whatsapp
ריפוי פצעים בעזרת תזונה
ריפוי פצעים בעזרת תזונה

ריפוי פצעים בעזרת תזונה

פצעים הם חלק בלתי נפרד מחיינו – אנחנו נופלים, נחתכים, נשרטים ונחבלים, והתוצאה היא פצע קל או חמור – בהתאם לחומרת הפגיעה. כמו כן, ישנם מצבים רפואיים שגורמים להתפתחות כיבים ופצעים, אשר תהליך ההחלמה שלהם קשה וארוך יותר. איך מתרחש ריפוי פצעים טבעי וכיצד תזונה מתאימה יכולה לזרז את התהליך? את כל התשובות תוכלו למצוא במאמר שלפניכם.

 
                       

אודות תהליך ריפוי פצעים

תהליך ריפוי פצעים הוא תהליך מאוד מורכב שבו כלי הדם הפגועים והרקמות צריכים לשקם את עצמם ולהתחבר מחדש. כאשר הגוף בריא רוב הפצעים יחלימו בתוך תקופה של כשבוע, אולם ישנם גם פצעים קשים יותר שייקח להם יותר זמן. כמו כן, מחלות ומצבים מסוימים של הגוף, כמו סוכרת למשל, יכולים לגרום לכך שתהליך הריפוי יימשך הרבה יותר זמן.

ריפוי פצעים ותזונה נכונה

מחקרים שנעשו בתחום הוכיחו, כי תהליך טבעי של ריפוי פצע מושפע מאוד מגורמים תזונתיים. למעשה, היה זה היפוקרטס, מייסד תחום הרפואה, אשר גילה את הקשר בין תזונה נכונה לזירוז תהליך הריפוי. בתקופה מאוחרת יותר הבינו גם מדוע: בזמן שלאחר הפציעה מתרחשים בגוף הפצוע שינויים מטבוליים, לרבות שינויים באנרגיה, בפחמימות, בחלבון, בשומן בוויטמינים ובמינרלים. על מנת לאפשר לפצע להחלים, חשוב מאוד לספק לגוף את כל הרכיבים התזונתיים לטובת מניעת חסרים.
חסרים תזונתיים, ובעיקר חסר בחלבון, עלולים לגרום להפחתת הפעילות של תאי לימפוציטים מסוג T (תאי דם לבנים בעלי תפקיד מרכזי במערכת החיסונית) ושל פגוציטים (תאי דם לבנים הקרויים גם בולענים, אשר תוקפים כל גוף זר לרבות חיידקים, נגיפים, פטריות ועוד). ברגע שפעילותם של אלה פוחתת, יכולת הריפוי של הפצע נפגעת ומעבר לכך – גדל הסיכוי שהפצע יזדהם.
חשוב להבין, כי בגוף יש חומצות, מטבוליטים, ויטמינים וחומרים אחרים אשר מסייעים מאוד לתהליך של ריפוי פצעים. רמתם של חלק מהחומרים יורדת כתוצאה מהפציעה, וירידה זו פוגעת באופן משמעותי ביכולת ההחלמה העצמאית של הגוף.
  • גלוטמין – חומצת אמינו המהווה מקור אנרגיה לתאי המערכת החיסונית ואשר משתתפת גם במטבוליזם של חלבון ולכן חיונית להחלמת פצעים.
  • ארגינין – חומצת אמינו חיונית להחלמת פצעים, שכן היא משתתפת במטבוליזם של חלבון וקולגן ומזרזת את פעילותה של מערכן החיסון. רמת הארגינין בגוף יורדת כתוצאה מהפציעה, ולכן חשוב מאוד להוסיף אותה בצורה מלאכותית.
  • בטא הידרוקסי בטא מתיל בוטיראט (HMB-β)–מטבוליט פעיל של חומצת אמינו בשם לאוצין. מטבוליט זה מסייע בהגנה על מסת הגוף הניזוקה כתוצאה ממצבי סטרס מחד, ותורם מאוד לבניית חלבון מאידך.
  • ויטמינים– ויטמין E, ויטמין A וויטמין C נמצאו כמשפיעים לטובה על יכולת הריפוי של הגוף. תוספת תזונתית שלהם כשיש פצע תתרום הרבה לזירוז תהליך ההחלמה.
  • מיקרונוטריינטים– מיקרו נוטריינטים הם יסודות או תרכובות כימיות החיוניים לחיים ולגדילה של יצורים חיים. מחקרים מצאו, כי מבין המיקרו נוטריינטים האבץ מסייע מאוד בתהליך של ריפוי פצעים, בזכות השתתפותו בתהליך ייצור הקולגן ותרומתו לפעילותה התקינה של מערכת החיסון.

מוצרי תזונה לזירוז תהליך ריפוי פצעים

בגלל החשיבות הרבה של כל החומרים שהוזכרו לעיל לריפוי מהיר וטוב של הפצעים, מומלץ מאוד להעשיר את התזונה במוצרי מזון המכילים אותם, כמו גם להוסיף לה את מוצרי המזון הבאים:
  • פרטיב– מזון משלים עשיר בחלבון מפורק חלקית ובארגינין. מתאים לסובלים מכל סוגי הפצעים, לרבות פצעי חבלות, כוויות, כיבים הנוצרים כתוצאה מסוכרת, צלקות כתוצאה מניתוח ועוד.
  • אבאונד– אבקה להכנת משקה בטעם תפוזים, המכילה בטא הידרוקסי בטא מתיל בוטיראט (HMB-β), ארגינין וגלוטמין המסייעים ביצירת קולגן וחלבון וכן בחיזוק מערכת החיסון.
המזונות המשלימים הללו נמצאו יעילים מאוד בזירוז תהליך ריפוי פצעים, אולם חשוב שיילקחו אך ורק לאחר קבלת הדרכה רפואית ובפיקוח צמוד של רופא.
 
למידע נוסף ולרכישת מזון רפואי – צרו קשר בטל' 072-2159090 או דרך האתר, ואנו נשמח לעזור ולעמוד לשירותכם.
 
        
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
אנשים הסובלים מבעיות שונות במערכת העיכול הגורמות לפירוק חלקי בלבד של המזון, עלולים להגיע למצב של תת ספיגה של מזון. אילו מחלות עלולות להביא למצב של תת ספיגה, מהן הסכנות האורבות לסובלים ממצב זה ומהו הטיפול התזונתי המתאים לו? את כל התשובות תוכלו למצוא במאמר שלפניכם.
מוגדרת כמחלה ויראלית, אשר מועברת מאדם לאדם באמצעות האוויר, רסיסי רוק, התעטשות, נזלת,נגיעה בחפצים בהם נגע אדם חולה, שיעול ועוד. המחלה נגרמת בשל וירוסים ונגיפים שונים.
תת משקל, בהגדרתו, הוא משקל נמוך מהנורמה באופן שעלול לפגוע בפעילות תקינה של מערכות הגוף ואף לסכן חיים. מהן הסיבות שיכולות להוביל לתת משקל, למה מדובר במצב כל כך מסוכן ומה מומלץ לעשות על מנת לעלות במשקל ולהתחזק? כל התשובות – במאמר שלפניכם

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות