whatsapp
הזיהומים שיכולים להיות במזרנים
הזיהומים שיכולים להיות במזרנים

הזיהומים שיכולים להיות במזרנים

 מזרנים נקיים ללילות טובים

גם אם נטיל ספק בקביעה לפיה כשליש מחיינו אנחנו "מבלים" במיטה, אין ולא יכול להיות ספק בעובדה, לפיה מדי לילה רובנו ככולנו נכנסים למיטה וישנים בה שעות אחדות. טבעי שבמקום כזה, שבו אנחנו מרבים לשהות, נקפיד הקפדה יתרה על הניקיון ועל ההיגיינה.

חשוב לדעת, כי מזרנים סופחים אבק ושאר לכלוכים – מהם זעירים עד כדי היותם סמויים מן העין. על מנת לצמצם את היתכנות היותו של המזרן בית גידול לפרייה ורבייה של חיידקים, לפני קניית מזרן חדש חשוב לוודא שקיימים בו פתחי אוורור, היות שלא די באוורור (חשוב כשלעצמו) של המיטה בלבד. חשוב לוודא, וזכותכם  המלאה לשאול ולקבל תשובה מוסמכת, כי המזרן שאותו אתם מבקשים לקנות עבר טיפול אנטי בקטריאלי, אשר מטרתו למנוע או, לכל הפחות, לצמצם את הצטברותם של חיידקים על המזרן בכלל ואת הימצאותה של של קרדית האבק עליו בפרט.

בשעות שבהן אנחנו ישנים הגוף מאבד נוזלים בכלל וזיעה בפרט, אשר נותרים על המזרן. נוזלי גוף אלה הם מקור לא אכזב להצטברותם של אויבים זעירים וחשאיים כגון וירוסים, חיידקים ועוד, אשר עלולים לגרום לנו לבעיות בריאות כאלה ואחרות. כמו כן קרדית האבק ניזונה ומתקיימת מקשקשים הנושרים מהעור והיא מתרבה בחום ובלחות גבוהים, ולכן מזרנים מהווים עבורה כר פורה. 

לא על המזרן לבדו

לאור הדברים האמורים, הרי שלא די בשמירה על ניקיון המזרן בלבד; למעשה, ישנה חשיבות מכרעת לשמירה על ניקיונם של כל הדברים המונחים על המיטה, כולל הסדין, הציפות, הציפיות והשמיכות. זאת משום שנשימת האוויר בעוד ראשנו מונח על הכרית, קל וחומר עצם המגע עמה, עלולים לגרום למי מאתנו  שנמצאים בקבוצת סיכון לחשיפה אל קרדית האבק או שהמערכת החיסונית שלהם ירודה, להחרפת תסמינים שונים כגון: אסטמה, נזלת חריפה, שפעת, אקזמה ועוד ואף להופעתם.

שמירה על ניקיון כלי המיטה השונים הינה, אפוא, צורך בריאותי. לבד מכיבוס תכוף של המצעים ואוורורם באור השמש (קטלן קרדיות טבעי יעיל ביותר!) לרבות המזרן, רצוי להעדיף רכישת כרית היפואלרגנית, העשויה על-פי רוב מקצף, על פני כרית עשויה מבד, שהוא, כידוע, סופח חיידקים. 

מחקרים מעידים: חשוב לשמור על ניקיון המזרון

במחקר שנערך זה מכבר באוניברסיטת ווסטר עלה, כי בעשרת הסוגים היותר פופולאריים של שמיכות התגלו עד כ- 20,000 קרדיות אבק. הממצא הברור והמובהק הזה מדגיש את נחיצות השמירה על ניקיונן, ולכן מומלץ מאוד לכבס אותן אחת למספר חודשים. כמו כן מומלץ להחליף כריות פעם בשנתיים ושמיכות – אחת לחמש שנים.

האבק אינו רק מפגע אסתטי – הוא עלול להוות איום וסיכון בריאותי: הוא גורם עיקרי לנזלת כרונית ולאסטמה; הוא עלול לעורר גרדת ודלקות עיניים, ובמקרים קיצוניים וחריפים הוא עלול גם לגרום לאקזמה. על פי בדיקות שנעשו במקומות רבים עולה, כי במטר רבוע של שטיח עלולות להימצא עד 100,000 קרדיות אבק. ההפרשות האלרגניות שלהן עלולות לגרום נזקים קשים. ברור, אפוא, כי הפחתת כמות האלרגנים שאנשים שואפים מהפרשות הקרדיות מותנית בשינוי התנאים הסביבתיים בכלל ובשמירה על הניקיון וההיגיינה של שטיחים, מזרנים, שמיכות וכל שאר הפריטים שגוף האדם בא איתם במגע ארוך טווח באופן יומיומי.

אז איך שומרים על מזרן נקי?

אחד מאמצעי ההגנה המומלצים לשמירה על מזרנים מלבד אוורור תכוף שלכם, הוא חיפויים בשכבת בד המהודקת אליהם מכל הצדדים. שכבה זו חוצצת בין הסדין לבין המזרן ומשמשת כשכבת בידוד. היא מסייעת למניעת הצטברות אבק, קשקשי עור ושיער, מונעת כתמים ועוד. קל להצמיד אותה למזרן וקל להסירה ממנו לצורך כיבוס, והתועלת שהיא מביאה הופכת את השימוש בה למשתלם במיוחד.

בנוסף, אם לקיתם בשלשול, חשוב שתקפידו ביתר שאת על מניעת כל מגע אפשרי של הגוף עם המזרן ולו בשל החשש הקל של 'הידבקותו' של המזרן בחיידקי אי-קולי. חיידקים אלה מדבקים מאוד ועלולים לגרום לבני בית נוספים להידבק לא רק במחלת מעיים, אלא גם במחלות אחרות כגון דלקות בדרכי השתן. במקרים אלה כדאי מאוד לפרוש על המיטה סדין נוסף ולהחליפו מדי לילה (ולכבסו לאלתר!) עד לסיום המחלה. 

ניקוי  יסודי

כאשר עורכים ניקיון יסודי בבית – יש להקפיד גם על ניקיון המזרן. אחת בכמה זמן יש לשאוב את האבק מהמזרן באמצעות שואב אבק עצמתי שיש בו מנגנון להשמדת קרדיות. שואב אבק ביתי עלול לא להתאים למטרה זו, לכן מומלץ לשכור את שירותיה של חברת ניקיון מקצועית, אשר ברשותה ציוד מתאים למטרה זו. 

מה שאמר פעם אדם חכם

אדם חכם אמר פעם שגם דבר שקל לעשות אותו, קל יותר לא לעשותו. אף ששמירה על ניקיון המזרן וההיגיינה שלו אינם כרוכים במאמץ – סיבות רבות גורמות להימנעות מפעולות הניקיון השוטפות הנדרשות לשם כך, לדחייתן ולהזנחתן. בגלל החשיבות הרבה של הדבר נסו להימנע מדחיינות בכל הנוגע לניקוי המזרן, וכך תשמרו לא רק על בריאותכם שלכם, אלא גם על בריאותם של שאר יושבי הבית.

זכרו: בכל מה שקשור לשמירה על ניקיון המזרן אין "יותר מדיי". כל פעולה של אוורור וניקיון, שאיבת אבק והקפדה על כיסוי בשכבת בד הינה חשובה, מועילה ומבורכת. ליל מנוחה ו... לבריאות!

למאמרים ולמידע נוסף בנושא מזרונים לחץ כאן!

     
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
מזרוני ספוג יכול להגיע בשלוש דרגות קושי, דרגות הקושי נקבעות כתוצאה של דחיסות הספוג, ככול שהספוג דחוס יותר המזרון קשה יותר.
מזרנים עם ציפוי ויסקו צרכנות נכונה לבריאות טובה, אם אתם מחפשים מזרון שגם ישמור על בריאות הגב שלכם וגם יישמר באיכות מעולה לאורך זמן, אתם צריכים מזרון עם ציפוי ויסקו. למה? הנה לפניכם כל הסיבות.
אם תבחרו מיטות אירוח איכותיות מצד אחד ונוחות לפתיחה, לקיפול ולאחסון מצד שני, אין ספק שכל הצדדים יהיו מרוצים ושתוכלו ליהנות מאירוח נפלא
ה- Thermocool למזרון ויסקו היא עליונית בריאותית שמטרתה לאפשר לכם לישון בדיוק בטמפרטורה הנכונה. היא עשויה בד קירור אקולוגי המורכב מסיבים חכמים, אשר מייעלים את יכולות ויסות החום הטבעיות של הגוף.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות