whatsapp
תזונה מחממת – להגנה מפני זיהומים במערכת הנשימה
תזונה מחממת – להגנה מפני זיהומים במערכת הנשימה

תזונה מחממת – להגנה מפני זיהומים במערכת הנשימה


גוף האדם, כגופם של שאר היונקים מווסת את הטמפרטורה הפנימית שלו, ושומר אותה קבועה. הדבר נכון גם בימות הקיץ הלוהטים וגם בימי החורף הקרים.
 
מנגנונים שונים נוטלים חלק בשרשרת פעולות זו, אשר התוצאה שלה היא המאפשרת לנו לחיות בבריאות, כאשר כל איברי גופנו מתפקדים באופו אופטימלי.
 
העובדה שתהליך זה קורה באופן אוטונומי, במנותק מהתודעה שלנו, אינה שוללת את האפשרות שלנו לנקוט בפעולות מודעות, אשר עשויות לסייע ולהקל על גופנו בתהליך ויסות זה. שמירת חום הגוף בחורף, תגביר את יכולת עמידותו בפני זיהומים חיידקיים וויראליים, כאלה הגורמים בדרך כלל בחורף לבעיות בדרכי הנשימה. על תופעות שכאלה ניתן להקל באמצעות סירופים מתאימים כגון פיטוליקס ומוקו פרוטקטור, המבוססים על צמחי מרפא פעילים ייחודיים, ובאמצעות מכשירים לפיזור אדים קרים, והם מהווים מענה יעיל במצבים כאלה.  
 
יחד עם זאת, עדיף כמובן להמנע ככל האפשר מלהגיע למצבי מחלה.
 
בנוסף לחימום גופנו באמצעות ביגוד הולם, המשפיע על גופנו מבחוץ, יש באפשרותנו לייצר השפעה גם מתוך הגוף – אם נוסיף לתפריט שלנו בעיתות הקור פריטי מזון מיוחדים, אשר ישפיעו באופן מחמם על המערכת ויחסכו מאיתנו את ההתמודדות הבלתי נעימה עם חום, נזלת, כאבי גרון ומראות חורף שכיחים אחרים.
 
לפי עקרונות הרפואה הסינית, אך גם בגישות שונות של הרפואה הטבעית המערבית, יש התייחסות לאופיו האנרגטי של המזון ולהשפעתו על טמפרטורת הגוף. לא כל מזון הנאכל חם, אכן מחמם את גופנו.

מזונות מחממים קלאסיים על פי גישה זו דגנים וקטניות אשר בושלו על להבה נמוכה לאורך זמן. בישול ממושך "טוען" את המזון באנרגיה מחממת. תבשילי קדירה שונים ומרקים יתאימו מאד לצורך זה. במרקי החורף כדאי להשתמש בירקות כתומים (בטטה, גזר, דלעת), בצל, שום וכרישה וכן בשורשים שונים.  גם זרעים ואגוזים שונים מתאימים לעונה זו.
 
באשר לפירות, מומלץ שלא להרבות באכילת פירות הדר, אף שהם נפוצים מאד בארצנו בחורף, שכן הם ידועים, על פי כלל הגישות, כמייצרי ליחה, ולכן השפעתם במצבים של נזלת, שיעול וגירויים במערכת הנשימה, תהא מזיקה. (במצבים בהם מופיעה נזלת או ליחה, כדאי להשתמש בסירופים המבוססים על צמחי מרפא כגון פיטוליקס או מוקו פרוטקטור).

בחורף יתאימו יותר פירות כגון אננס, פפאיה, ליצ'י וכן כל פרי אשר ניתן לאפות אותו (תפוח עץ או אגס, למשל) או לייבש אותו. תהליך ייבוש טבעי, כרוך בחימום איטי וממושך, מה שטוען את הפרי באנרגיה מחממת, אשר תהיה לה השפעה מיטיבה על גופנו בכלל ועל מערכת הנשימה  בפרט.
 
כן מומלץ להשתמש בתבלינים מחממים כגון קינמון, ציפורן, פלפל, אגוז מוסקט, אניס וג'ינג'ר טרי.
 
יש לשים לב שלא לאכול את האוכל כאשר הוא לוהט, שכן אז הוא גורם לגופנו להזיע – ולאבד בשל כך חום. תופעה דומה תקרה באם האוכל שנאכל יהיה חריף מאד.
 
בספר הרפואה הסיני "הקיסר הצהוב" נאמר: "טיפול מונע משול ל-1000 טיפולים באדם החולה".
 
כתבה גב' איה שכנאי גבאי - [email protected]
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
קרדית האבק ניזונה מקשקשי העור והפרשות הנשימה, קרדית האבק מפרישה חומרים לתוך הציפית הגורמות לתגובות אלרגיות...
מזון רפואי משמש כתחליף וניתן לאנשים קשישים או חולי סרטן, בעלי חוסרים תזונתיים, ויטמינים ומינראליים, ומכיל את כל אבות המזון הדרושים לגוף באופן יומיומי.
מהם יבלות? ממה יבלות יבלות נוצרת? כיצד מטפלים ביבלות...
פצעים הם חלק בלתי נפרד מחיינו – אנחנו נופלים, נחתכים, נשרטים ונחבלים, והתוצאה היא פצע קל או חמור – בהתאם לחומרת הפגיעה. כמו כן, ישנם מצבים רפואיים שגורמים להתפתחות כיבים ופצעים, אשר תהליך ההחלמה שלהם קשה וארוך יותר. איך מתרחש ריפוי פצעים טבעי וכיצד תזונה מתאימה יכולה לזרז את התהליך? את כל התשובות תוכלו למצוא במאמר שלפניכם.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות