whatsapp
בריחת שתן אצל גברים - פתרונות וסיבות
בריחת שתן אצל גברים - פתרונות וסיבות

בריחת שתן אצל גברים - פתרונות וסיבות

השליטה על מתן שתן היא אחת היכולות החשובות לכל אדם בכל גיל, ובלעדיה נפגעת מאוד איכות החיים. על-פי מחקרים שונים מאפיינת התופעה של בריחת שתן גברים רבים, בעיקר בגיל מבוגר: בין 10% ל-20% מהגברים בני ה-65 ומעלה חוו אותה בתדירות כזו או אחרת וברמת חומרה כזו או אחרת. גם הצעירים יותר לא חסינים לגמרי - ואצלם השכיחות היא כ-5%, גם כן שיעור לא מבוטל. בעמוד זה תמצאו הסברים מפורטים לגבי המנגנון הרגיש, הסיבות שגורמות לבריחת שתן אצל גברים והפתרונות היעילים שכדאי לאמץ.

כיצד בנוי מנגנון מתן השתן אצל גברים?

על-מנת להבין מדוע מתרחשת דליפת שתן אצל גברים, כדאי קודם כל להכיר את שלפוחית השתן, ובפרט את המאפיינים הייחודיים שלה בגוף הגבר.
השלפוחית נמצאת באגן הירכיים, והצורה שלה מזכירה שק. היא כוללת 3 שכבות: קרום רירי שמאפשר לשלפוחית להתרחב כשמצטברת בה כמות גדולה של שתן (שמגיע מהכליות אחרי סינון הדם), שרירים אורכיים שמתכווצים בזמן מתן השתן ומעטפת סיבית. השתן יוצא מהשלפוחית דרך השופכה - מעין צינור שמכיל גם סוגר ודרכו שולט הגוף בתזמון שחרור השתן. כשהשלפוחית מלאה, תאי עצב בסוגר מייצרים את תחושת הלחץ המוכרת שמשגרת אותנו לשירותים. אצל גברים עוברת השופכה דרך בלוטת הערמונית.

הסוגים השונים של בריחת שתן אצל גברים

בריחת שתן אצל גברים כתוצאה מדחיפות

במצב זה המאפיין העיקרי הוא היווצרות תחושת דחיפות לעיתים קרובות, הרבה יותר מהרגיל, ובהתאם ביקורים תכופים בשירותים. הסיבות לתחושת הדחיפות עוד לפני שהשלפוחית מלאה באמת הן גירוי מופרז של איבר זה ו/או ירידה ביכולת לעכב את הפעילות של השלפוחית. מהסוג הזה של בריחת שתן גברים מבוגרים הם הסובלים העיקריים.
בריחת שתן אצל גברים לאחר ניתוח ערמונית

בריחת שתן אצל גברים כתוצאה מהתמלאות יתר של השלפוחית

סוג שני של בריחת שתן בקרב גברים מוגדר כמלאות יתר או התמלאות יתר של השלפוחית. במצב זה, הפגיעה היא במנגנון האיתות על כמות השתן בשלפוחית, ויש לכך שתי השלכות אפשריות: בחלק מהמקרים האדם לא מרגיש שהשלפוחית מלאה ולא הולך לשירותים ולכן שחרור השתן מתרחש במקום לא מתאים, ובמקרים אחרים האדם ילך לשירותים בתכיפות גבוהה גם כשאין בכך צורך ממשי.

בריחת שתן פונקציונלית אצל גברים

מצב שבו מנגנון מתן השתן עצמו תקין, אבל עקב קשיים קוגניטיביים או ניידות מוגבלת האדם לא מסוגל להגיע לשירותים בזמן, או לא מצליח בכלל לבצע את הפעולה הבסיסית הזו. זוהי הסיבה העיקרית לתופעת בריחת שתן בלילה אצל גברים.

דליפת שתן אצל גברים כתוצאה מעליית הלחץ התוך בטני

סוג זה של דליפות נפוץ יותר בקרב נשים, אבל קיים גם אצל גברים. במקרים אלה תיתכן בריחה של שתן גם בזמן שיעול, צחוק או מאמץ, כשהסיבה לכך היא חולשה של השרירים שנמצאים ברצפת האגן. בעיקר סובלים מסוג זה של דליפת שתן גברים שעברו פרוצדורה אורולוגית, וכמו כן זוהי תופעת לוואי של תרופות מסוימות (ובפרט אלה שנלקחות במקרים של ערמונית מוגדלת, כמו למשל אומניק או קסטרל).

הגורמים לסוגים השונים של בריחת שתן אצל גברים

בריחת שתן אצל גברים עלולה להתרחש כתוצאה ממחלה - ובפרט פרקינסון, אלצהיימר, טרשת נפוצה או סוכרת. אירוע מוחי עלול לפגוע במערכת העצבים של האדם ולבוא לידי ביטוי בירידה ביכולת העיכוב של פעילות השלפוחית.
דליפת שתן היא גם תופעת לוואי של תרופות מסוימות, לרבות סוגים מסוימים של נוגדי דיכאון ומשככי כאבים. דלקת כרונית במערכת השתן עלולה להוביל לגירוי מופרז של השלפוחית ולתחושת דחיפות לעיתים קרובות, וכך גם שתייה מרובה של קפה ו/או תה.

בריחת שתן אצל גברים לאחר ניתוח ערמונית 

בלוטת הערמונית, שכידוע נמצאת רק אצל גברים, היא עוד גורם נפוץ לבעיות שונות במתן השתן. ערמונית מוגדלת לוחצת על השופכה ועל השלפוחית, והתוצאה עלולה להיות גם תחושת דחיפות וגם מלאות יתר.
בנוסף, נפוצה התופעה של בריחת שתן אצל גברים לאחר ניתוח ערמונית. הסיבה לכך היא שהסרת בלוטה זו (משום שהתגלה בה גידול סרטני או בגלל שגדלה יתר על המידה) פוגעת גם בסוגר של השופכה. יחד עם זאת, יש גם מצבים שבהם הניתוח דווקא פותר את הבעיה, לפחות בטווח הארוך.

דליפת שתן אצל גברים - פתרונות אפשריים

הפתרונות לבריחת שתן אצל גברים מגיעים מכיוונים שונים, כשלכל אדם עשויה להתאים אופציה אחרת:
  • חיזוק שרירי רצפת האגן - באמצעות תרגילים ייעודיים (על סמך המלצת רופא/ת משפחה ובהתאם למצב הפיזי הכללי של האדם).
  • תזונה נכונה - שמשפרת את תפקוד הגוף באופן כללי ומונעת מצב של עודף משקל. בפרט חשוב לשלב בתזונה מאכלים עתירי מגנזיום.
  • תכנון - מודעות לבעיה מאפשרת לבקר בשירותים גם כשלא מרגישים מלאים וכך נמנעות דליפות מביכות. באופן דומה הקפדה על הליכה לשירותים לפני השינה מפחיתה את הסיכוי להופעת בריחת שתן בלילה אצל גברים.

פתרונות לבריחת שתן אצל גברים בשינה


במקרים שבהם גם הליכה לשירותים לפני שנכנסים למיטה לא מונעת בריחת שתן אצל גברים בשינה, ניתן להיעזר במוצרי ספיגה.
למעשה, כשמחפשים פתרונות לבריחת שתן אצל גברים מכנסונים או תחתוני ספיגה למבוגרים הם אופציה שתמיד כדאי לקחת בחשבון. קיים מגוון רחב של מכנסונים למבוגרים וגם חיתולים למבוגרים, וההמלצה היא לרכוש אותם אך ורק בחנות מוכרת שמקפידה על איכות גבוהה, ועל כן ביכולת ספיגה מרבית וכן בהתאמה מדויקת לכל אדם.
 
 
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
תחתונים וחיתולים למבוגרים עוזרים מאוד לכל אדם שמאבד את השליטה בסוגרים, קימות חברות רבות המשווקות תחתונים וחיתולים ולכן חשוב מאוד לבדוק את מגוון המוצרים והמחירים ...
כיום יש בשוק מגוון מוצרי ספיגה שעוזרים מאוד לאנשים הסובלים מבעיות שליטה בסוגרים ניתן לבחור מוצרים רבים ...
חוסר השליטה חלקי או מלאה הוא לא דבר שיש להתבייש בו כיום חיתולים או תחתונים למבוגרים מאפשר לאדם להמשיך בחיי השגרה בצורה עצמאית כמכניסים שאת חוסר השליטה לשליטה.
מהם הגורמים לבריחת שתן אצל גברים? איך מטפלים בבעיית בריחת שתן אצל גברים בשינה? מידע על בריחת שתן אצל גברים לאחר ניתוח ערמונית. כל זאת ועוד במאמר שלפניכם.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות