whatsapp
איך להכין את הבית באופן מקצועי לאדם שהפך סיעודי?
איך להכין את הבית באופן מקצועי לאדם שהפך סיעודי?

איך להכין את הבית באופן מקצועי לאדם שהפך סיעודי?


עבור רובנו, מעבר משכיבה לישיבה, עלייה במדרגות, הכנת אוכל, רחצה או הליכה הן פעולות מובנות מאליהן. עבור אדם שהפך לסיעודי - בגלל הגיל, כתוצאה ממחלה קשה או בעקבות תאונה - כל פעולה כזו עלולה להיות בלתי אפשרית. על-מנת לשמר מקסימום עצמאות, חשוב להכין את הבית ולארגן אותו כך שגם אדם בעל מוגבלות משמעותית יהיה מסוגל לחיות בו בנחת. המידע בעמוד זה יעזור לכם לבצע את הפעולות הנדרשות במסגרת ההיערכות לטובת מרחב מגורים בטוח ונוח.

מעבר בטוח משכיבה לישיבה ולהפך

אחת הפעולות היומיומיות הבסיסיות היא מעבר מישיבה לשכיבה או משכיבה לישיבה. עבור אדם סיעודי זהו אתגר מורכב, וכך גם מעברים אחרים, למשל מכיסא גלגלים לשירותים. גם כשיש מטפל או מטפלת צמודים, לא תמיד הם מצליחים לעמוד במטלה של תמיכה באדם והרמתו מכיסא הגלגלים אל המיטה. הפתרון המתאים למצבים אלה הוא מנוף הרמה סיעודי. בחירת מנוף למטרה זו מחייבת התייחסות לכושר הנשיאה של כל הדגמים הקיימים  וליכולותיו של המטופל בתמיכה בגופו. עוד כדאי לדעת שהשימוש במנופי ההרמה הסיעודיים מצריך הדרכה מקצועית של פזיותרפיסט.

 

 

מניעת החלקה בחדר הרחצה

הכנת בית לאדם סיעודי חייבת לכלול תשומת לב רבה לחדר הרחצה, מפני שזהו אזור מועד לפורענות. בפרט, ישנה סכנת החלקה כשיוצאים מהמקלחת או מהאמבטיה, כשהרצפה רטובה וגם האדם עצמו עדיין רטוב במידה מסוימת. הוספת מאחז יד לאמבטיה ולשירותים, בנקודה המדויקת שתספק את התמיכה הדרושה באותו רגע קריטי, משדרגת את רמת הבטיחות ומונעת נפילות כואבות.

מיטה סיעודית

במקרים רבים אדם סיעודי מבלה שעות ארוכות במיטה. מיטה סיעודית תמנע ממנו ליפול בהיסח הדעת או תוך כדי שינה, וכן תפחית את הסיכון להתפתחות פצעי לחץ. בחירת מיטה סיעודית משוכללת שניתן לכוון בה את אזור הרגליים ואת אזור הראש, בנפרד כמובן, מבטיחה תנוחה נוחה ומותאמת אישית לאדם, ובכך מקלה עליו במידה ניכרת.

התמודדות עם מדרגות

מה קורה אם הבית של האדם שהפך לסיעודי בנוי כך שיש בו יותר ממפלס אחד? עם מעלון מדרגות מתאים אפשר להישאר בבית שאליו רגילים ומן הסתם אוהבים. 
כדאי לדעת שישנם מעלוני כסא ומעלוני משטח. הסוג השני מתאים לאנשים שיושבים באופן קבוע על כסא גלגלים, ועל כן זקוקים למשטח שעליו יוכלו לעלות עם כסא זה גם לצורך מעבר ממפלס אחד לשני. לעומת זאת, מעלון כסא מיועד למי שלא זקוקים לכסא גלגלים אבל לא יכולים לעלות במדרגות בכוחות עצמם, וכשמו כן הוא: כסא אשר מחובר למעקה ועולה ויורד בלחיצת כפתור פשוטה. חשוב לציין שישנם גם מעלונים המתאימים למדרגות מעוקלות, ואפילו דגמים עם פיקוד שבת כך שגם שומרי המסורת יוכלו להתנייד בעזרתם בכל ימות השבוע.

 

 

הקפידו על התקנה מקצועית של כל מכשיר עזר – למען בטיחותכם

דגש נוסף הוא איכות ההתקנה: על-מנת לוודא שכל אותם עזרים קטנים מותקנים היטב, מומלץ בחום להזמין איש מקצוע מתאים. כך למשל רק הנדימן מנוסה יודע איך לקבע את מאחזי היד בנקודות המדויקות ביותר בחדר הרחצה מבלי לגרום נזק לקיר ובאופן שיבטיח עמידות ובטיחות לטווח ארוך, ומן הסתם יש עוד פעולות רבות שכדאי להפקיד בידיים מקצועיות. כאשר אותו הנדימן מגיע, ניתן לנצל את הביקור לטובת תיקונים קטנים שנדחו לאורך השנים ושדרוגים נוספים שישפרו את איכות החיים של האדם.
 
   
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
מה זה גנגווי? למה הוא משמש? אילו סוגי גנגוויי קיימים? ועל מה חשוב לשים לב לפני שבוחרים גנגווי.
אנשים רבים אינם יודעים מה בדיוק עושה מרפא/ת בעיסוק? ננסה לשפוך אור על השאלה ולהבין מה הקשר בין ריפוי בעיסוק לבין ניידות.
במאמר זה ריכזנו עבורך מידע על קבלת הלוואה לרכישת זרוע הרמה לרכב מן המוסד לביטוח לאומי. החל מתנאי הזכאות דרך סכום ההלוואה לרכישת מתקן ההרמה והתקנתו ועד כיצד ניתן לממש את זכותך ואיך מגישים את הבקשה.
נגישות אופטימלית בבית תפקידה להיות כשער לחופש עבור בעלי מוגבלויות: לקויי ראייה, לקויי שמיעה, בעלי מוגבלות שכלית, בעלי מוגבלות גופנית, קשישים, חולים ועוד. כדי להגשים מטרה זו יש לבצע הסדרי נגישות שיאפשרו את עצמאותם במעונם הפרטי. במאמר זה נתרכז בהנגשת תנאי המגורים לבעלי מוגבלויות.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות