ביטוח קלנועית – האם יש בכך צורך?
ביטוח קלנועית – האם יש בכך צורך?

ביטוח קלנועית – האם יש בכך צורך?

קלנועיות הן פתרון אופטימלי למי שמתקשה להתנייד בכוחות עצמו. גם במושבים ובקיבוצים ניתן לראות רבים נעזרים בכלי הרכב הייחודי כדי להגיע בקלות ובמהירות לכל מקום. ניתן לנסוע בקלנועית ללא רישיון וללא רישוי (טסט), ובאופן דומה גם אין חובה לבטח את כלי הרכב. יחד עם זאת, גם ללא חובה על-פי חוק, כן כדאי לשקול רכישת ביטוח לקלנועית. בעמוד זה תמצאו הסברים לכך, דוגמאות למקרים שבהם פוליסה מתאימה עשויה להתגלות כמועילה מאוד ופירוט של סוגי הביטוחים האפשריים לקלנועיות.

למה כדאי בכל מקרה להשקיע בביטוח לקלנועית?

ביטוח, מכל סוג שהוא, מגדיל את ההוצאות השוטפות שלנו מבלי שנראה תמורה מיידית. למעשה, המצב האופטימלי הוא כלל לא להשתמש בפוליסות השונות, ולכן באופן טבעי לא מעט בני אדם מעדיפים לבטח את עצמם רק כשהדבר הכרחי. עם זאת, אי אפשר להתעלם מהעובדה שפוליסת ביטוח עשויה לחסוך סכומי כסף עצומים במצבים מסוימים. בנוסף, עצם קיומו של ביטוח מספק שקט נפשי - מרכיב חיוני בחיים עם איכות אמיתית. 
כשמדובר בקלנועית, הצורך בשקט נפשי מתחדד. עבור אדם בעל מוגבלויות שמבחינתו הקלנועית היא הרבה יותר מעוד כלי רכב אלא משמשת כרגליים של ממש, והיא חיונית לעצמאותו, ביטוח מאפשר נסיעה ללא חשש. בנוסף, כדאי לזכור שהאנשים הזקוקים לקלנועית זקוקים במרבית המקרים גם לתרופות, טיפולים ועזרה מסוגים אחרים, כך שיש להם הוצאות רבות. ביטוח קלנועית מונע הוצאה כספית גבוהה במיוחד במצבים מסוימים - הוצאה שעלולה להיות כמעט בלתי אפשרית עבור אותו אדם.

באילו מצבים ביטוח הקלנועית חוסך הוצאות גבוהות?

קלנועית היא כלי רכב משתלם מאוד. היא מגיעה למהירות של 12 קמ"ש, הפעלתה פשוטה מאוד, היא לא זקוקה לדלק יקר (ומזהם), התחזוקה שהיא דורשת היא מינימלית גם מבחינת הטרחה וגם בהיבט הכספי, ובנוסף התשובה לשאלה האם צריך רישיון לקלנועית היא כאמור לא, וגם אין צורך ברישוי שנתי. יחד עם זאת, כמו עם כל כלי רכב, נהגי קלנועיות עלולים להיות מעורבים במצבים שעולים ביוקר כשאין ביטוח מתאים.
דוגמה אחת היא פגיעה באדם עם הקלנועית. אמנם מדובר בכלי רכב בעל ממדים צנועים, ואפילו קלנועית זוגית גדולה יחסית מגיעה לרוחב של כ-70-80 ס"מ, ואפשר לנסוע איתה על המדרכה בנוחות - אבל אף פעם אין דרך לדעת בוודאות שלא תתרחש תאונה. חשוב לזכור שהקלנועיות נוחות מאוד לתפעול ולתמרון, גם למי שאינו בעל רישיון נהיגה, אבל לאף אחד אין שליטה על התנהגות של אנשים אחרים. במקרה של פגיעה באדם אחר בעל הקלנועית עלול להידרש לפצות אותו - ואפילו בסכומים גבוהים.
מצב אחר הוא נזק לרכוש. כך למשל כשהמדרכה חסומה, צרה מדי או משובשת, לנהגי הקלנועיות יש את הזכות לרדת לכביש. אם תוך כדי ירידה לכביש או נסיעה עליו נגרם נזק למכונית חונה - וכדאי לקחת בחשבון שלפעמים גם תיקון של שפשוף קל של הפח או החלפת פנס שנשבר עולים סכומי כסף בלתי מבוטלים - כדאי שלבעל הקלנועית יהיה ביטוח (גם אם הרכב עצמו מבוטח).

הסוגים השונים של ביטוחי קלנועיות

ביטוח לקלנועית אמור לספק מענה למצבים הנ"ל. עוד אירוע שביטוח מתאים יספק לו מענה הוא גניבה של הקלנועית. הקלנועיות האיכותיות עולות אלפי שקלים, והמחיר שלהן עשוי להגיע גם ל-20,000-25,000 ש"ח. בהתאם, הן גם יעד לגניבות וגם הנזק הכספי במקרה גניבה עשוי להיות משמעותי. אם הקלנועית חונה בתוך הבית והסיכון לגניבתה מחוץ לבית נמוך, ייתכן שביטוח תכולת דירה יספיק כדי לספק ראש שקט בהיבט הזה. יחד עם זאת, חשוב לוודא שהפוליסה לא מחריגה את הקלנועית, וכי אין בה תנאים ספציפיים שעלולים לאפשר לחברת הביטוח להתחמק מתשלום פיצוי אם חלילה הרכב ייגנב.
עבור המקרים שפורטו בפסקה הקודמת - נזק לאדם אחר או לרכוש של אדם שאינו בעל הקלנועית - המענה המתאים הוא ביטוח צד ג'. ניתן גם לרכוש ביטוח מקיף, כלומר פוליסה שכוללת הגנה בפני נזקים לצד שלישי, במקרים של גניבה ובמצבים שבהם נגרם נזק לקלנועית.
בכל מקרה, עלות ביטוח קלנועית אינה גבוהה, ובפרט אם מבצעים סקר שוק יסודי. התחרות בין חברות הביטוח השונות, העובדה שממילא אין חובת ביטוח לקלנועיות ורמת הבטיחות הגבוהה שמאפיינת את השימוש בכלי רכב זה מובילות לפרמיות נמוכות - וליחס עלות-תועלת משתלם מאוד.
 
מומלץ מאד להתייעץ עם סוכן ביטוח מומחה לגבי סוג הביטוח שכדאי לעשות בשביל הקלונעית שלכם. בהצלחה!
 
     
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
קלנועית רכב חשמלי ידידותי לסביבה יצא מזמן מהקיבוצים לערים ברחבי המדינה, הרכב החשמלי מאפשר עצמאות תחבורתית זולה, קלה ופשוטה
כיצד בוחרים קלנועית מתאימה? במאמר שלפניכם תמצאו המלצות על מה לשים דגש בבחירת קלנועית, כל המידע על סוגי הקלנועיות, טווחי מחירים של קלנועיות מתקפלות, קלנועיות זוגיות ועוד
אם אתם מחפשים רכב חשמלי זוגי, שיסייע לכם להתנייד בחופשיות ממקום למקום – קלנועית מדגם L-43 של חברת "גלגל יציב" היא התשובה המושלמת עבורכם
עם הגיל, יכולת התנועה הולכת ופוחתת. הליכה למרחקים ארוכים הופכת להיות מאמץ עילאי, וגם הליכה למרחקים קצרים היא כבר לא קלה כשהיתה. קלנועית היא פתרון הניידות המושלם ביותר. כאן תוכלו לקבל מידע על כל היתרונות של שימוש בקלנועית למבוגרים, איך לבחור קלנועית כולל צ'ק ליסט לבחירת הקלנועית המתאימה ביותר.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות