whatsapp
עזרים לבית לעיוורים ולבעלי לקות ראייה
עזרים לבית לעיוורים ולבעלי לקות ראייה


עזרים לבית לעיוורים ולבעלי לקות ראייה 

לחוש הראייה יש תפקיד מרכזי כמעט בכל פעילות יומיומית שלנו. לאדם רואה קשה מאד, כמעט בלתי אפשרי ואולי באמת בלתי אפשרי, לדמיין איך נראים החיים כשמאבדים את חוש הראייה - אבל עיוורים יודעים שעם כוח רצון ועם העזרים המתאימים ניתן להתגבר על כל מכשול. בפרט, מומלץ להתקין בבית את הפריטים המפורטים בעמוד זה, כדי לייצר סביבה שגם עיוורים יכולים לחיות בה בבטחה ובנחת.

מקסימום בטיחות בחדר הרחצה

חדר הרחצה הוא מרחב מאתגר במיוחד לכל אדם עיוור (וגם לילדים, לאוכלוסייה המבוגרת ובעצם לכל אחד ואחת מאיתנו). בהתאם לכך, מומלץ קודם כל להקדיש תשומת לב לחדר זה, ולכל נקודת תורפה אפשרית. כך לדוגמה, כסא שירותים ורחצה מונע נפילות תוך כדי ניקוי הגוף, ועוד מתקן עזר שכדאי לנצל אותו הוא מאחז יד. התקנת מאחזי יד בנקודות הנכונות מסייעת לאדם עם מוגבלות בראייה לצאת מהמקלחון או מהאמבטיה בלי להחליק - גם כשהרצפה רטובה או לחה וכשהוא עצמו רטוב מהרחצה.

ציוד לפעילות גופנית

אחת הדרכים היעילות ביותר להתמודד עם הקושי הרגשי שמייצר אובדן הראייה היא פעילות גופנית. כשאנחנו מתעמלים, המוח שולח למערכות הגוף פקודה להפריש הורמונים שתורמים לשיפור מצב הרוח ולפעמים אפילו מייצרים תחושת התעלות. שגרת אימונים בסלון הבית עוזרת לאדם העיוור לנצל את העובדה הנ"ל, לשמור על כושר גופני טוב ועל בריאות הלב - וכל זאת בקלות ובנוחות, מבלי להיות חשוף לסיכונים השונים שיש מחוץ לבית.
העזרים הרלוונטיים לפעילות זו הם מזרן התעמלות / יוגה, כדור פיזיו וכדורי זיזים מתנפחים. מומלץ כמובן להתייעץ עם רופא לפני שמתחילים בפעילות גופנית.

ידיות אחיזה

מאחז יד לאמבטיה מונע כאמור החלקה כואבת בחדר הרחצה. בנוסף, ישנם עוד סוגים של ידיות אחיזה, המתאימות לאנשים שבנוסף למגבלת הראייה סובלים מיציבות לקויה או בעיה פיזית המקשה על קימה מישיבה לעמידה. מומלץ להיעזר בהן, גם כן במטרה להבטיח מקסימום יציבות בכל מצב.

עזרים למטבח

במטבח ישנם עזרים וכלים שונים המיועדים במיוחד לסייע לעיוורים בבישול והכנת ארוחות באופן עצמאי, הנה כמה דוגמאות של עזרים אילו: מד נוזלים רוטט או מצפצף המסייע לעיוור להבין מתי הכוס מלאה דיה, בכל מאכל או משקה שהוא בוחר למלא וכך לעצור בזמן, מכשירי מטבח מדברים כמו מיקרוגל, משקל מטבח או טיימר מטבח שיעזור לעיוור לעקוב אחר זמני הבישול במדויק, כוסות וכפות מדידה עם סימוני מישוש ועוד.

כלב נחייה

כלב הוא כמובן לא מכשיר עזר אלא יצור חי, עם רגשות ותחושות, וחשוב להתייחס אליו בהתאם. תוך כדי ההכשרה, מאלף כלבים יכין את כלב הנחייה למילוי כל המשימות הרגישות שהוא מבצע, והחלק של העיוור ו/או בני משפחתו שמסייעים לו בהיערכות להצטרפות הכלב לשגרת החיים הוא לארגן לו מקום משלו, נוח ונעים. עוד כדאי לדעת כי אימוץ כלב ע"י אדם עיוור מתאפשר רק אחרי מעבר קורס ייעודי - שנועד להקנות לעיוור יכולת לשלוט בכלב בכל סביבה ומצב.

מיטה חשמלית

אם האדם העיוור סובל גם ממחלה קשה או מכל מגבלה תפקודית אחרת, מומלץ להתקין בחדר השינה מיטה חשמלית עם מעקות הנקראת גם מיטה סיעודית. מיטות סיעודיות מונעות נפילות שעלולות להסתיים בפגיעה חמורה באדם העיוור, וכן מסייעות בהפחתת שכיחות פצעי הלחץ וחומרתם במקרים שבהם האדם נאלץ לשכב במיטה במשך שעות רבות מדי יום. ניתן לבחור בין מיטה חשמלית למיטה עם מנגנון ידני, ועוד החלטה חשובה לגבי המיטה הסיעודית היא עד כמה ניתן לכוונן את האזורים השונים שלה. המיטה המשוכללת ביותר נקראת מיטת פאולר, שבה תוכלו לכוון בנפרד הן את אזור הרגליים והן את אזור הראש, וכך להגיע לנוחות מקסימלית.
 

ארגון וסדר

ארגון הבית בצורה נגישה זהו המפתח ליצירת סביבה בטוחה לסובלים מאובדן ראייה. שמירה על בית נקי מעומס חפצים וצמצום מכשולים ישפרו את בהבטיחות ויסייעו לעיוור לנווט בתוך ביתו מבלי להיתקל בדברים. ארגון כזה יכול לכלול סידור מחדש של רהיטים, שימוש בחומרי ניקוי מונעי החלקה כדי לנקות את הרצפה, המנעות מפריסת שטיחים או הידוק קצוותיהם של שטיחים רופפים לרצפה בסרט דו צדדי, אבטחת כבלי חשמל מאחורי מוצרי אלקטרוניקה והרחקתם מצירי התנועה בבית ועוד.
 

 

זיכרו, בעת ביצוע שינויים בביתו של עיוור, חיוני לערב אותו בתהליך קבלת ההחלטות ולהתחשב בצרכיו והעדפותיו האישיות.
 
   
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
בחוברת זו רכזנו עבורך מידע בנושא סיוע בהתאמת תנאי דיור לאנשים המוגבלים בניידות.
החיים בגיל מבוגר מציבים בפנינו אתגרים משמעותיים מכל הסוגים, ובפרט קושי פיזי הולך וגדל. ישנו מגוון רחב מאוד של אביזרי עזר לקשישים שמבטיחים חיים נוחים ונעימים בכל גיל.
עזרים לבית חיוניים לאנשים עיוורים או לקויי ראייה. מאמר זה יסקור מגוון פתרונות מועילים שיהפכו את המשימות היומיומיות לקלות ובטוחות יותר.
איך מקבלים את הכסף מחברת הביטוח גם עם תביעתך בביטוח בריאות או סיעוד נדחתה, לשלל עצות שימושיות קראו את המאמר

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות