whatsapp
דליפת שתן בקרב נשים
דליפת שתן בקרב נשים

דליפת שתן אצל נשים

דליפת שתן בקרב נשים הינה תופעה ששכיחותה גבוהה ביותר. הנתונים מראים כי אם עד גיל 65, כ- 3% סובלות מדליפת שתן בלתי רצונית, מגיל 65 ואילך הנתון מטפס ומגיע ל- 30%. קיימות חמש סיבות בעדן נשים רבות סובלות מדליפת שתן. מקור כל סוג דליפה שונה, ולכן גם הטיפול משתנה בהתאם לגורם דליפת השתן:

שלפוחית שתן רגיזה (דליפת שתן בדחיפות)

שלפוחית שתן רגיזה, או דליפת שתן בדחיפות, הינה הסיבה השכיחה ביותר לבריחת שתן. במצב זה נשים חשות צורך להטיל את מימיהן ותוך כדי ההליכה לשירותים הלחץ בשלפוחית השתן מתעצם עד כדי שהן אינן מסוגלות לשלוט וחלק מהשתן דולף. הסיבה לכך היא שאפילו כמות מועטה של שתן גורמת לדופן השלפוחית להתכווץ בעוצמה גבוהה שמתגברת על הלחץ של הסוגר והתוצאה היא דליפת שתן.

הטיפולים במקרה זה מבוססים על תרגול התנהגותי בו המטופלת נכנסת לשירותים באופן יזום בפרקי זמן משתנים. בנוסף טיפול תרופתי שמפחית את עוצמת ההתכווצות של דופן שלפוחית השתן. הבעיה עם תרופות אלו הן תופעות הלוואי שכוללות: יובש בפה, בעיניים ובנרתיק, בלבול, דופק מהיר ועצירות.

דליפת שתן במאמץ

נשים הסובלות מדליפת שתן במאמץ חוות דליפה בעת שיעול, צחוק או כל פעילות שמעלה את הלחץ התוך בטני. גורם הסיכון המרכזי לדליפת שתן במאמץ הוא מה שמכונה "לידות נרתיקיות מכשירניות", כלומר לידות בעזרת וואקום ומלקחיים שגורמים לפגיעה עצבית או שרירית ברצפת האגן.

תחילה הטיפול מתמקד בפיזיותרפיה מיוחדת שמתמקדת בחיזוק שרירי רצפת האגן. טיפול נוסף הוא החדרת טבעת תומכת נרתיק אשר מונעת בריחת שתן. במידה וטיפולים אלו לא עוזרים קיימת אופציה של כירורגיה זעירה בהרדמה מקומית ששיעור הצלחתה עומד על 85%.

דליפת שתן מעורבת

דליפת שתן מעורבת הינה מצב משולב של דליפה בדחיפות (שלפוחית שתן רגיזה) ושל דליפת שתן במאמץ והיא נפוצה ביותר. הטיפולים המקובלים לדליפת שתן מעורבת מבוססים על שילוב הטיפולים לדליפת שתן בדחיפות ולדליפת שתן במאמץ.

דליפת שתן כתוצאה של מלאות יתר

בריחת שתן  כתוצאה של מלאות יתר מאפיינת בעיקר נשים בגילאים מבוגרים, כאשר מנגנון ההתרוקנות של שלפוחית השתן אינו תקין. ישנן שתי סיבות עיקריות למצב זה: צניחה של איברי האגן שגורמים לשלפוחית לזוז ממקומה, או בעיה עצבית באזור האגן ושלפוחית השתן.

הטיפול בשני המקרים שונה: אם מקור הבעיה הוא בצניחת אברי אגן אז יש לשקם את רצפת האגן ולהחזיר את האיברים למקומם באמצעות טבעת שמקבעת את אברי האגן, או אופציה הכירורגית שכוללת מגוון ניתוחים לשיקום רצפת האגן. באשר לטיפול בדליפה שמקורה במלאות יתר בעקבות ליקוי עצבי, לצערנו אין עדיין טיפולים ממוקדים, יעילים ומספקים דיו לבעיה, וטיפול תומך ומוצרי ספיגה מאפשרים לנשים אלו להנות מאיכות חיים טובה.

דליפת שתן בגלל מצב פונקציונאלי

במקרים של דליפת שתן בגלל מצב פונקציונאלי הבעיה אינה נעוצה בשלפוחית השתן. מדובר על נשים שסובלות מבעיית ניידות ואינן יכולות ללכת בעצמן לשירותים, או נשים עם בעיות קוגניטיביות, ולמרות שהשלפוחית משדרת את תחושת הצורך להתרוקן- בעקבות קושי בניידות או מצב קוגניטיבי ירוד האשה מגיעה למצב של אי שליטה.

למרות שהבעיה במקרים אלו אינה נובעת מליקוי בשלפוחית, נשים אלו מוגדרות כסובלות מדליפת שתן ומטופלות בהתאם. הפתרונות הם בעיקר פתרונות תומכים המבוססים על מוצרי ספיגה, קטטרים ושיפור הנגישות לשירותים.

ומה אם הטיפול לא עובד?

למרות הטיפולים המוצעים כמעט לכל סוג של דליפת שתן, מצב בו אשה מתגברת על דליפת השתן לחלוטין זו לא תמיד משימה בת השגה, ולכן מוצרי ספיגה הם אמצעי חשוב המאפשר לנהל חיים תקינים. תחום מוצרי הספיגה עבר מהפיכה בשנים האחרונות וכיום אפשר למצוא מוצרים מבוססי טכנולוגיות מתקדמות כמו: חיתולים, פדים ומכנסוניםיעודיים לדליפת שתן אשר אינם מורגשים, וחשוב לא פחות- אינם נראים על הבגדים.

כמו כן, נשים רבות המקבלות טיפול תרופתי סובלות בעקבותיו מתופעות לוואי קשות, מפסיקות את התרופות ופונות לטיפולים אלטרנטיביים. עיקר הטיפולים הטבעיים במקרים של דליפת שתן מבוססים על תערובות צמחים סיניות, דיקור סיני ותוספי תזונה שכוללים מגנזיום, ויטמין C, ויטמין B ואומגה 3.             
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
וירוסים חידקים וחיות אחרות אוהבים מאוד את מזרוני הילדים, הם בדרך כלל "מחליטים" להתיישב שם, ו... מדביקים את הילדים במחלות שונות ומשונות. הפתרון לכל אלה הוא עליונית ציפוי בריאותי למזרוני ילדים.
משקל לתינוק תינוקות יונקים מאפשר לנו, ההורים, להיות כל הזמן עם היד על הדופק ולדעת אם התינוק שלנו מקבל את התזונה המספיקה והדרושה לגדילתו ולהתפתחותו. במקום לרוץ כל כמה ימים לטיפת חלב או לקופת החולים כדי לשקול את התינוק, אפשר לשקול אותו בצורה רגועה ונינוחה בבית, ולדעת בדיוק מה קורה. כל מה שצריך לעשות הוא לאפס את המשקל, להניח את התינוק עליו ותוך שניות לדעת כמה הוא שוקל. משקל תינוק Beurer מציג את התוצאה בשנתות של 5 גרם, כך שהתוצאה היא המדויקת ביותר שניתן לקבל.
אם את מרגישה התרופפות של שליטה בסוגרים, הבאה לידי ביטוי בטפטוף בלתי רצוני של שתן כשאת מתעטשת או משתעלת למשל, כנראה שאת צריכה לחזק את שרירי רצפת האגן. הכירי את תרגילי קיגל – התרגילים שיעזרו לך לעשות את זה נכון, ולמנוע דליפת שתן גם אם זו כבר החלה.
הריון תקופה נפלאה אבל לפעמים נשים סובלות מכאבי גב וכאבים אחרים חשוב ללמוד ולהכיר את מגוון המוצרים שיכולים לעזור

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות