whatsapp
דליות / ורידים ברגליים – סיבות ודרכי הטיפול
דליות / ורידים ברגליים – סיבות ודרכי הטיפול

דליות ברגליים – סיבות ודרכי הטיפול

דליות ברגליים הן בעצם ורידים בולטים ומסועפים ברגליים, הנראים כמו רשת של קורי עכביש. הדליות נפוצות מאוד בעולם המערבי ומופיעות אצל 40% מהנשים ואצל 25%-10% מהגברים.
הסיבות להופעת דליות ברגליים
הסיבה השכיחה ביותר לתופעת דליות ברגלים או כפי שנוהגים להגיד בשפה העממית ורידים ברגילים הינה אי ספיקת שסתומים. בוורידים שלנו נמצאים שסתומים חד-כיווניים, שתפקידם לאפשר את זרימת הדם לכיוון הלב בלבד. כשפעילותם של השסתומים תקינה, הדם מצליח לחזור אל הלב גם מכפות הרגליים, למרות הקושי לזרום כנגד כוח המשיכה. אבל, כאשר השסתומים הללו אינם עובדים בצורה תקינה, לא כל הדם מצליח לחזור אל הלב מכפות הרגליים, וחלק ממנו נשאר בוורידים וגורם להם להתנפח ולבלוט.
הנזק לשסתומים והתנפחות הוורידים נגרמים בדרך כלל בגלל אחת או יותר מהסיבות הבאות:
·         עמידה ממושכת – בזמן עמידה ממושכת לחץ הדם בוורידי הרגליים עולה. אצל אנשים הסובלים מאי ספיקת ורידים ושהשסתומים בגופם אינם עובדים באופן תקין, הלחץ עולה פי 30-10 מהלחץ התקין וגורם לדליפה של נוזלים מכלי הדם לרקמות. מצב זה יוצר נפיחות ברגליים וכמובן גורם להיווצרות דליות.
·         מגדר – נשים סובלות מדליות ברגליים פי 4 מגברים.
·         היריון – התופעה של דליות ברגליים מוכרת מאוד אצל נשים הרות, וזאת בגלל העומס המוגבר על הרגליים בזמן ההיריון.
·         נטילת הורמונים – אצל נשים שנוטלות הורמונים מסוימים כגון גלולות למניעת היריון או גלולות להתמודדות עם תופעות גיל המעבר, רואים יותר את התופעה של דליות ברגליים.
·         פציעות – אנשים שסובלים מפציעה בגפיים התחתונות נוטים לסבול יותר מהתופעה.
·         תורשה – הרבה פעמים הגורם להיווצרות דליות ברגליים הוא פשוט תורשה. אנשים שהוריהם (אפילו אחד מהם) סובלים מהתופעה נמצאים בסיכון די גבוה לסבול ממנה בעצמם.
תהא אשר תהא הסיבה, מדובר בתופעה שמפריעה לסובלים ממנה הן מבחינה אסתטית והן מבחינה בריאותית.

סיבה אסתטית – המראה של רשת קורי העכביש שמכסה את הרגליים מציק מאוד לסובלים מהתופעה.

סיבה בריאותית
– דליות ברגליים יכולות לגרום לתופעות מטרידות שונות כגון כאבים, צריבה, עייפות ועוד.

סיבוכים
– אצל חלק מהסובלים מהתופעה מתפתחים סיבוכים כגון בצקות ברגליים, כיבים, דלקות ועוד.

גרביים אלסטיות עד הברך לטיפול והסתרת ורידים ודליות
 
כתבה שיר שמולביץ.     
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
גרביים העשויים מבדים מיוחדים אשר מפעילים לחץ חזק יחסית על הרגל. כתוצאה מהפעלת הלחץ הדם לא יכול להישאר במקומו, והוא נדחף כלפי מעלה, כפי שצריך לקרות. כך מסייעות הגרביים האלסטיות להפחתת גודש הדם הרגליים ולהקטנת הסיכון לבצקות, לכיבים ולנמקים, ותורמות מאוד לזרימת דם תקינה בגוף, שהינה חיונית תמיד
הסיבה השכיחה ביותר לתופעת דליות ורידים ברגליים או כפי שנוהגים להגיד בשפה העממית ורידים ברגליים הינה אי ספיקת שסתומים. בוורידים שלנו נמצאים שסתומים חד-כיווניים, שתפקידם לאפשר את זרימת הדם לכיוון הלב בלבד. כשפעילותם של השסתומים תקינה, הדם מצליח לחזור אל הלב גם מכפות הרגליים, למרות הקושי לזרום כנגד כוח המשיכה. אבל, כאשר השסתומים הללו אינם עובדים בצורה תקינה, לא כל הדם מצליח לחזור אל הלב מכפות הרגליים, וחלק ממנו נשאר בוורידים וגורם להם להתנפח ולבלוט.
סוכרת היא מחלה מטבולית – מחלה הקשורה בחילוף החומרים בגוף. מחלה זו נגרמת כתוצאה מכך שהגוף אינו מסוגל לפרק את הסוכרים בדם ולהכניס אותו לתאים, כפי שהוא עושה אצל אדם בריא. אצל אדם בריא הלבלב מפריש הורמון שנקרא אינסולין, והוא זה שדואג להכנסת הסוכר לתאים. אצל אדם סוכרתי הלבלב לא מפריש אינסולין או שהוא מפריש אותו בכמות לא מספקת, ולכן רמת הסוכר בדם נשארת גבוהה

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות