whatsapp
מנוף העמדה לנכים - כל מה שצריך לדעת
מנוף העמדה לנכים - כל מה שצריך לדעת

מנוף העמדה לנכים - כל מה שצריך לדעת

 
אם אתה או אדם אהוב זקוקים לסיוע בקימה ממצב ישיבה, יתכן שמנוף העמדה יסייע בפעילויות יומיומיות כמו רחצה, הלבשה ומעבר בתנועה מישיבה לקימה. מנופי העמדה סיעודיים מיועדים לשימוש בבתי חולים, מוסדות סיעוד ובתים פרטיים. מנוף העמדה נועד לסייע למטופלים בעלי תנועתיות מסוימת אך חסרי כוח או שליטה בשרירי הרגליים לעלות למצב עמידה מהמיטה, מכיסא גלגלים, מכיסא רחצה או אפילו ישירות מהנוחיות.
 
כיום, יש בפניכם ברירה נוספת חוץ מהרמה ידנית של המטופל או שימוש במנוף הרמה סיעודי סטנדרטי. מאמר זה יספק סקירה כללית על מנוף העמדה לנכים, מי יכול להשתמש בו, כיצד מנוף העמדה פועל ומה היתרונות בשימוש במנוף עבור המטופלים והמטפלים.
 

מהו מנוף העמדה לנכים?

מנוף העמדה נועד לסייע למטופלים המוגבלים בתנועה וזקוקים לעזרה בהתרוממות מישיבה לעמידה. מנוף העמדה מאפשר למטפלים להעביר בקלות מטופלים ממשטח ישיבה אחד למשנהו. ההתרוממות מתבצעת באמצעות שילוב כוח חשמלי של המנוף יחד עם אחיזת המטופל במוטות ושימוש בכוח השרירים. מנוף העמדה חשמלי משתמש בסוללה נטענת ואינו דורש מאמץ מהמטפל.
רגלי המטופל מונחות בצורה מאובטחת על המשטח ותומכי רגליים מונעים את כיפוף הברכיים. מנשא מונח סביב גופו של המטופל והמטופל אוחז במוטות האחיזה. מנוף העמדה מסייע למטופל להתרומם בעדינות לתנוחת עמידה תוך תמיכת הרגליים במתקן. המנוף אינו תומך בכל משקל גופו של המטופל. 
 

מי יכול להשתמש במנוף העמדה לנכים?

מספר קריטריונים הכרחיים כדי לקבוע אם אדם מסוגל להשתמש במנוף העמדה:
 • למטופל יכולת לשבת על המיטה ללא תמיכה ובלי ליפול.
 • תמיכה במשקל גוף חלקי לפחות בעמידה, המטופל יכול להשתמש בשרירי רגליו אבל לא יכול לעמוד ללא עזרה. יש להשתמש במנוף העמדה רק עם מטופלים שיכולים לשאת משקל גוף מסוים.
 • יכולת להחזיק במנוף לפחות ביד אחת.
 • חוזק ראש וצוואר טובים.
 • יכול לעקוב אחר הנחיות בסיסיות.
 

יתרונות השימוש במנוף העמדה עבור המטופל:

שמירה על הבריאות, חיזוק השרירים ועיכוב ההתדרדרות הפיזית
השימוש במנוף מצריך עבודה עם שרירי הרגליים, שימוש בזרועות ונשיאת משקל פעילה, מה שעשוי לעכב את ההתדרדרות הפיזית. כאשר מטופל מעוניין לדוגמה להגיע לחדר השירותים או הרחצה, ניתן להשתמש  במנוף העמדה כדי לספק לו את התמיכה הנחוצה. ממצב עמידה יוכל המטופל ללכת בכוחות עצמו, להיתמך במטפל או להתיישב על כיסא הרחצה – בהתאם למצבו הפיזי.
שמירה על הבריאות וחיזוק השרירים - שכיבה ממושכת עלולה להחליש באופן ניכר את השרירים עד כדי ניוונם. לצמצם מצב שכזה עד כמה שניתן מומלץ להיעזר במנוף העמדה. מנוף עמידון מספק למטופל תמיכה באזור הרגליים ומשענת לידיים כאחד, אך יחד עם זאת מצריך ממנו לבצע תנועות בפלג הגוף העליון והתחתון כאחד. תנועות אלה, תורמות לא רק לחיזוק פיזי של השרירים, אלא גם להמרצה של מחזור הדם וכתוצאה מכך להתחדשות התאים.

מניעת פצעי לחץ
שכיבה ממושכת עלולה להביא להיווצרותם של פצעי לחץ. לכן, חשוב מאוד לשנות את תנוחתו של המטופל סיעודי ולדאוג שהלחצים יתפזרו על פני אזורים שונים בגוף. מנוף העמדה  לנכים מאפשר עמידה ושהייה בתנוחה שבה לא מופעל כמעט כל לחץ על האזורים שבאים כל הזמן במגע עם המזרון, וכך מסייע מאוד במניעת היווצרותם של פצעי הלחץ.

שיפור מצב הרוח
אחד הדברים המתסכלים מאוד חולים סיעודיים, הוא העובדה שהם שוכבים במיטה שעות ממושכות. הדבר יוצר אצל הרבה מהם תחושה שהם כבר יכולים לוותר, וגורם להם לשקוע במחשבות שליליות ואף בדיכאון. באמצעות מנוף העמדה הם יכולים לצאת מהמיטה ולעמוד, לחזור ולהרגיש שיש טעם לחיים וכך משתפר מאוד את מצב רוחם.

שיפור הבטיחות למטופלים.

מטופלים יכולים להשתמש בשירותים בצורה מכובדת יותר.

 
מנוף העמדה הוא כלי חשוב לאחיות ואנשי מקצוע בתחום הבריאות, כמו גם לבני משפחה המטפלים בקרוב המוגבל בתנועה.

יתרונות השימוש במנוף העמדה עבור המטפלים:

שיפור הבטיחות למטפלים - השימוש במנוף העמדה מפחית את הסיכון לפציעה או אי נוחות הנגרמות מהרמה ידנית. מנוף סיעודי נועד לעזור להם להעביר את המטופלים בבטחה ובנוחות בין תנוחות, כמו מישיבה לעמידה.
נוחות - קל יותר לשימוש למטפלים מאשר הרמת גוף מלאה.
מאפשר שיקום יעיל יותר - מטפלים יכולים להשתמש בדגמים מסוימים עם מנשא מיוחד לאימון הליכה ושיווי משקל.
 

תכונות ומאפיינים של מנוף העמדה לנכים

 • מנופי העמדה זמינים עם פונקציות מגוונות על מנת שיענו על הצרכים והאילוצים של המטופלים והמטפלים.
 • תומכי ברכיים מתכווננים מתאימים למטופלים בגבהים שונים.
 • ידיות ארגונומיות מאפשרות למטופלים ולמטפלים לשמור על אחיזה בטוחה ונוחה במהלך ההעברות.
 • בסיס נמוך להתאמה בקלות מתחת למיטות.
 • רגלי בסיס מעוקלות מאפשרות למנוף להתאים סביב שידות וכסאות גלגלים גדולים.
 • חיישני חסימה עוצרים אוטומטית את תנועת המנוף אם המטופל או המטפל מפריעים.
 • חשוב לוודא שמידות המנוף יתאימו לביצוע העברות במהירות ובנוחות תוך תמרון קל בתוך חדרים ובתים קטנים.
 

 
חשוב לשים לב,
עבור מטופלים עם יכולת נשיאת משקל מינימאלית המשתפים פעולה ניתן להשתמש בחגורות העברה.
עבור מטופלים שאינם משתפים פעולה או שאינם מסוגלים לשאת את משקלם מומלץ לשקול הרמת גוף מלאה באמצעות מנוף הרמה סיעודי.
יש להתייעץ עם הרופא והצוות הרפואי הטיפולי לפני בחירת מנוף העמדה סיעודי למטופל.
נדרשת הכשרה לשימוש בטוח במנוף העמדה כדי למנוע פגיעה בחולה ובמטפל.
 
אנו מקווים שקבלתם תשובות לרוב השאלות שהיו לכם לגבי מנופי העמדה. נשמח לסייע לך לקבל החלטה.
ניתן להתרשם ממגוון מנופי העמדה לנכים באתר העיקר הבריאות. אם יש לכם ספק איזה מנוף הוא הטוב ביותר עבורכם, צרו קשר עם צוות העיקר הבריאות בטלפון 072-2159090.
 
   
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
בריכות הן דרך מצוינת להתקרר במהלך חודשי הקיץ החמים בישראל, אך עבור נכים רבים, גישה אליהן עשויה להיות קשה.
סקירה כללית על מנוף העמדה לנכים, למי מיועד, כיצד הוא פועל ומה היתרונות בשימוש במנוף עבור המטופלים והמטפלים.
מדובר במתקנים המשלבים את שתי הפונקציות – הרמה והעמדה גם יחד, ומאפשרים למשתמשים בהם ליהנות ממגוון רחב של יתרונות. במאמר זה נספר בפירוט על יתרונותיהם של מנופים משולבים
מה קובע החוק לגבי הנגשת מקוואות לנכים ומה ניתן לעשות אם המקווה שלך אינו מונגש?

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות