whatsapp
פצעי לחץ? הכול מתחיל במזרון
פצעי לחץ? הכול מתחיל במזרון

פצעי לחץ? הכול מתחיל במזרון

חולים סיעודיים רבים סובלים מפצעי לחץ, וזאת משום שהם שוהים בדרך כלל זמן רב באותה תנוחה. מדובר באנשים שצריכים לשכב במהלך רוב שעות היום, שכן הם מוגבלים מאוד בניידות וחלשים, ולכן חשוב מאוד לעשות כל מה שאפשר על מנת להקל עליהם את השכיבה הממושכת, לפחות בכל מה שנוגע למניעת פצעי לחץ. אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת היא באמצעות בחירה נכונה של מזרון.

חוסר תנועה והשלכותיו
כל אדם, יהא הבריא ביותר שיכול רק להיות, אם ישכב במיטה במשך ימים רבים בלי לזוז – יתחיל לסבול מתופעות שונות שיכללו, בדרך כלל, כאבי גב, נוקשות של השרירים וכמובן – פצעי לחץ. פצעים אלה נוטים להתפתח כאשר ישנו חיכוך מתמיד של רקמת הגוף עם משטח אחר המפעיל עליה לחץ, ומזרון הוא בהחלט משטח שכזה. כשמדובר בחולים סיעודיים שמצבם הגופני ירוד בדרך כלל בגלל מערכת חיסונית חלשה, שרירים רפויים ועצמות שבירות, הרי שהתופעות הללו מוחמרות וגורמות לירידה משמעותית באיכות חייהם. התופעה של פצעי לחץ, שבה אנו מתמקדים במאמר זה, עלולה לגרום להם לכאבים חזקים בחלקי גוף שונים (בעיקר בירכיים ובאגן אך גם במקומות אחרים) ולהעיב עוד יותר הן על מצבם הגופני והן על זה הנפשי.

מזרונים למניעת פצעי לחץ – לשיפור איכות החיים

על מנת להקל ככל שניתן על חולים סיעודיים, חשוב מאוד לעשות כל מה שאפשר כדי שיהיה להם נוח וכדי שלא יתפתחו בגופם פצעי לחץ. לשמחתנו, היום ניתן להשיג מזרונים למניעת פצעי לחץ, שכל ייעודם הוא לאפשר חלוקה שווה ככל שניתן של הלחץ שמפעיל הגוף על המזרן, וכך להקטין בצורה משמעותית את החיכוך ואת הלחץ על רקמות הגוף. השימוש במזרנים כאלה יכול למנוע את התפתחותם של הפצעים ובמקרה שהם כבר התפתחו – יכול מאוד להקל על הכאבים שהם גורמים.

סוגי מזרונים נגד פצעי לחץ

יש היום סוגים שונים של מזרונים למניעת פצעי לחץ:

מזרון ויסקו ביצים
– מזרון העשוי מוויסקו, חומר אלסטי המאפשר פיזור אופטימלי של משקל הגוף על גבי המזרון. צורתו הטופוגרפית הינה כצורתו של קרטון ביצים (ומכאן שמו) והיא מאפשרת לשכב על המזרון מבלי שיופעל עליו לחץ נגדי של הגוף. כתוצאה מההפחתה המשמעותית הלחץ נמנעת הופעתם של פצעי לחץ.
 
מזרון מתנפח – מזרון המתנפח באמצעות משאבה מיוחדת, והוא עשוי בועות-בועות – מעין כיסי אוויר שאליהם נכנס האוויר מהמשאבה. התוצאה הינה מזרון קשיח שאינו מאפשר לגוף לשקוע, וכך מקטין מאוד את מידת הלחץ המופעל עליו. התוצאה היא, כמובן, מניעת פצעי לחץ, ו/או הקלה משמעותית על הכאב במקרה שכבר התפתחו פצעים.
 
מזרון ספוג פטריה – מזרון העשוי ספוג רך העטוף בכיסוי אנטי-בקטריאלי. מזרון זה מתאים ביותר למיטות סיעודיות, ומאפשר תנועה חלקה שלהן לכל זווית רצויה. הספוג הרך אינו מפעיל לחץ על הגוף וכך מונע את היווצרותם של פצעי הלחץ, והכיסוי האנטי-בקטריאלי מונע הצטברות של חיידקים, וירוסים ושאר מחוללי מחלות במזרן, וכך תורם מאוד לשמירה על בריאותו הפיזית של החולה.
 
מזרון דינאמי עם מנוע – המנוע של המזרון מנפח אותו כך, שבחלקו העליון מופיעות בועות, אותם כיסי אוויר בגובה של 13 ס"מ. הכיסים מתמלאים כל פעם בלחץ אחר של אוויר, וההשתנות התמידית הזאת מאפשרת לפיזור משתנה של הלחצים ומונעת את היווצרותם של פצעי לחץ. החומר ממנו עשוי מזרון זה הוא חומר נושם, שמאפשר אוורור תמידי של רקמות הגוף וקירור מהיר של השטחים הבאים במגע עם המזרן. כך נמנעת היווצרות של לחות, שהיא גורם משמעותי מאוד בהתפתחותם של חיידקים מחד ושל פצעי לחץ מאידך. מזרון זה מתאים לשימוש הן במיטות ביתיות והן במיטות סיעודיות.
 
מזרוני ACTIVE THEVO– מזרונים אשר בתגובה לתנועה הקלה ביותר של החולה (כולל תנועתו הקלה של הגוף בעת הנשימה) מחזירים בתנועה שלהם עצמם וכך מונעים את היווצרותם של פצעי לחץ. התנועה הכמעט מתמדת של המזרון יוצרת בו גלים תמידיים, וכך לא נגרם כמעט מצב שבו המזרן מפעיל לחץ על הגוף. מזרונים אלה מיוצרים בטכנולוגיה מתקדמת (MIS) על ידי חברת תומסהילפן הגרמנית ומשלבים הגנה מפני פצעי לחץ עם נוחות מרבית.
 
ישנם סוגים נוספים של מזרונים למניעת פצעי לחץ, כגון מזרוני טמפור, מזרוני אוויר וסוגים נוספים של מזרוני ויסקו. חלק מהמזרונים מתאימים לאנשים הנמצאים בדרגת סיכון נמוכה לפיתוח פצעי לחץ, ואחרים מתאימים לדרגות סיכון גבוהות. חשוב מאוד לבצע התאמה מושלמת של המזרן לדרגת הסיכון ולנוחות החולה כאחד, על מנת ליהנות מהתוצאות הטובות ביותר, שהראשונה בהן היא, כמובן, שיפור באיכות החיים של החולה.

רק בחברה טובה

כאשר עומדים בפני רכישת מזרונים למניעת פצעי לחץ, חשוב מאוד לבצע את הרכישה בחברה מקצועית ואמינה, המספקת ייעוץ מקצועי בכל הנוגע להתאמת מזרונים לחולים סיעודיים. בנוסף, חשוב מאוד להקפיד על קבלת אחריות מלאה על המוצר, על מנת שבכל מקרה של בעיה יהיה לכם אל מי לפנות על מנת לקבל את השירות הדרוש. זכרו: התאמת מזרונים לחולים סיעודיים הינה פרויקט חשוב ביותר, שיכול מאוד לעזור לאדם היקר לכם ולשפר בצורה משמעותית את איכות חייו. לכן, הקפידו לבחון את סוגי המזרונים השונים על כל יתרונותיהם וחסרונותיהם, ורכשו רק מזרון איכותי שיאפשר לחולה לשכב עליו בנוחות, מבלי לסבול מהיווצרותם של פצעי לחץ. רק בריאות ועד מאה ועשרים!
 
        
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
בכל מה שנוגע למניעת פצעי לחץ. אחת הדרכים הטובות ביותר לעשות זאת היא באמצעות בחירה נכונה של מזרון
עבור מטופלים סיעודיים וקשישים פעולות יומיומיות הן מסובכות ומורכבות. ניתן לשפר את איכות חייהם בצורה ניכרת באמצעות התאמת הבית שלהם לצרכים שלהם, וכן לשמור על בטיחות מירבית ככל הניתן. השתמשו בהמלצות שלפניכם על מנת להתאים את ביתם של המוגבלים בתנועה לאורח חייהם.
ישנם היום הרבה מאוד עזרים ואביזרים ששימוש בהם יכול להפחית בצורה משמעותית את הסיכון לפתח פצעי לחץ
רשימת השינויים שחשוב לבצע בבית כדי לסייע לאדם סיעודי משתנה ממקרה למקרה, בהתאם למאפיינים הספציפיים של מצבו הבריאותי וגם למאפיינים של מרחב המגורים כמובן. במאמר זה תמצאו את ההתאמות החשובות ביותר שכדאי לבצע להבטחת איכות חיים מקסימלית גם כשישנה מוגבלות משמעותית.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות