whatsapp
חוק הדפיברילטורים – קווים לדמותו
חוק הדפיברילטורים – קווים לדמותו

חוק הדפיברילטורים – קווים לדמותו

ב-31.12.2007 חוקק על ידי הרשות המחוקקת בישראל חוק הדפיברילטורים.  החוק מחייב הצבה של מכשיר דפיברילטור – מכשיר אשר מיועד להצלת חיים במצבים של דום לב, פרפור חדרים או הפרעות קצב  – במקומות מרכזיים והומי אדם. על פי חוק דפיברליטור זה, כל מקום ציבורי שיש ביכולותיו להכיל 500 איש ויותר מכך - הבעלים שלו מחויב לדאוג להצבתו של דפיברילטור במקום, שכן זה עשוי להציל חיים. על מה שעומד מאחורי חוק זה ועל מבחן היישום בשטח תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם.

לא יכול ללכת נגד הלב

מחלות לב מהוות סכנה ברורה ומיידית לחיי אדם. לכן, אנשים הלוקים בליבם וסובלים ממחלות כגון רשרושים בלב או קצב פעימות לא סדיר, נמצאים כל הזמן במצב מסוכן, בין אם יש להם קוצב לב ובין אם לא. מעבר לכך, הלב יכול להפסיק לפעום גם ללא אזהרה מוקדמת, וכבר היו לא מעט מקרים של אנשים שחוו דום לב למרות שעד לאותו רגע ממש היו בריאים לגמרי. במצב בו הלב מפסיק לפעום, הדבר היחיד שיכול להציל את חיי האדם הוא מכת חשמל וזו אחת הסיבות לכך שחוקק חוק הדפיברילטורים.

מדובר במכת חשמל חזקה ומיידית שניתנת ישירות ללב ויכולה, במקרים רבים, לעשות לו "ריסטרט" ולגרום לו לחזור לפעילות סדירה. המכשיר שבאמצעותו נותנים את השוק החשמלי הזה נקרא דפיברילטור, והוא אחד מהמכשירים שחייבים להיות תמיד בכל אמבולנס, בית חולים או מוסד רפואי אחר.

חוק הדפיברליטורים אומר - לא רק במוסדות רפואיים

 על פי החוק שנחקק, כאמור, בסוף שנת 2007, יש להציב דפיברילטור לא רק במוסדות רפואיים, אלא בכל מקום ציבורי שיכולים להיות בו ברגע נתון למעלה מ-500 איש, וביניהםבתי מלון בעלי למעלה מ-100 חדרים, בתי אבות, שדות תעופה, בתי כלא, נמלים, קניונים, תחנות מרכזיות, חופי רחצה ובריכות, כמו גם מקומות עבודה בני למעלה מ-500 עובדים. חוק הדפיברילטורים נחקק מכיוון שכיום יודעים שדום לב ומחלות לב וכלי דם נוספות הנם מבין הגורמים המשמעותיים ביותר למוות בעולם המערבי ובכללו גם ישראל.

למעשה, ב-50 מדינותיה של ארה"ב נחקק חוק דומה כבר ב-2001, בשל ההבנה של חשיבות העניין ותרומתו להצלת חיי אדם. כאן, בארצנו הקטנטונת, כ- 8,000 איש לוקים בדום לב מדי שנה. על פי הערכות שניתנו על ידי קרדיולוגים ומומחים נוספים בתחום, הסיכוי לחיות לאחר אירוע כזה ללא טיפול מתאים שניתן בזמן עומד על כ-10% בלבד. לעומת זאת, אם יימצא דפיברילטור בקרבת מקום ויינתן לחולה טיפול מיידי (בתוך כדקה) – סיכוייו לשרוד את האירוע יהיו גבוהים ביותר (על פי ההערכות – דפיברילטור שמופעל בתוך כדקה מהאירוע יכול להציל את חייהם של 95% מהלוקים בדום לב).    
 

פרטי חוק הדפיברילטורים

 על פי חוק הדפיברילטורים, אדם שבבעלותו שטח שבו יכולים לשהות מעל ל-500 איש, חייב לעבור קורס החייאה בסיסי והכשרה של יצרן המכשיר, על מנת שבמקרה הצורך יוכל לעשות את הפעולות הנדרשות בצורה נכונה ולהגדיל את הסיכוי להצלת חיים. עוד מציין חוק הדפיברילטורים, כי אדם שבבעלותו שטח כזה ולא התקין את המכשיר – יקבל קנס של 10,000 ₪ (30,000 ₪ אם מדובר בעבירה חוזרת). עלות המכשיר, אגב, עומדת על כ-1,500 דולר (8,000 – 7,000 ₪), ואצלנו באתר גם הרבה פחות לדפיברילטור ביתי מתקדם דובר עברית, כך שאין עוררין על כך שהשילוב של הגדלת הסיכוי להציל חיי אדם והמחיר הנמוך ביחס לקנס – אמורים לדרבן בעלי עסקים ומקומות הומי אדם להציב את המכשיר בשטחם.

רק על מנת לסבר את האוזן נזכיר כאן את המקרה בו שופט הכדורגל דאוד סוהיל לקה בדום לב והתמוטט על המגרש; רק הטיפול המיידי שניתן לו, שכלל, כמובן, שימוש בדפיברילטור, הביא לכך שלמרות המצב הקשה בו הגיע אל בית החולים – הוא הצליח לשרוד את ההתקף וחייו ניצלו.
 

חוק הדפיברילטורים אמנם נחקק מזמן, אך מה קורה בפועל?

למרות שמאז שנחקק החוק להצבת דפיברילטורים במקומות הומי אדם חלפו כבר מספר שנים, הרי שבפועל הוא מיושם רק באופן חלקי. במקומות מסוימים, המכשירים אכן מותקנים ובעליהם או אנשים מטעמם עברו את ההכשרות הייעודיות שמאפשרות את הפעלתם באופן בטוח, אולם במקומות אחרים - או שהמכשירים אכן מותקנים, אולם בעליהם לא עברו את ההכשרה וחיי לקוחותיהם תלויים בכך שיימצא שם מישהו שיודע להפעילם, או שהמכשירים לא מותקנים בכלל. הדבר קורה כתוצאה מהעובדה שאין פיקוח מסודר על יישום החוק, וכך יוצא שאנשים שמועדים לחוות דום לב עלולים למצוא את עצמם ללא מענה מיידי מספק למצבם. כרגע לא ברור לאן נושבת הרוח והאם ינסו בכל זאת להקים גוף שיפקח על הציות לו, ולכן כדאי מאוד שאנשים שלוקים בליבם יעשו כל שביכולתם כדי לדאוג לעצמם.
 
דפיברילטור אוטומטי - המכשיר שכל חולה לב צריך
 
כאמור, לצערנו אי אפשר לסמוך על כך שבמצב חירום כמו דום לב יימצא במקום דפיברילטור. לכן, חשוב שכל מי שיודע שיש לו בעיה בלב יצטייד במכשיר מציל החיים, וכך יגדיל מאוד את סיכוייו לשרוד את ההתקף, אם יהיה כזה. היום ניתן לרכוש מכשירים ביתיים שכאלה, שניתנים להפעלה הן בבית והן מחוצה לו, גם על ידי אנשים שאין להם רקע קודם בתחום. מדובר בדפיברילטור אוטומטי אשר יודע בדיוק באיזו עוצמה לתת את השוק החשמלי על פי מדדי ההתנגדות של הגוף. המכשיר מגיע עם הוראות מפורטות, וכך יכול כמעט כל אחד לסייע לחולה.
 
לסיכום, אמנם חוק דפיברילטורים יש, אבל היישום שלו בפועל לוקה בחסר. לכן, מומלץ מאוד שכל מי שיודע שיש לו בעיית לב כלשהי יצטייד במכשיר, שהעובדות בשטח מוכיחות שהוא הכרחי כדי לשרוד את ההתקף – ויפה שעה אחת קודם. אחרי הכול – עם לב לא משחקים.

לקבלת מידע נוסף ולרכישת דפיברילטור צרו עמנו קשר טלפוני 072-2159090 ונשמח לעמוד לשירותכם.

לתקנה המלאה באתר הכנסת לחצו כאן.

כתבה שיר שמולביץ.
            
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
מה עלול לגרום להתקף לב בגיל צעיר? מי עלול לסבול מהתקף לב בין גיל 10 ל-40? למה התקף לב בגיל צעיר מסוכן במיוחד? טיפול בהתקף לב - הקריטיות של מימד הזמן. כל המידע במאמר שלפניך
דפיברילטור מכשיר מציל חיים ניתן להפעלה על ידי כל אדם שעבר הדרכה מתאימה - חובה בכל בית ועסק‏
זה הזמן לוודא שבביתך יש את כל הציוד הנחוץ כדי להתמודד עם מגוון רחב של סיטואציות
על פי החוק שנחקק בסוף שנת 2007, יש להציב דפיברילטורים לא רק במוסדות רפואיים, אלא בכל מקום ציבורי שיכולים להיות בו ברגע נתון למעלה מ-500 איש. כנסו לפרטים המלאים >>

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות