינים, כמו למשל היכן הכאב מורגש וכן באיזו שעה של היום כף הרגל כואבת ביותר. הוא עשוי לשאול על רמת הפעילות הגופנית וכמה המטופל פעיל במשך היום. במידה והרופא המטפל יעלה חשד כי מדובר בבעיה בעצמות כפות הרגליים, כגון שבר מאמץ, הוא יפנה את המטופל לצילום רנטגן כדי לשלול או לאשש את האפשרות שהכאבים נגרמים בשל גורמים אחרים.

איך מטפלים בדורבן ברגל?

אין טיפול יחיד שעובד בצורה הטובה ביותר עבור כל הסובלים מתופעת הדורבן ברגל, אך ישנן מספר פעולות שניתן לעשות כדי להקל על הכאב ולעזור לדלקת להשתפר ולהחלים:
 
 • חובה לתת לרגליים לנוח, וזהו הפתרון היעיל ביותר וכן הכי זמין. יש להימנע מפעילויות המעמיסות על כפות הרגליים וגורמות לכאב. כמו כן, מומלץ להפחית או להימנע מפעילות גופנית למשך פרק זמן, במיוחד מהליכה ממושכת או ריצה על משטחים קשים, וכן יש להימנע גם מריקוד או הליכה בכפות רגליים יחפות.
 • כדי להפחית את הכאב והנפיחות, ניתן להניח קרח על העקב המודלק כמה פעמים ביום למשך כ-20 דקות בכל פעם.
 • מסאז' מקומי מסייע אף הוא בהקלה על הכאבים.
 • ניתן ליטול משככי כאבים ממשפחת מדכאי דלקת שאינם סטרואידים, כמו למשל אדוויל ונורופן כדי להקל ולהפחית את הכאבים.
 • נמצא כי תרגילי מתיחות פשוטים שניתן לעשות בבית מועילים מאוד בהפחתת הכאבים. לכן מומלץ לשלב אותם בסדר היום באופן קבוע. יש למתוח את הבהונות ושרירי כף הרגל, את השרירים האחוריים של השוקיים (שריר התאומים ושריר הסוליה) וכן את גיד האכילס מספר פעמים ביום, במיוחד כאשר מתעוררים בבוקר. 
 • מומלץ לנעול נעליים נוחות, מרופדות ורכות באזור העקב, בעלות תמיכה טובה בקשת. אם נעליים אלו אינן עוזרות ומקלות, ניתן לנסות גם רפידות לעקב או מדרסי סילקון, וכדאי להשתמש בהם בשתי כפות הרגליים, גם במקרים שרק אחת מהן כואבת. 
 • ניתן להשתמש במגן קרסול לכף הרגל והקרסול על מנת לייצב ולתמוך בקשת כף הרגל בזמן הליכה, או בסדי לילה קשיחים או רכים במיוחד בקרב מי שסובלים מהכאבים בבוקר.
 • במקרים בהם טיפולים אלו אינם עוזרים, הרופא עשוי להמליץ על הזרקת שילוב של סטרואידים וחומר הרדמה מקומי ישירות לעקב, או על טיפולים נוספים כגון טיפול בגלי הלם. 
 • ברוב המקרים אין צורך בניתוח, ואפשרות זו מוצעת רק לאנשים שעדיין סובלים מכאבים במשך חצי שנה עד שנה, גם לאחר שניסו את הטיפולים השמרניים ולא הגיבו אליהם. בניתוח זה מנתקים באופן חלקי את הרצועה מהעקב, ובמקרים מסוימים אף כורתים חלק ממנה.

כמה זמן נמשכים הכאבים?

דורבן בעקב מתרחש לעתים קרובות בגלל פציעות שקרו לאורך זמן. עם הענקת הטיפול המתאים, סביר כי הכאבים יפחתו תוך מספר שבועות, אך זה עלול לקחת זמן עד שהכאבים יחלפו לחלוטין. בדרך כלל, הם נעלמים תוך כמה חודשים עד שנה. חשוב להתמיד בטיפול שנבחר, מפני שהפסקתו יכולה להוביל להתפתחות דלקת כרונית בעקב, וכתוצאה מכך עשויים להיגרם שינויים בצורת ההליכה, שגם להם השלכות על הרגליים, הברכיים ירכיים ואף בגב. ככל שמתחילים בטיפול מוקדם יותר, כך הכאבים בכפות הרגליים יחלפו מהר יותר.
 
למידע נוסף ולרכישת מגן תומך לכפות הרגליים – צרו קשר בטל' 072-2159090 או דרך האתר, ואנחנו נשמח לעזור ולעמוד לשירותכם.
 
        
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
מרפק טניס, או בשם הנוסף טניס אלבו, היא תופעה הגורמת לכאב במרפק בזמן הפעלתו. כך פעולות פשוטות המצריכות להניע את המרפק, כמו למשל הרמת חפצים או הברגה, עשויות להיות מלוות בכאבים עזים. מהם הגורמים לתופעה, כיצד ניתן לטפל בה ועוד, בכתבה שלפניכם.
כאן תמצאו את רשימת הרופאים המומחים בכירורגיה אורטופדית וגבסנים רפואיים המתקינים גבס קל.
דורבן ברגל, או בשמו המקצועי "החיתולית הכפית", הינו דלקת בחלקה התחתון של העקב, והוא הסיבה השכיחה ביותר לכאבים באזור. אז ממה הוא נגרם? מהם התסמינים? והכי חשוב - איך ניתן להקל על הכאב ולטפל בדלקת? כל מה שתרצו לדעת על דורבן ברגל – בכתבה שלפניכם.
בממוצע מבלות רגלי אדם 12 שעות בתוך נעלים לפעמים הריח לא הכי נעים בעולם! ניתן להשתמש במדרסים מונעי ריח...

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות