whatsapp
ירידה בשמיעה אצל מבוגרים
ירידה בשמיעה אצל מבוגרים

 ירידה בשמיעה אצל מבוגרים

מבוגרים רבים סובלים מירידה בשמיעה, שנגרמת פעמים רבות כחלק בלתי נפרד מתהליך ההזדקנות. אבל, ירידה בשמיעה אצל מבוגרים יכולה להיגרם לא רק בגלל הגיל, אלא גם בגלל הרבה מצבים אחרים. חלק מהמבוגרים הסובלים מירידה בשמיעה מצליחים להסתדר ללא מכשירי שמיעה, אולם חלקם לא יכולים להסתדר בלי מכשיר, ובדיוק עבורם חברות רבות מפתחות מכשירי שמיעה למבוגרים.

מהם הגורמים לירידה בשמיעה אצל מבוגרים?

הגורמים לירידה בשמיעה בגיל המבוגר הם:
 • מחלת מנייר– מחלה הפוגעת בפנים האוזן וגורמת לירידה עצבית בשמיעה, למצבי ורטיגו (סחרחורת) מרובים, לצפצופים באוזניים (טנטון) ולרגישות יתר לצלילים חזקים. המחלה מתבטאת בהתקפים המשלבים את התסמינים הללו (חלקם או כולם), ויכולה לפגוע מאוד באיכות החיים.
 • מחלה אוטואימונית– מחלה שבה הגוף תוקף את עצמו ופוגע בתאי העצב האחראים על יכולת השמיעה. התוצאה: ירידה פתאומית ביכולת השמיעה. במקרה כזה חשוב מאוד לאבחן את המחלה כמה שיותר מהר, שכן טיפול בסטרואידים יכול לעצור את הירידה בשמיעה ולשפר מאוד את המצב.
 • חשיפה לרעש– חשיפה לרעש חזק מאוד יכולה בהחלט לגרום לירידה בשמיעה אצל מבוגרים. זו יכולה להיות חשיפה לרעש חזק לאורך זמן – חשיפה שפוגעת בתאי השערה הנמצאים באוזן הפנימית, וזו יכולה להיות חשיפה חד פעמית לרעש בעוצמות מאוד גבוהות כמו פיצוץ, הגורמת לטראומה אקוסטית ולירידה בשמיעה שיכולה להיות משמעותית.
 • אוטוסקלרוזיס– מחלה הנגרמת בדרך כלל בגיל המבוגר וגורמת לפגיעה בעצמות השמע הנמצאות באוזן התיכונה. עצמות השמע, ובפרט עצם הארכובה, מסתיידות ותנועתם הרגילה נפגעת. פגיעה זאת גורמת לליקוי שמיעתי הולכתי, והתוצאה היא ירידה בשמיעה של 50-40 דציבלים. הטיפול במקרה כזה של ירידה בשמיעה אצל מבוגרים מתבצע באמצעות תרופות ספציפיות, ואם אלה לא עוזרות – ניתן לטפל במצב באמצעות ניתוח סטפדקטומי שבמהלכו מחליפים את עצם הארכובה בפרוטזה.
 • ירידה בשמיעה אצל מבוגרים בגלל הגיל– עם הגיל נגרמת ירידה עצבית בשמיעה, מצב המכונה פרסביאקוזיס. המצב מתחיל בפגיעה ביכולת השמיעה של התדרים הגבוהים וביכולת הבנה של מילים, ומתדרדר לכדי שמיעת צלילים עמומים.
 • שימוש בתרופות אוטוטוקסיות– יש כ-200 תרופות שמטפלות בהרבה מאוד מצבים, אולם שידוע גם שהן רעילות לאוזניים. תרופות אלה פוגעות בתאי השערה החיצוניים שבאוזן הפנימית, ופגיעה זו גורמת לירידה בשמיעה. הירידה בשמיעה מתחילה בפגיעה ביכולת לשמוע תדרים בעוצמות גבוהות, כשלעתים הדבר מלווה בטנטון ובוורטיגו. שוב לציין, כי אם מדובר בשימוש מאוד קצר בתרופה – הנזק יכול בהחלט להיות הפיך, אולם אם השימוש ממושך – בהחלט יכול להיגרם נזק פרמננטי.
 • גידול המתפתח על עצב השמיעה– גידול על עצם השמיעה יכול בהחלט להביא לירידה בשמיעה. אם ניתן להסיר את הגידול – הפגיעה יכולה להיות הפיכה, ובכל מקרה – הטיפול במצב יהיה כנראה ניתוחי – כפי שייקבע על ידי הרופא.
 • פגיעת ראש שמביאה לפגיעה בשמיעה– פגיעת ראש קשה, המערבת את עצמות הגולגולת או את עור התוףעלולה גם היא לגרום לפגיעה בשמיעה.
בכל מקרה כזה של ירידה בשמיעה אצל מבוגרים חשוב מאוד לאבחן את המצב ולהבין איך צריך לטפל בו. במקרים בהם יסתבר שיהיה צורך להשתמש בעזרים לכבדי שמיעה, כדאי לדעת שהיום יש לא מעט מוצרים ייעודיים לכבדי שמיעה, אשר תורמים מאוד לשיפור איכות חייהם.

מוצרים לכבדי שמיעה בגיל השלישי

אם אתם או היקרים לכם סובלים ממצב של ירידה בשמיעה אצל מבוגרים, כדאי שתכירו את אביזרי השמיעה הבאים:
 • מגבר שמיעה אישי – מגבר אישי המגיע עם אוזניות ומאפשר למשתמשים להגביר את העוצמה של הקולות הנשמעים סביב. ניתן להשתמש בו גם כששומעים רדיו, גם כשרואים טלוויזיה וגם כאשר משוחחים עם אנשים אחרים. המכשיר מיועד למי שאינו יכול או אינו רוצה להשתמש במכשירי שמיעה, והוא בהחלט משפר את איכות החיים.
 
 •  אוזניות אלחוטיות לטלוויזיה לכבדי שמיעה - אוזניות לטלוויזיה לכבדי שמיעה אשר באמצעותן ניתן להגביר את עוצמת הטלוויזיה על פי יכולת השמיעה.
 • טלפון אלחוטי לכבדי שמיעה - טלפון לכבדי שמיעה ללא חוט, המאפשר למשתמשים להגביר את עוצמת הקול ולנהל שיחות בצורה רגילה לגמרי.
פרט לעזרים הייעודיים הללו, יהיה צורך, כמובן, גם בהתאמת מכשיר שמיעה אישי. כדאי מאוד שהתאמה תתבצע במכון מורשה ומוסדר להתאמת מכשירי שמיעה, שם יוכלו להמליץ לכם על מכשיר שמיעה בהתאם לצרכים ולהעדפות שלכם. כך למשל, אם התקציב שלכם מוגבל, יוכלו להציע לכם מכשיר שמיעה זול יחסית, אשר עדיין יוכל לענות על צורכיכם. אם אתם מעדיפים מכשיר שמיעה פנימי – יציעו לכם מבחר דגמים מתוכם תוכלו לבחור את הדגם המתאים לכם, ואם אתם מעדיפים מכשיר שמיעה חיצוני – יראו לכם את כל הדגמים הקיימים וימליצו על המתאימים ביותר עבורכם.
 
לסיכום: ירידה בשמיעה אצל מבוגרים היא תהליך טבעי. היום, בזכות הטיפולים השונים שיש היום ושיכולים לשפר מאוד את המצב, מכשירי השמיעה המתקדמים שניתן להשיג ואביזרי העזר הרבים – אפשר בהחלט להתמודד עם המצב בצורה הרבה יותר טובה.
 
העיקר הבריאות – שומעים אתכם היטב
 
אנחנו בחברת העיקר הבריאות מודעים היטב לתהליך הטבעי של ירידה בשמיעה אצל מבוגרים. לכן, אצלנו תוכלו למצוא מבחר גדול של אביזרי עזר המיועדים לאנשים הסובלים מירידה בשמיעה בגיל המבוגר, ונשמח לסייע לכם לבחור את אלה שישפרו את איכות חייכם ויאפשרו לכם להמשיך להסתדר בחיי השגרה.
 
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
איך עובד מכשיר TENS? איך עובד מכשיר EMS? מה ההבדל בין שני המכשירים ואיזה מכשיר מומלץ לבחור. מאמר זה יסייע לך בבחירת המכשיר המתאים ביותר לצרכיך
מה זה מחלה כרונית? גלו אילו הרגלים ניתן לאמץ כדי להפחית את הסיכון למחלות כרוניות.
סוגי השירותים ברפואה מרחוק הקיימים כיום. קחו אחריות על אורח ואיכות חייכם ותיהנו מרפואת העתיד!
אם אתם או היקרים לכם סובלים ממצב של ירידה בשמיעה, כדאי שתכירו את המוצרים הבאים

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות