whatsapp
כתף קפואה – טיפול ומניעה
כתף קפואה – טיפול ומניעה

כתף קפואה – טיפול ומניעה

סובלים מכאבים בכתף או מהגבלה בתנועת הכתף? הרופא לא הצליח לאבחן שום גורם מדויק לבעיה? יכול מאוד להיות שיש לכם "כתף קפואה".

מהי כתף קפואה?

מדובר בתסמונת קלינית הנגרמת כתוצאה מדלקת במעטפת מפרק הכתף – דלקת שהשכיחות שלה היא יחסית נמוכה (כ-3%-2% מהאוכלוסייה). רוב הסובלים מהבעיה הם אנשים בגילאי 60-40, כאשר הסיכויים הגדולים יותר ללקות בתסמונת הם דווקא של הכתף הפחות דומיננטית. אצל חולי סוכרת השכיחות של התופעה גדולה יותר, כנראה בגלל המטבוליזם הלקוי של התאים.

כתף קפואה – תסמינים

התסמונת באה לידי ביטוי בשלב הראשוני בכאבים חזקים באזור הכתף ובמוגבלות תנועה קלה, מצב שמתהפך לאחר תקופה מסוימת, אז רמת הכאבים פוחחת אבל המגבלה בתנועה מחריפה. הדבר גורם ברוב המקרים להגבלה בפעולות יום יומיות כמו לבישה ופשיטה של בגדים, הושטת היד קדימה כדי לקחת משהו מהמדף ואפילו התהפכות במיטה שיכולה להיות כואבת במיוחד.

ממה נגרמת כתף קפואה?

המצב הקליני נגרם כתוצאה משינויים צלקתיים המתרחשים במעטפת המפרק. שינויים אלה גורמים לכיווץ המעטפת ומגבילים את תנועתו הרחבה של מפרק הכתף עצמו. הגורמים לשינויים הללו במעטפת הכתף אינם ברורים לחלוטין. נראה, שה"טריגר" להתרחשותם הוא פגיעה במעטפת מפרק הכתף שיכולה להיגרם גם מנפילה או חבלה, אבל גם מתנועה קטנה לא נכונה. הפגיעה הזאת כנראה גורמת לדלקת חריפה, שעם הזמן הופכת להיות כרונית. הדלקת הזאת יוצרת שינויים במעטפת המפרק אשר במקום להיות חופשי הופך להיות צלקתי ומכווץ, והדבר מגביל מאוד את יכולת התנועה.

כתף קפואה – טיפול

הטיפול בכתף קפואה יכול להיעשות במספר צורות:
·         ללא טיפול – אפשר להשאיר את המצב כמו שהוא ולהחליט שלא מטפלים. אחרי הכול – הכאבים צפויים להתמעט ואף לחלוף, ועם המגבלה בתנועה אפשר להמשיך לתפקד, לפחות כל עוד היא לא קריטית. אבל – אם מחליטים לא לטפל צריך לקחת בחשבון, כי יכולות לחלוף גם שלוש שנים ויותר עד שהכאבים יחלפו לחלוטין, וכי יכול להיות שטווח התנועה ישתפר רק במעט – אם בכלל.
 
·         טיפול עצמי – אם אתם סובלים מכתף קפואה, אתם יכולים לנסות להימנע מהתנועות המכאיבות ולאפשר עצמכם כמה שיותר מנוחה. הדבר יכול לשפר מאוד את ההרגשה, ולאפשר לכם לחזור לפעילות שגרתית לאחר כמה ימי מנוחה. יש לחזור לפעילות באופן הדרגתי בלבד, על מנת שלא לגרום להחמרה במצב.
 
·         טיפול כירופרקטי – הטיפול הכירופרקטי בכתף קפואה נחלק לשני שלבים:
 
-          שלב I: טיפול בכאבים – הכאבים שנגרמים כתוצאה מכתף קפואה יכולים להיות מאוד חזקים, ואי אפשר לעבוד על שיפור טווח התנועה של המפרק, לפני שמטפלים בהם. הטיפול בכאבים יכול להיעשות באמצעות מכשירי TENS (ראו הרחבה בהמשך) או מכשירי לייזר רך, שיעילותם בהפחתת כאבים מוכחת בכל פעם מחדש.
 
-          שלב II – לאחר שיכוך הכאבים, אפשר יהיה להתחיל לעבוד על שיפור התנועתיות של מפרק הכתף. כירופרקט שמתמחה בתחום יוכל לתת לכם תרגילים המתאימים למצב האישי שלכם, ואשר אם תבצעו אותם בהתמדה – ישפרו בהדרגה את טווח התנועה של מפרק הכתף שלכם.
חשוב לציין, כי השימוש בסטרואידים או בתרופות אחרות נוגדות דלקת מומלץ אך ורק אם אי אפשר לסבול את הכאב, וכי פרוצדורה ניתוחית כדאית רק אם לא הצלחתם לשפר את המצב באף דרך אחרת. 

טיפול ביתי בכתף קפואה באמצעות מכשיר TENS

מחקרים מוכיחים חזור והוכח, כי מכשירי TENS הינם יעילים ביותר בכל הקשור לשיכוך כאבים. אז אם יש לכם כאבים בכתף הלא דומיננטית שלכם (כאבים בכתף ימין לשמאליים וכאבים בכתף שמאל לימניים), קיבלתם אבחנה רפואית שלפיה אתם סובלים מתסמונת הכתף הקפואה, אתם יכולים לרכוש מכשיר TENS ביתי שיוכל לסייע לכם פלאים בהתמודדות עם הכאבים, מה שיאפשר לכם לעבוד בהמשך על שיפור יכולת התנועה.
איך זה עובד?
איך פועל מכשיר טנס? פשוט מאוד: מחברים את האלקטרודות למקום הכואב, מפעילים את התוכנית הרצויה (תוכנית לכאבים כרוניים, במקרה הזה) ומעלים את העוצמה ככל שאפשר אבל מבלי שהמכשיר יפריע או יציק. כשמכשיר פועל הוא מעביר סיגנלים חשמליים זעירים אל מערכת העצבים, שמעבירה אותם למוח. כתוצאה מכך המוח מבצע חסימה זמנית של קבלת סיגנלי הכאב, והכאבים במקום פוחתים. בנוסף, הטנס גורם לשחרור אנדורפינים המסייעים לגוף להילחם בכאב, ושתי התוצאות האלה יחד מביאות להפחתה משמעותית בתחושת הכאב. על מנת שהטיפול יהיה אפקטיבי, יש להישאר איתו 40 דקות לפחות.
באתר העיקר הבריאות תוכלו למצוא מכשירי טנס מתקדמים שיסייעו לכם פלאים להתמודד עם מצב של כתף קפואה. כל המכשירים מיוצרים על ידי החברות המובילות בתחום ועל פי כל דרישות תקני האיכות והבטיחות כאחד.
לא משנה באיזו דרך בחרתם כדי להתמודד עם המצב, העיקר שתהיו מודעים לו ושתעשו את הדבר הנכון עבורכם, שישפר את איכות החיים שלכם.
לקבלת מידע נוסף אודות כתף קפואה והדרכים להתמודדות עם הכאב ולשיפור יכולת התנועה – צרו קשר עם הצוות שלנו אשר ישמח לענות על כל שאלה.
 
    
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
עצירות היא איננה מחלה, אך היא בהחלט לא נעימה והיא מקשה על הסובלים ממנה. היא מתאפיינת בקושי ביציאות וסובלים ממנה כ-20% מהאוכלוסייה. מה הגורמים לה? איך שינויים באורח החיים יכולים להועיל? ומתי כדאי לפנות לרופא? לפניכם המדריך לעצירות.
וירוסים וחיידקים יכולים לגרום למחלות חום בכל גיל. אנשים מבוגרים יכולים בחלק מהמקרים להתגבר על מחלות אלה בעצמם, אולם כשמדובר בתינוקות רכים חשוב מאוד להקפיד על כך שחום גופם לא יעלה מעל 40-39 מעלות משום שחום גבוה כל כך, בעיקר אם הוא נמשך פרק זמן ארוך, עלול לסכן את חיי התינוק. על מנת למדוד את חום גופו, יש היום מגוון רחב של מדי חום, שלכל אחד מהם יש, כמובן, יתרונות וחסרונות
מתגוננים מהשפעת בדרך טבעית, הקפידו לבצע חיטוי של הידיים באמצעות גל אלכוהול לשטוף ידיים במים ובסבון אחרי כל שימוש בשירותים ולפני כל מגע עם מזון
מכשירי הטנס tens כובשים את השוק ומסיעים לתגבר על כל סוגי הכאב, מבולבלים קראו את המאמר עד סופו.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות