חום (fever)
חום (fever)

חום (fever)

 
אחד הסיבות השכיחות ביותר לפנייה לרופא הוא חום. חום מוגדר כעלייה בטמפרטורות הגוף. טמפרטורת גוף נורמאלית עומדת בממוצע  על 37 מעלות. כאשר חום גופנו עולה מעל 37 מעלות, עדיין התופעה יכולה להיחשב כנורמאלית, תלוי בשעת מדידת החום והאם מדידת החום נעשתה לאחר פעילות גופנית. אך חום גוף מעל 38 מחייב בדיקה רפואית, בעיקר אצל ילדים ותינוקות. כאשר חום גופנו עולה מעל 39 מעלות, התופעה נקראת קדחת ומחייבת בדיקה רפואית דחופה, שכן חום גוף גבוהה עלול להיות תסמין של מחלות מסכנות חיים. בתוך מוחנו ישנה בלוטה הנקראת היפותלמוס, אחד מתפקידיה הרבים הוא ויסות חום גופנו. לא כל עלייה בחום מצריכה טיפול רפואי דחוף ויש להתחשב בתסמינים נוספים לפני הכניסה ללחץ.
 

מהם הגורמים לעליית חום?

חום אינו מוגדר כמחלה אלא כתסמין הנוצר עקב מצב חולי המתקיים בגוף האדם. החום נוצר כתגובת הגנה של הגוף כנגד חיידקים ומזהמים שונים התוקפים את הגוף. הגורמים לעליית חום גוף האדם הינם מרובים וכוללים: עליית חום נורמאלית אשר מתרחשת עקב עלייה בפעילות השרירים לאחר מאמץ גופני, עליית חום נורמאלית עקב טמפרטורת סביבה גבוהה, בעיקר בחודשי הקיץ החמים. עליית חום פתולוגית מרחשת כאשר יש בגוף האדם זיהומים ודלקות (לדוגמא: דלקות בדרכי השתן, דלקות גרון, מחלת הנשיקה, דלקות עור, דיזנטריה, אבסס, דלקת ריאות וכדומה), איידס, מלריה ועוד. כמו כן, חום הגוף עלול לעלות עקב מחלות לא זיהומיות כגון: מחלות חיסון עצמי, מחלות פרקים, דלקות של כלי הדם, שבץ מוחי, גידולים סרטניים.
 

מהם דרכי מדידת חום האדם (שימוש במד חום)?

חום גוף ניתן למדוד במספר מקומות: מתחת ללשון, בבית השחי, ברקטום (בעיקר לתינוקות ולילדים קטנים) ובאוזן (מד חום לאוזן).
חום נמוך: 38-39 מעלות
חום בינוני: 39-40
חום גבוה: 40-41.1
פירקסיה (Pyrexia): מעל 41.1
חום מעל 42 מעלות הוא חום מסוכן המוביל במרבית המקרים למוות.
 

מהם הטיפולים הקיימים להורדת החום?

הטיפול בחום תלוי במחלה הראשונית אשר גרמה לעלייה בטמפרטורת הגוף. במחלות "קלות" כגון: שפעת ודלקות למיניהן, אשר חולפות מעצמן לאחר מספר ימים, ניתן להשתמש בתרופות נוגדות חום, אשר לרוב ניתן לרכוש ללא מרשם רופא בבתי המרקחת, כגון: פאראצטאמול, דיפירון או אספירין. כמו כן, במקרים קלים יש צורך לשתות הרבה על מנת למנוע התייבשות, הרטבת העור במטליות בטמפרטורה פושרת, אמבטיה עם מים פושרים. במקרים בהם החום לא עובר לאחר מספר ימים גם לאחר נטילת תרופות נוגדות חום, מומלץ לגשת לרופא המטפל  בכדי שיערוך אבחנה מבדלת לסיבה הראשונית של החום. 
 

מתי לפנות לרופא?

המקרים הבאים מחייבים פניה מיידית לקבלת טיפול רפואי אצל הרופא המטפל או בחדר מיון:
 
 
        
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
המדריך המלא למדידת חום גוף - מה נחשב חום אצל מבוגרים? מה נחשב חום אצל ילדים? שיטות למדידת חום בפה, באוזן, בבית השחי, מדידת חום לילדים - כל המידע במאמר הבא
פוטותרפיה הינה שיטת טיפול המבוססת על אור אולטרה סגול. אור זה נמצא בשירות הרפואה בשנים האחרונות, מכיוון שמצאו שהוא יכול לטפל במגוון רחב של מחלות, והפסוריאזיס ביניהן. טיפול זה בעצם מחקה חשיפה של העור לקרני ה-UVB שמצויות גם באור השמש
עצירות היא איננה מחלה, אך היא בהחלט לא נעימה והיא מקשה על הסובלים ממנה. היא מתאפיינת בקושי ביציאות וסובלים ממנה כ-20% מהאוכלוסייה. מה הגורמים לה? איך שינויים באורח החיים יכולים להועיל? ומתי כדאי לפנות לרופא? לפניכם המדריך לעצירות.
חרדה נחשבת להפרעה נפשית, ובבסיס שלה עומד רגש הפחד. בעקרון, הפחד הוא רגש טבעי ונחוץ לאדם, שתפקידו להתריע בפני סכנה. אך במקרה של הפרעת חרדה חל "שיבוש" במנגנון הפחד, כך שהאדם חש "בסכנה" גם כאשר אין סיבה ממשית לכך במציאות. במקום להגן, החרדה גורמת לאדם סבל ופוגעת באיכות חייו.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות