whatsapp
מרפק טניס (טניס אלבו) – לא רק לשחקני טניס
מרפק טניס (טניס אלבו) – לא רק לשחקני טניס

 מרפק טניס (טניס אלבו) – לא רק לשחקני טניס

 
מרפק טניס, או בשם הנוסף טניס אלבו, היא תופעה הגורמת לכאב במרפק בזמן הפעלתו. כך פעולות פשוטות המצריכות להניע את המרפק, כמו למשל הרמת חפצים או הברגה, עשויות להיות מלוות בכאבים עזים. מהם הגורמים לתופעה, כיצד ניתן לטפל בה ועוד, בכתבה שלפניכם.
 
למרות השם לו זכתה התופעה מרפק טניס, רוב הסובלים ממנה אינם משחקים טניס באופן קבוע. בעיה זו שכיחה בכל הגילאים, אך נפוצה בעיקר בגיל הביניים, החל מגיל 30 ועד גיל 50.
 

מהו מרפק טניס?

מרפק טניס הוא מצב של דלקת המאופיין בכאבים עזים בחלקו החיצוני של המרפק, בשל פעילות יתר של הגידים המקיפים את המרפק. התופעה נגרמת כתוצאה מהפעלה חוזרת ונשנית של מפרקי שורש היד והזרוע. הכאבים מתעוררים באזור הבליטה הגרמית הממוקמת בצד החיצוני של המרפק. על בליטה זו נאחזים השרירים המפעילים את שורש היד והאמה, אך לעתים הכאב נודד גם לאזור האמה ושורש היד. הכאבים מחמירים בעת אחיזה חזקה או הרמת חפץ כלשהו כאשר כף היד מופנית כלפי מטה, וכמו כן בזמן פעולת ההרמה או לאחר פעולה מאומצת של היד יתעוררו כאבים עזים יותר. לעתים מופיעה גם נפיחות מקומית אך לרוב הינה מינימאלית. במקרים החריפים יותר של טניס אלבו, גם פעולות פשוטות של הרמה ואחיזה יכולות להסב כאב. בדרך כלל, הבעיה היא כרונית מכיוון שהסובלים ממנה אינם מודעים לסיבה לכאבים שהם חשים במרפק וממשיכים באופן שגרתי בפעילות שגרמה לנזק במרפק. כך לרקמה אין אפשרות להחלים לחלוטין ולמעשה סיבי הגידים ממשיכים להיקרע.
 

מהם הגורמים לטניס אלבו?

התופעה יכולה להופיע גם ללא סיבה ברורה, לרוב היא נגרמת כתוצאה מפעילות יתר של הגידים המקיפים את המרפק. בעקבות הפעילות מתעוררת תגובה דלקתית, הנובעת מגירוי וקרעים קטנטנים בגידים המיישרים של שורש היד והאצבעות, הנאחזים בבליטה הגרמית בחלקו החיצוני של המרפק. עובדי כפיים עוסקים בפעילויות חוזרות ונשנות עם הגפה, ולכן הם בעלי סיכון גבוה יותר לסבול ממרפק טניס. אך ישנן פעילויות נפוצות נוספות היכולות לגרום להתפתחות טניס אלבו, כמו למשל הברגת ברגים, הרמת חפצים, שימוש במברשת צבע ידנית, חיתוך מוצרי מזון ועוד.

מה התסמינים?

מרפק טניס מאופיין בכאבים בצד החיצוני של המרפק, שלעתים נודדים גם לאזור האמה ושורש היד. הכאבים יכולים להגביל את התנועה ואף לגרום לחולשה של היד. במקרים החמורים יותר יתעורר קושי בביצוע פעולות יומיומיות כמו לחיצת ידיים, פתיחת פקק של בקבוק שתייה, סיבוב מפתח בדלת ואפילו אחיזת ספל קפה. הכאבים יתעוררו בעיקר בזמן אחיזת חפצים בחוזקה או הרמתם כשכף היד מופנית כלפי מטה.
 

איך מאבחנים את התופעה?

כדי לאבחן מרפק טניס אין צורך בצילום רנטגן. בדרך כלל, הרופא יבצע מספר מבחנים כדי לעורר את הכאב ובכך יסייעו באבחון התופעה, או באמצעות לחיצות הגורמות לכאב באזור הפגוע.
 

איך מטפלים במרפק טניס?

ברוב המקרים, כאבים הנגרמים בשל טניס אלבו נרפאים מעצמם תוך שנה ואינם מצריכים כל טיפול. לכן חשוב להבין איזו פעולה גורמת לבעיה ולחדול ממנה לחלוטין כדי לאפשר לרקמה להחלים כראוי מהקרעים שנגרמו לה. יש להפסיק לבצע כל פעולה הגורמת לכאב, כמו הרמת חפצים כבדים, קמיצת אגרוף חזקה או פעולות חוזרות עם היד הפגועה הגורמות לשחיקה, ולשנות את דפוסי השימוש ביד כמו למשל להפחית את השימוש בשרירים המיישרים את שורש היד. במידה והכאבים אינם חולפים עם הזמן ופוגעים בתפקוד של הסובל מהם, ישנם מספר טיפולים אפשריים, אך חשוב להבין שטיפולים אלו לא יכולים להועיל במידה וחוזרים על הפעולה שגרמה לנזק.
הטיפולים האפשריים הם:
  • טיפול תרופתי נוגד כאבים ודלקות.
  • חימום מקומי של האזור הפגוע, בעזרת משחותו טיפול פיוזתרפי.
  • שימוש במגן מרפק טניס אלבו, המקנה לחץ אופטימאלי לשחרור אי נוחות וכאבים הנגרמים כתוצאה מפעילות מאומצת.
  • טיפול ביתי של חימום וקירור לסירוגין של האזור. שיטה זו מגדילה באופן משמעותי את זרימת הדם של היד כולה. פעולה זו מגרה את הרקמות ללא מתח, אך היא בעלת השפעה גדולה הרבה יותר על סירקולצית הדם בפרט. אין ראיות ישירות לכך ששיטה זו באמת עובדת, אבל התיאוריה מאחוריה מוצקה ובסופו של דבר מדובר על פעולה נעימה. הדרך הנוחה ביותר לבצע זאת היא בכיור כפול או בשימוש עם שני דליים, כאשר אחד מהם מלא מים קרים, ואילו השני מלא במים חמים. יש לטבול את המרפק לסירוגין בכל אחד מהם, וכמובן יש להיזהר מטבילה במים חמים מדי.
  • הזרקת Platelet Rich Plasma–הזרקת PRP עבור מרפק טניס היא לקיחת דגימת דם מזרוע המטופל שאינה פגועה. לאחר מכן, דגימת הדם עוברת סרכוז והפרדה במשך זמן מה, כאשר אחת השכבות מכילה את ה-PRP, שהיא למעשה טסיות פלסמה עשירות והן חלק מהדם המכיל מספר כימיקלים בהם משתמש הגוף שלנו כדי להתחדש. החומר המופרד מדגימת הדם מוזרק לאזור הדלקת בו הגיד מנוון, כדי לגרום לגוף לנסות להתחדש ובכך להקל משמעותית על הכאב ולשפר את תפקוד האמה.
  • המוצא האחרון במידה והכאבים אינם חולפים כעבור שנה מהופעתם, וכן מוצו הטיפולים השמרניים כולל מנוחה מוחלטת ליד, אפשר לשקול לבצע ניתוח. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או אזורית, ובמהלכו נכרתת הרקמה הדלקתית כדי לאפשר אספקת דם טובה יותר לאזורו. הניתוח מביא להקלה משמעותית בכאב ובתפקוד מיד לאחריו. במשך זמן ההחלמה יש להשאיר את האזור המנותח חבוש לתקופה של מספר ימים בודדים, וכן חשוב להימנע במשך החודשיים הראשונים שלאחר הניתוח, מפעילות מאומצת ביד המנותחת, כמו הרמת חפצים כבדים. ברוב המקרים יושגו תוצאות מספקות בניתוח, והמנותחים יוכלו לחזור לעבודתם כ-5-7 שבועות לאחר הניתוח.
 
למידע נוסף ולרכישת מגן מרפק טניס אלבו – צרו קשר בטל' 072-2159090 או דרךהאתר, ואנחנו נשמח לעזור ולעמוד לשירותכם.
 
 
    
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
אם התעייפת מהכאב הנגרם לך בשל פריצת הדיסק ממנה אתה סובל, אבל אינך מעוניין בניתוח או בנטילת תרופות, חגורת גב עשויה להיות הפתרון האידיאלי עבורך.
למדרסים תפקידים רבים מלבד תפקיד טכני, המדרס עוזר במניעת בעיות, הפרעות ומחלות רבות העלולות לגרום לנזקים בכפות הרגלים, גב ועמוד השדרה...
דורבן ברגל, או בשמו המקצועי "החיתולית הכפית", הינו דלקת בחלקה התחתון של העקב, והוא הסיבה השכיחה ביותר לכאבים באזור. אז ממה הוא נגרם? מהם התסמינים? והכי חשוב - איך ניתן להקל על הכאב ולטפל בדלקת? כל מה שתרצו לדעת על דורבן ברגל – בכתבה שלפניכם.
אחד מהכאבים הנפוצים ביותר בארץ ובעולם. רובם חולפים מעצמם אך לעתים הכאבים כרוניים ופוגעים קשות בתפקוד ובאיכות החיים.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות