whatsapp
שיקום ביתי - למי מתאים שיקום בבית?
שיקום ביתי - למי מתאים שיקום בבית?

שיקום ביתי - למי מתאים שיקום בבית?

בכל שנה אלפי ישראלים, בכל הגילאים, נזקקים לשיקום - כלומר תהליך מסודר שמשיב להם בהדרגה את היכולות הפיזיות והקוגניטיביות שנפגעו מסיבה כזו או אחרת, ולמעשה מאפשר להם לחזור ולהיות עצמאים. ישנן מסגרות ייעודיות למטרה זו, אבל בשנים האחרונות ביותר ויותר מקרים נבחרת האופציה של שיקום ביתי. בעמוד זה תמצאו הסברים לגבי המרכיבים החשובים של שיקום בבית, המצבים שבהם מומלץ לבחור בדרך זו, הדגשים המרכזיים, הטיפולים שניתן לקבל גם בלי להגיע למרפאה וגם מידע לגבי שיקום בקהילה.

היתרונות העיקריים של שיקום בבית

היתרון המובהק הראשון של שיקום ביתי הוא בפן הרגשי: מחקרים רבים הוכיחו שכשאדם חווה טראומה שמחייבת שיקום, מן הסתם מורכב וממושך, למצב הרגשי שלו ישנה השפעה עצומה על התהליך. במרבית המקרים כשהאדם נמצא בביתו, בסביבה המוכרת והאהובה, קל לו יותר להתמודד עם הקשיים, ולעומת זאת במסגרת אחרות - בתי חולים, מוסדות סיעודיים - עלולה לחול הידרדרות רגשית משמעותית.
יתרון שני הוא המוגנות מפני זיהומים. במקומות שבהם ישנם חולים ופצועים רבים וכן צוות שבא במגע עם בני אדם רבים, הסיכון להידבק בחיידקים ונגיפים שונים גבוה - ולנזק כתוצאה מהפגיעה המקורית עלולה להצטרף פגיעה נוספת.
היתרון השלישי הוא האפשרות ליצור תנאים אופטימליים בהתאמה אישית מדויקת לחלוטין לצרכים של המשתקם או המשתקמת. כך למשל בזכות העובדה שיש מגוון רחב מאוד של מיטות סיעודיות ניתן לבחור מיטה נוחה ומשוכללת, דבר שלא תמיד אפשרי במוסדות הממשלתיים והציבוריים.

 
שיקום בבית לחולים סיעודיים
 

עוד יתרון הוא עבור המשפחה, שיכולה לתמוך באדם מבלי לבזבז זמן יקר על נסיעות ולמעשה להיות בקרבתו לאורך רוב או אפילו כל שעות היממה. הרווח הוא כמובן לא "רק" של המשפחה אלא גם של האדם עצמו, שזוכה למקסימום סיוע ותמיכה חיוניים.

באילו מצבים שיקום ביתי הוא אופציה ריאלית?

תהליך שיקום נדרש לאחר תאונת דרכים קשה, נפילה שהסתיימה בפגיעה חמורה, ניתוח מורכב שמגביל את התפקוד, אירוע מוחי, אירוע לבבי ומחלות וטראומות נוספות. 
ישנם 3 פרמטרים עיקריים לבדיקת ההיתכנות של שיקום בבית:
1. מצב רפואי - ככל שסיכויי ההצלחה של השיקום טובים יותר, והפגיעה הינה הפיכה, כך גדלה הכדאיות של שיקום ביתי. מומלץ להתייעץ עם רופא מומחה שלוקח בחשבון את כל הפרמטרים הרלוונטיים ומספק הערכה ריאלית.
2. תנאים פיזיים - כלומר, האם ניתן להתאים את מקום המגורים לסיטואציה החדשה שנוצרה. בהקשר זה כדאי לזכור שכיום קיימים שלל אמצעים שמנגישים כמעט כל חלל עבור כל אחד ואחת כמעט. כך למשל מעלון לנכים מאפשר גם למי שמתקשה לעלות במדרגות להישאר בבית עם מספר מפלסים.
3. יכולת התמיכה של המשפחה ו/או הסביבה הקרובה - על-מנת להעניק לאדם את הסיוע ההכרחי.

אילו טיפולים ניתן לקבל בבית?

ההכרה ביתרונות הרבים של שיקום בבית הובילה לכך שניתן כיום לקבל טיפולים רבים מאוד גם בלי לצאת ממנו. למעשה, אפשר לזכות במענה מקצועי ויעיל, בדיוק כמו במרפאה או במוסד סיעודי, לכל צורך שהוא: שיקום נוירולוגי, שיקום אורתופדי, שיקום יכולת הבליעה, שיקום מערכת הנשימה ושיקום כללי. קופות החולים השונות מפעילות יחידות לטיפולי בית ובהן רופאים ורופאות עם ניסיון רב, אחיות בזמינות גבוהה, פיזיותרפיסטים, עובדות סוציאליות, מרפאים בעיסוק וגם תזונאיות ועוד נשות ואנשי מקצוע רלוונטיים. גופים נוספים, ציבוריים ופרטיים, מציעים גם הם טיפולים ועזרה לכל אלו הבוחרים לעבור שיקום ביתי.

מה כולל שיקום בקהילה?

ישנם לא מעט מקרים שבהם במקביל לשיקום הביתי, שמהווה את המרכיב העיקרי בתהליך, מתבצע גם שיקום במסגרת הקהילה - כאלמנט משלים שמעצים את האדם ומסייע להאצת קצב ההחלמה.
התרומה המשמעותית ביותר של השיקום בקהילה היא האינטראקציות עם בני אדם אחרים שעוברים גם הם תהליך דומה. כאמור להיבט הרגשי יש חלק נכבד מאוד בסיכויי ההצלחה של השיקום. הפגיעה הפיזית/קוגניטיבית מערערת מאוד כל אדם שחווה לפתע במהלך חייו טראומה מכל סוג שהוא, ומאבד את עצמאותו וחלק מיכולותיו. כל דבר שיחזק אותו ויקנה לו תעצומות נפש לצאת למסע השיקום ולצלוח אותו הוא כמובן מבורך - וזה בדיוק מה שיכולה להעניק קהילה שמורכבת מעוד בני אדם שנמצאים במקום דומה.
עוד כדאי לדעת שישנם סוגים שונים של מסגרות לשיקום בקהילה, וביניהם מרכזי יום לבני ובנות גיל הזהב (החל מגיל 60-65), מרכזים שעל הפעלתם מופקדות עמותות פרטיות ועוד. חשוב מאוד להתאים את המסגרת למאפיינים הספציפיים של כל משתקם ומשתקמת, הן מבחינת הקהל שימצאו במקום והן מבחינת אופי הפעילות.
 
דגש חשוב נוסף הוא כאמור התאמת הבית לצרכי האדם, ולשם כך מומלץ לקבל ייעוץ מקיף ממומחים בתחום הציוד הרפואי והאביזרים הביתיים שהופכים את החיים לנוחים ובטוחים תוך כדי השיקום.
 
לקבלת ייעוץ על התאמת הבית צרו קשר עם העיקר הבריאות בטל' 072-2159090 או דרך האתר.
 
    
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
עבור מטופלים סיעודיים וקשישים פעולות יומיומיות הן מסובכות ומורכבות. ניתן לשפר את איכות חייהם בצורה ניכרת באמצעות התאמת הבית שלהם לצרכים שלהם, וכן לשמור על בטיחות מירבית ככל הניתן. השתמשו בהמלצות שלפניכם על מנת להתאים את ביתם של המוגבלים בתנועה לאורח חייהם.
מהם פצעי לחץ, כיצד מתמודדים אתם, חשוב מאוד להבין את נושא המניעה והציוד הנדרש כדי לא להגיע למצב בו האדם סובל מפצעי לחץ לכן יש לקרוא את המאמר עד סופו.
המבנה המיוחד של מזרון הביצים מצמצם מאוד את שטח המגע של הגוף עם המזרון מעניק לשוכב על המזרון נוחות רבה ויכול לסייע במניעת פצעי לחץ
רשימת השינויים שחשוב לבצע בבית כדי לסייע לאדם סיעודי משתנה ממקרה למקרה, בהתאם למאפיינים הספציפיים של מצבו הבריאותי וגם למאפיינים של מרחב המגורים כמובן. במאמר זה תמצאו את ההתאמות החשובות ביותר שכדאי לבצע להבטחת איכות חיים מקסימלית גם כשישנה מוגבלות משמעותית.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות