whatsapp
אורטופדיה דרכי הטיפול בכאבי גב וכאבי ברכיים
אורטופדיה דרכי הטיפול בכאבי גב וכאבי ברכיים

אורטופדיה דרכי הטיפול בכאבי גב וכאבי ברכיים

גוף האדם- המכונה שלא תאמן

אין פלאי יותר מגוף האדם. מעולם לא היתה ולעולם, כנראה, גם לא תהיה מכונה שפועלת בצורה כל כך משומנת, כשכל כך הרבה חלקים פועלים בו זמנית ויוצרים גם תהליכי חשיבה וגם פעולות פיזיות. מכיוון שמדובר במכונה מיוחדת במינה, על מנת שהיא תמשיך לעבוד, אנחנו צריכים לשמור עליה, ולעשות ככל יכולתנו כדי שהיא תמשיך לפעול בצורה תקינה לאורך זמן. מלבד הלב והמוח, שאין עוררין על כך שהם המנוע של המכונה המופלאה הזאת, ישנם מספר חלקים (היינו – איברים) חשובים ביותר שאם פעולתם תיפגע – איכות החיים שלנו תרד פלאים. האיברים הללו הם הגב, הברכיים וכפות הרגליים, שעליהם מוטל כל עומס הגוף והם אלה שצריכים לשאת אותנו לאורך כל הדרך. איך שומרים עליהם? על כל זאת ועוד תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם.

אורטופדיה – זהו עצם העניין

לא סתם אומרים על אדם לא החלטי ש"אין לו עמוד שדרה". עמוד השדרה שלנו הוא עמוד התווך של גופנו, משום שהוא זה שמחבר בין פלג הגוף העליון לתחתון והופך אותם למקשה אחת. הרגליים שלנו נושאות אותנו מינקות ועד זקנה, כשהברכיים שלנו, המאפשרות לנו ללכת ולרוץ, צריכות גם הן להתמודד עם העומס. פגיעה בכל אחד מהאיברים הללו יכולה להשפיע מאוד על איכות החיים שלנו, ולגרום לכאבים במקרה הטוב ולשיתוק של ממש במקרה הרע. התחום הרפואי העוסק בכל מה שקשור במערכת העצמות, המפרקים, הגידים, הרצועות והשרירים הוא אורטופדיה, ולכן בכל בעיה הקשורה במערכות אלה יש לפנות אל אורטופד. בין הבעיות האורטופדיות הנפוצות ניתן למנות כאבי גב, כאבי ברכיים, פציעות ספורט, כאבים בכפות הרגליים והידיים, פריקת כתף וכאבים בכתף, כף רגל סוכרתית ועוד.

כאבי גב

חלק גדול מהאוכלוסייה סובל מכאבי גב. הסיבות לכאבים אלה יכולות להיות רבות, וביניהן הרמת משאות כבדים, יציבה לא נכונה, פציעת ספורט, ביצוע תנועה חדה מדיי ועוד. בנוסף יכולות להיות בעיות מולדות כגון עקמת או א-סימטריה באורך הרגליים, שיכולות גם הן לגרום לכאבי גב חזקים. הטיפול בכאבים אלה יכול להיות שמרני ויכול להיות כירורגי. הטיפול השמרני כולל בדרך כלל שימוש בעזרים אורטופדיים טיפוליים כגון חגורת גב, מזרון אורטופדי, מדרסים ו/או שימוש במשככי כאבים, בעוד שהטיפול הכירורגי משמעותו ביצוע ניתוחים מסוימים, שיש בהם סיכון לא קטן אולם הם יכולים ממש להשיב את המצב לקדמותו, ולא רק להקל על הסימפטומים.

כאבים בכפות הרגליים

כאבים אלו עלולים להיגרם גם הם כתוצאה מיציבה לא נכונה. במקרים שכאלה מומלץ מאוד לגשת אל מכון פיזיותרפיה ולבצע תרגילים שמטרתם לשפר את היציבה וכן להשתמש בעזרים אורטופדיים שונים כגון מדרסים, שיכולים מאוד לעזור. סוג אחר של כאבים בכפות הרגליים עלול להיות תוצאה של כף רגל סוכרתית. אנשים הסובלים ממחלת הסוכרת ואינם שומרים על איזון שלה לאורך זמן עלולים לפתח פצעים, כיבים ועיוותים של ממש בכף הרגל ובקרסול, שאם הם לא מטופלים נכון ובזמן – עלולים להביא למצב של קטיעת כפות הרגליים. 

כאבי ברכיים

כאבי ברכיים נחשבים לשכיחים ביותר מבין כל הכאבים. למעשה, יותר מ-60% מהאנשים שחצו את גיל 50 סובלים מהם. הסיבות הן רבות: החל מנשיאת משאות כבדים, דרך הליכה וריצה וכלה בגנטיקה, שהיא, ככל הנראה, הסיבה העיקרית. גם בכאבים אלה ניתן לטפל באמצעות משככי כאבים שמטפלים בסימפטומים ולא בבעיה עצמה, באמצעות עזרים אורטופדיים כגון תומכי ברך או מכשיר טנס (tens) להקלת כאבים או באמצעות ניתוחים אורטופדיים שמתבצעים רק במידת הצורך ובמידת האפשר. 

הטיפול הנכון עבורכם

אם אתם חשים כאבים בגב, בברך, בצוואר או בכפות הרגליים, חשוב מאוד שלא להזניח אותם, שכן הזנחה עלולה להביא למצב הרבה יותר גרוע. חשוב מאוד לפנות אל אורתופד מומחה ולקבל ממנו חוות דעת והמלצות לטיפול, אם דרוש כזה בעיניו. חשוב לדעת כי בהחלט אפשר להמשיך בשגרת חיים טובה גם אם מחליטים לקחת משככי כאבים או להיעזר בעזרים אורטופדיים שעליהם המליץ הרופא. התאמה נכונה של העזרים הללו על ידי מומחים בתחום יכולה גם להקל על כאביכם ולאפשר לכם לבצע כל תנועה רצויה, וגם למנוע את התדרדרות המצב – דבר שהוא חשוב לאין שיעור. אם החלטתם לרכוש עזרים אורתופדיים, ולא משנה אם זאת חגורת גב, מגני ברכיים, מזרן אורטופדי או כל מוצר אחר, חשוב שתרכשו רק כאלה העומדים בתקנים המחמירים בתחום, מיוצרים על ידי חברות מוכרות ומובילות בארץ ובעולם וכמובן – שמגיעים עם אחריות מלאה.
אלה הם חיינו
גוף האדם מופלא הוא. נדמה שלעולם לא נצליח להבין איך האו עובד באמת. אבל, מכיוון שכבר הבנו שחשוב שנשמור עליו כדי שימשיך לעבוד כמו שצריך, כדאי מאוד להקפיד על אורח חיים בריא הכולל תזונה נכונה, פעילות גופנית ורמת מודעות גבוהה לשינויים החלים בו. רמת מודעות גבוהה תסייע לנו לאתר מצבים מסוימים המחייבים טיפול בזמן, וכך נוכל לקבל את הטיפול המתאים שיוכל, בדרך כלל, לרפא את הגוף או לכל הפחות להקל מאוד על הסימפטומים. רק בריאות!

למידע נוסף ולמאמרים בנושא טיפול בכאבים לחץ כאן!
     
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
חדש בישראל! "קלגבס" - גבס קל תרמופלסטי פתרון חדשני יעיל ונוח הן לצוות הרפואי והן למטופל.
התחום הרפואי העוסק בכל מה שקשור במערכת העצמות, המפרקים, הגידים, הרצועות והשרירים הוא אורטופדיה, ולכן בכל בעיה הקשורה במערכות אלה יש לפנות אל אורטופד. בין הבעיות האורטופדיות הנפוצות ניתן למנות כאבי גב, כאבי ברכיים, פציעות ספורט, כאבים בכפות הרגליים והידיים, פריקת כתף וכאבים בכתף, כף רגל סוכרתית ועוד.
מהם התסמינים להופעת גוש גנגליון ביד? האם הוא מסוכן? האם גנגליון עובר לבד או שהוא מצריך טיפול רפואי? ואיך מטפלים בו בכלל? כל מה שצריך לדעת על גנגליון בכתבה שלפניכם.
תסמונת התעלה הקרפלית הינה שכיחה, עם זאת, רבים לא מכירים אותה בשמה. מהם הגורמים המובילים לתסמונת ומהם התסמינים המאפיינים אותה? והכי חשוב – איך ניתן לטפל בה? המדריך לתסמונת התעלה הקרפלית

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות