whatsapp
תת תזונה אצל קשישים
תת תזונה אצל קשישיםלקטלוג ורכישת מזון רפואי לחץ כאן

תת תזונה אצל קשישים

תת תזונה מוגדרת כמצב בריאותי אשר נגרם מצריכה תזונתית לא מספקת, או כתוצאה ממצבים רפואיים שונים כגון דימום, שלשולים, אי ספיקת כליות, הזעה מופרזת הגורמת לאיבוד נוטריאנטים ועוד. מצב שכזה משפיע לרעה על תפקודי הגוף ואם הוא נמשך לאורך זמן – הוא עלול לגרום למצב של תת משקל ושל פגיעה במערכת החיסון ובמערכות נוספות בגוף. בגיל השלישי יש נטייה מוגברת להגיע למצב של תת תזונה בגין גורמים רבים ושונים. חשוב מאוד לאתר את המצב בזמן ולטפל בו כמה שיותר מהר, על מנת לחזק את הגוף ולהביא לשיפור משמעותי במצבו הגופני והנפשי של הקשיש.

הגורמים לתת תזונה אצל קשישים

במדינות המפותחות, בהן לא שורר רעב שעלול להוביל לתת תזונה, הגורמים העיקריים למצב אצל קשישים הם:
  • גורמים רפואיים– הגורמים העיקריים למצב של תת תזונה בקשישים. האוכלוסייה בגיל השלישי סובלת הרבה יותר ממחלות כרוניות שונות שמביאות למצב של חוסר תיאבון או של חוסר יכולת פיזית לאכול. למחלות אלה מצטרפים גורמים נוספים תלויי גיל, לרבות בעיות דנטליות, קשיים בבליעה, נכות, צריכת תרופות מסוימות, זיהומים שונים ועוד. כמובן שאם מצבים אלה מביאים לאשפוזו של הקשיש, לאשפוז עצמו יכולה להיות השפעה לרעה על התזונה שלו.
  • גורמים נפשיים– הרבה מאוד קשישים שוקעים בדיכאון בגין בדידות, תחושת חוסר תועלת, אבדן של אנשים יקרים ועוד. דיכאון הוא אחד מהסיבות הנפוצות ביותר לתת תזונה, שכן אחד ממאפייניו הוא הימנעות מאכילה. גם דמנציה – מצב של אבדן זיכרון עלול להביא לפאסיביות יתר ולהימנעות מביצוע פעולות בסיסיות – לרבות אכילה.
  • גורמים חברתיים–מצבים חברתיים שונים כגון בדידות, עוני וחוסר יכולת פיזית לגשת ולרכוש מזון יכולים בהחלט לגרום למצב של תת תזונה בקשישים.
התוצאה של כל הגורמים האלה היא אחת: מצב של תת תזונה שעלול לפגוע מאוד בבריאות ובמקרים קיצוניים אף להביא למוות.

מצבם של הקשישים בישראל

על פי המחקרים האחרונים שנעשו בתחום, היום כ-44% מהקשישים המאושפזים במחלקות הפנימיות של בתי החולים נמצאים בסיכון לפתח תת תזונה או בתת תזונה ממש. נתון זה הוא חמור מאוד, שכן כל מי שנמצא בסיכון לתת תזונה נמצא בסיכון להתדרדרות במצבו אשר יכולה להביא לאבדן חיים. בדיוק מהסיבה הזאת חשוב מאוד לטפל במצב כזה כמה שיותר מהר, שכן ככל שמקדימים לטפל – הסיכון לצאת ממנו גדול הרבה יותר.

הטיפול במצבים של תת תזונה

הטיפול במצב של תת תזונה אצל קשישים ובכלל צריך להתחיל באיתור הגורם למצב, שכן לפעמים נדרש טיפול רפואי או פסיכולוגי משלים לטיפול התזונתי שיינתן בהמשך. כך למשל, במקרה של דיכאון, ההנחיה לצרוך יותר קלוריות מהרגיל כנראה לא תסייע, כי קודם אותו אדם צריך יהיה לצאת מהדיכאון ולרצות להבריא.
לאחר איתור הגורם וטיפול בו במידת הצורך, ברוב המקרים צריך יהיה לנקוט בשתי פעולות:
  • הגדלת הצריכה הקלורית– קבלת דיאטת השמנה מרופא תזונתי או מדיאטנית, הכוללת את כל אבות המזון, הוויטמינים והמינרלים הדרושים לעלייה במשקל ולהתחזקות.
  • הוספת מזון רפואי– במקרים של תת תזונה בקשישים יש להתחשב במצבם הפיזי אשר לא תמיד מאפשר להם לאכול מזון מוצק. הפתרון במצבים כאלה הוא השלמה תזונתית באמצעות מזון משלים לקשישים – מזון אשר ניתן לצרוך בשתייה. מזונות רפואיים משלימים מכילים את כל אבות המזון, הוויטמינים והמינרלים שהגוף צריך כדי להתחזק ולעלות במשקל, ובמקרים קיצוניים יכול, במינונים מותאמים, להחליף את התזונה המוצקה כולה. כמובן שהשימוש במזון משלים צריך להיעשות רק לאחר קבלת הוראה רפואית לעשות כן, ובהתאם למינונים שניתנו על ידי הרופא.
המזון המשלים המומלץ להעשרת התזונה לקשישים הסובלים מתת תזונה:
·         מזון רפואי לקשישים היכולים לשתות באופן עצמאיאנשור פלוס, אנשור קומפקט, פדיאשור
·         מזון לתת תזונה בקשישים הניזונים באמצעות זונדהאוסמולייט HN, ג'ביטי, ג'ביטי פלוס
·         מזון רפואי למצבים מיוחדים– פולמוקאר, נפרוHP , נפרו  LPוויטל, פרטיב, גלוצרנה פלוס, אליטראק
 
למידע נוסף ולרכישת מזון רפואי – צרו קשר בטל' 072-2159090 או דרך האתר, ואנו נשמח לעזור ולעמוד לשירותכם.
 
         
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
אחד מזיהומי העור השכיחים והבלתי אסתטיים הקיימים. ישנם עשרות סוגי יבלות, אשר יכולות להופיע בכל חלקי הגוף.
בגיל השלישי יש נטייה מוגברת להגיע למצב של תת תזונה בגין גורמים רבים ושונים. חשוב מאוד לאתר את המצב בזמן ולטפל בו כמה שיותר מהר, על מנת לחזק את הגוף ולהביא לשיפור משמעותי במצבו הגופני והנפשי של הקשיש. מהם הגורמים לתת תזונה אצל קשישים? מה הטיפול למצב של תת תזונה? כל זאת ועוד במאמר שלפניכם
הטיפול ב- COPD הוא טיפול תרופתי, אולם חשוב מאוד לתמוך בו באמצעות תזונה מתאימה. החשיבות הרבה של תזונה נכונה במקרים האלה היא גדולה במיוחד. עוד על אופיין של מחלות נשימה חסימתיות ועל האופן שבו טיפול תזונתי יכול לסייע לטיפול בהן – תוכלו לקרוא במאמר שלפניכם.
נלחמים בדיכאון ובפגיעה בתפקוד המיני מספר קבלו רעיונות שיכולים לסייע לכם במאבק בתופעה

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות