מהו תת משקל ולמה הוא כל כך מסוכן?
מהו תת משקל ולמה הוא כל כך מסוכן?

מהו תת משקל ולמה הוא כל כך מסוכן?

תת משקל, בהגדרתו, הוא משקל נמוך מהנורמה באופן שעלול לפגוע בפעילות תקינה של מערכות הגוף ואף לסכן חיים. מהן הסיבות שיכולות להוביל לתת משקל, למה מדובר במצב כל כך מסוכן ומה מומלץ לעשות על מנת לעלות במשקל ולהתחזק? כל התשובות – במאמר שלפניכם.

                           

הכל אודות תת משקל

תת-משקל בהגדרתו הוא מצב שבו מסת הגוף (BMI) נמוכה מ-18.5. מסת הגוף היא התוצאה של חילוק המשקל בריבוע הגובה, כאשר יש סקלת אבחון שונה לגברים ולנשים. באופן כללי אפשר לומר כי מסת גוף תקינה היא בין 18.5 ל-25, מסת גוף של מעל 25 מוגדרת כעודף משקל ומסת גוף של מתחת ל-18.5 נחשבת, כאמור, לתת משקל.
למרות העובדה כי היום הרבה מאוד אנשים בעולם נאבקים בתופעה של השמנת יתר, יש בקרב האוכלוסייה גם אנשים הסובלים מתת משקל בשל גורמים שונים, וגם הם נמצאים בסכנת חיים. אבדן משקל מתמשך עלול להביא למצב של תת תזונה קבוע, שמשמעותו היא שהגוף לא מקבל את האנרגיה, החלבון, הוויטמינים והמינרלים שהוא זקוק להם. מחסור מתמשך באלה עלול לגרום לחולשה של הגוף ובמצבים חריפים גם לפגיעה במערכת החיסונית, אנמיה, עיכוב בהחלמת פצעים, ירידה בתפקוד הקוגניטיבי ובמצבים הקשים ביותר גם לתמותה.

מהם הגורמים לתת משקל?

הגורמים האפשריים לתת משקל הם:
  • הפרעות אכילה– אנורקסיה, למשל, היא אחד הגורמים העיקריים למצבים של תת תזונה ותת משקל. הפרעה זו גורמת לכך שמי שסובל ממנה חושב כל הזמן שהוא בעל משקל עודף, וזאת למרות שמשקלו נמוך. מצב זה גורם לאותו אדם לרדת עוד ועוד במשקל ולגופו להיחלש ולאבד מחיוניותו.
  • הגיל השלישי– הרבה מאוד אנשים המשתייכים לאוכלוסיית הגיל השלישי סובלים ממצב של תת תזונה. הגורמים לכך הם בדרך כלל אבדן שיניים שמקשה על האכילה, היחלשות שרירי הבליעה ומחלות שונות שגורמות לירידה בתיאבון ו/או לקשיים באכילה.
  •  מחלות שונות– מחלות שונות, בעיקר אלה הכרוניות, יכולות להביא לירידה קיצונית במשקל בכל גיל. בין המחלות הללו ניתן למנות מחלות קיבה, סרטן, שחפת, פעילות יתר של בלוטת התריס, איידס ועוד.
  •  שימוש בסמים– שימוש ממושך בסמים, בעיקר אלה הממריצים, עלול אף הוא לגרום למצבים של חוסר תיאבון ושל תת משקל קיצוני.
  •  מחלות נפשיות– מחלות נפשיות כגון חרדה ודיכאון עלולות גם הן להביא את הסובל מהן למצב של ירידה חמורה במשקל ובסופו של דבר גם לתת תזונה של ממש.

כיצד מתמודדים עם תת משקל?

כאשר מדובר במצב של תת תזונה ותת משקל מתמשך, חשוב מאוד להפנות את האדם לרופא אשר יאתר קודם כל את הגורם למצב, יטפל בו במידת האפשר ובמקביל - יתערב בהרגלי התזונה שלו וישנה אותם. ברוב המקרים הטיפול התזונתי במצבים שכאלה הוא מתן דיאטה מסוימת שאמורה להוביל לעלייה במשקל ולחיזוק הגוף. דיאטה כזאת תתבסס על צריכה קלורית גבוהה בהרבה מזו שהמטופל צרך עד כה ותכלול בדרך כלל גם מזון רפואי לטובת השלמת חסרים של רכיבים תזונתיים. טיפול שכזה יכול למנוע את המשך התדרדרותו של המצב הגופני ולשפר את תפקוד המערכות.

המוצרים המומלצים לטיפול במצבי תת משקל:

 
למידע נוסף ולרכישת מזון רפואי – צרו קשר בטל' 072-2159090 או דרך האתר, ואנו נשמח לעזור ולעמוד לשירותכם.
    
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
תוסף מגנזיום עשוי לסייע להסדרת קצב פעימות הלב ולווסת את לחץ הדם, להקהות ולשכך כאבים הנובעים מתעוקת לב, להביא לירידה בשיעור הכולסטרול הרע ( LDL) ולעלייה בשיעור הכולסטרול הטוב (HDL)), וכן למנוע את היווצרותם של קרישי דם.
קרדית האבק ניזונה מקשקשי העור והפרשות הנשימה, קרדית האבק מפרישה חומרים לתוך הציפית הגורמות לתגובות אלרגיות...
מזון רפואי משמש כתחליף וניתן לאנשים קשישים או חולי סרטן, בעלי חוסרים תזונתיים, ויטמינים ומינראליים, ומכיל את כל אבות המזון הדרושים לגוף באופן יומיומי.
מה מאפיין את התזונה בגיל הזהב? מתי מתחילה לרדת מסת השריר שלנו ועד כמה התופעה חמורה? מהן ההשלכות של הירידה במסת השריר? מהי ההשלמה התזונתית האופטימלית לטיפול באובדן מסת שריר?

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות