whatsapp
פצעי לחץ - 2 דרכי מניעה
פצעי לחץ - 2 דרכי מניעה

איך למנוע פצעי לחץ

 
פצעי לחץ הם תופעה נפוצה ולא נעימה הנגרמת עקב לחץ מתמשך על חלק בעור. פצעי הלחץ מתפתחים כאשר אדם נמצא בתנוחת ישיבה או שכבה לזמן ממושך, כשהעצם נלחצת אל העור בכוח. כאשר אנו יושבים או שוכבים ממושכות עולה בנו הצורך להחליף תנוחה באופן טבעי, וכך להקל על הלחץ באזור מסוים, אך הדבר כמובן קשה ביותר או בלתי אפשרי למי שמרותק לכיסא או למיטה עקב שיתוק או מחלה (ולכן רוב פצעי הלחץ מופיעים בחלקו התחתון של הגוף, מהגב התחתון ועד לרגליים).
הפצעים הפתוחים הנוצרים כתוצאה מכך לעתים קשים לריפוי, בייחוד ככל שעולה גילו של האדם, או שהוא חולה במחלות נוספות.
מובן שחולים סיעודיים הם הקבוצה בעלת הסיכון הגבוה ביותר להיווצרות פצעי לחץ וככזו זקוקה לתשומת לב מיוחדת בנושא.
פצעי לחץ יכולים להיגרם גם תוך שעתיים בלבד, וכדי למנוע את היווצרותם יש לשנות את תנוחתו של האדם באופן תדיר וגם להשתמש בעזרים מיוחדים המפחיתים מהלחץ על העור.
 

עוד מידע על פצעי לחץ

 
פצעי הלחץ הנפוצים ביותר מתרכזים כאמור באזור הגוף התחתון ובמיוחד בישבן.
זוהי בעיה מוכרת שאיתה מתמודדים רופאים ואנשי סיעוד בכל העולם. מוערך שבין 15 עד 20 אחוזים מהאנשים המאושפזים בבתי חולים סובלים מפצעי לחץ, ומכיוון שריפויים יכול להיות איטי מאוד, מתרכזים מאמצי רופאים במניעתם.
העצם הלוחצת על האזור בעור שנתון ללחץ גורמת לחוסר באספקת חמצן לרקמת האיבר ולתחילתו של נמק. רקמת השריר היא זו שנפגעת ראשונה, ולא תמיד היא נראית ברגע היווצרותה. במקרה שהנמק מתפתח ייתכן ששינוי תנוחה אף יביא להחמרה של פצע הלחץ במקום להטבה, מסיבות שעדיין לא ידועות עדיין לגמרי למדע. לכן יש חשיבות עליונה למניעת היווצרותו של פצע לחץ.
פצעי לחץ מתחלקים לארבע דרגות חומרה, הנמדדות לפי הנזק שנגרם לרקמה, והם נעים מפגיעה קלה שבה העור חם ובהיר (עקב ההפרעה בזרימת הדם באזור), דרך הופעת פצעים פתוחים במקום הפגיעה ועד לפצעים עמוקים החושפים עצמות, שרירים או גידים.
במקרים של התפתחות פצעי לחץ נדרשים אנשי המקצוע לטפל בזיהום ובנמק שנוצרו, וכיום מצליחים לעשות זאת גם ללא התערבות כירורגית. על מנת למנוע את היווצרותם של הפצעים יש להזיז או להפוך את החולה אחת לשעתיים לפחות. כאמור, כיוון שהיום כבר עומדים על החשיבות שבמניעת פצעי לחץ, פותחו אביזרים ייעודיים המאפשרים הפחתה ופיזור של הלחץ על גופו של החולה.
 
באתר שלנו תוכלו למצוא מזרנים מיוחדים המיועדים למטרה זו כמו למשל מזרון דינמי לטיפול בפצעי לחץ עם מנוע. המזרון מורכב מתאים המווסת את הלחץ על הגוף, והמנוע שלו יכול לנפח אזורים שונים ולשנות את הלחץ. מלבד המזרון בעל המנוע אנו מציעים גם מגוון מזרונים למניעת פצעי לחץ העשויים תאים מיוחדים המפזרים את משקל הגוף באופן שימנע לחץ על חלקו, עשויים מבד חסין לנוזלים והמאפשר את קירור ואוורור הגוף וניתנים לנשיאה ולניפוח. כל המזרנים מתאימים לבעלי נכות או לחולים סיעודיים המטופלים בביתם ויכולים לעזור מאוד שמניעת הופעתם של פצעי הלחץ ובמתן תחושת הקלה לאלה הנדרשים לשכב שעות רבות במיטתם.
 
 
     
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
כיצד ניתן לקבל את מימון ממשרד הבריאות עבור כרית ישיבה למניעת פצעי לחץ? המדריך המלא.
מיטה סיעודית יכולה להועיל ולהוות כלי עזר למגוון מצבים רפואיים ולא רק לקשישים.
אחד הסיבוכים העלולים להתפתח עקב ישיבה ממושכת ללא תנועה או תזוזה הוא פצע לחץ זהו סיבוך כואב וקשה מאוד...
אם תרכשו עבורו מיטה סיעודית חשמלית שכוללת את כל האביזרים שיכולים לסייע לו בשלב זה של חייו, יכול מאוד להיות שמצב רוחו ישתפר ושיהיה לו קל יותר לקבל את מצבו ולהתמודד איתו.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות