whatsapp
הנגשת בית לנכה או לבעל מוגבלות – מאיפה מתחילים?
הנגשת בית לנכה או לבעל מוגבלות – מאיפה מתחילים?

הנגשת בית לנכה או לבעל מוגבלות – מאיפה מתחילים?

אם אתם כמו רוב האנשים, אתם גרים בבית שלא תוכנן להיות נגיש לכיסא גלגלים אך בשלב מסוים, עקב גיל או מוגבלות, אתם או אדם אהוב עליכם עשויים להזדקק לכיסא גלגלים כדי להתנייד בבית. בין אם מדובר במשהו זמני לטובת נגישות בבית או משהו שיהיה קבוע יותר, ישנם מספר שינויים פשוטים שיכולים לעזור לשפר את הנגישות ולהקל על החיים.

לפניכם מספר רעיונות פשוטים שניתן לבצע בצורה קלה יחסית כדי לסייע בתהליך הנגשת בית לנכה או בעל מוגבלות. יישומם יכול לאפשר לכם להישאר בבית למרות הצורך בכיסא גלגלים או הליכון. 

ארגנו ועצבו את הבית

שטח פתוח חיוני לאנשים המשתמשים בעזרי ניידות כגון כסאות גלגלים והליכונים. הנגשת בית לנכה או מוגבל בניידות בדרך הכי פשוטה ומהירה יכולה להתבצע על ידי סידור מחדש של רהיטים. הסירו עומסים וצרו מקום כך שאפשר יהיה להסתובב בבטיחות עם הליכון או כיסא גלגלים. שמירה על אזורים נקיים מריהוט ומחסומים תפחית בצורה משמעותית את הסיכון להיעצר עם מכשיר הניידות. אחרי הכל, המטרה של כיסא גלגלים או ההליכון היא לאפשר לכם לנוע! ארגנו ומקמו מחדש את הרהיטים בבית כך שיהיה מרווח ונוח לתמרון ותנועה מחדר לחדר מבלי לפגוע בקירות, להיחסם או להיתקל בחפצים. נסו לצמצם רהיטים במידת האפשר ולבחור ברהיטים שיאפשרו לכם נוחות בתנועה. 

הסירו דלתות ו/או הרחיבו את הפתחים

כסאות גלגלים והליכונים רבים רחבים מכדי לתמרן בקלות דרך פתחים. לא מספיק למדוד את רוחב הפתח רק ממשקוף למשקוף, יש למדוד את הפתח מהצד החיצוני של הדלת ועד למשקוף הנגדי. אם כיסא הגלגלים רחב מכדי להיכנס דרך פתח הדלת, ניתן להסיר את הדלת, וכך להוסיף בזול כמה ס"מ למפתח כדי להקל על התמרון. 
אם הסרת הדלת אינה אפשרית או שעדיין לא מספיקה כדי לאפשר ליושב בכיסא גלגלים לנווט בקלות דרך הפתח, אפשרות נוספת שמומלץ לשקול היא להרחיב את הפתח.

רמפה במקום מדרגות וספים

הנגשת בית לנכה באמצעות רמפה לא תעזור רק למשתמשים בכיסאות גלגלים, אלא גם לכל מי שיש לו קשיי ניידות. התקנת רמפה בפתח הדלת היא הדרך הטובה ביותר להפוך את הבית שלך לנגיש יותר באופן מיידי. בעוד שרמפה קבועה יכולה להיות יקרה ודורשת היתר בנייה, רמפה מתקפלת ניידת קלה יותר להתקנה ואינה מצריכה אישורים. 

ישנם מספר סוגים של רמפות שתוכלו לבנות או לקנות:
  • רמפת סף או בשמה הנוסף רמפת גשר - מעולה לריצוף לא אחיד בדרך כלל בין החוץ לפנים ועוזרת לגשר על הבדלי גבהים של כמה ס"מ בודדים. אפילו ספים קטנים יכולים להוות מכשול גדול עבור משתמש בכיסא גלגלים. רמפת סף יכולה להיות שימושית במצבים אלה.
 
  • רמפה ניידת - אפשרות מצוינת במיוחד לטווח קצר ומספקת את הגמישות שיש לרמפה מבלי צורך בהתקנת רמפה קבועה. 
  • רמפה מתקפלת למזוודה - רמפה ניידת המתקפלת כמו מזוודה. זוהי רמפה קלת משקל  באופן יחסי ולכן גם מתאימה לנסיעות מחוץ לבית.
  • רמפה קבועה - רמפה עשויה בדרך כלל ממתכת או עץ ומצריה אישורים והיתרים וכמובן התקנה מקצועית ברוב המקרים. 
  • רמפה מודולרית - מתאימה לחללים יוצאי דופן או ייחודיים. הרמפה מגיעה במספר חלקים הניתנים להתאמה אישית ואינם דורשים התקנה מקצועית.
לקטלוג הרמפות המלא באתר העיקר הבריאות הכנסו לכאן >  רמפות לנכים

הפכו את חדר הרחצה לנגיש עבור כסא גלגלים

כל אחד ודאי מעוניין עד כמה שניתן להיות עצמאי, להתרחץ ולהשתמש בשירותים בקלות ובבטיחות. ישנם מגוון אביזרים שיסייעו ויתנו לנכה או לבעל המוגבלות תמיכה ויסייעו בשמירה על הבטיחות. הנה כמה נקודות לשיפור נגישות ושימוש קל בחדר הרחצה: התקינו מסגרת עזר לשירותים או מוטות אחיזה, אבזרו את חדר הרחצה במוצרים שיקלו עליכם את המעבר מכיסא הגלגלים או ההליכון לאמבטיה או למקלחת, כמו ספסל העברה לאמבטיה. אמבטיה עלולה לגרום לבעיות לבעלי בעיות ניידות, חישבו על הסבת החלל למקלחת והתקינו ספסל מקלחת לתמיכה נוספת. אם יש לכם כיסא גלגלים המתאים גם לרחצה, מומלץ להתקין מקלחון גדול שיאפשר לכם לגלגל את הכיסא פנימה.

התקינו מעקות ומוטות אחיזה

מעקות, ידיות ומוטות אחיזה קלים יחסית להתקנה והם מהווים פתרון משתלם שהופך את חדרי השינה וחדרי הרחצה לבטוחים וקלים יותר לתמרון. כאשר בוחנים היכן להתקין מעקות ומוטות אחיזה, קחו בחשבון את האזורים הדורשים תנועה או פעילות, כמו המטבח, ליד המיטה או ליד הסלון. בדרך כלל, ידיות אחיזה צריכות להתאים לגובה האדם עם המוגבלות וצרכיו המיוחדים, אך המלצה כללית היא בגובה של כ-85 ס"מ מהרצפה.

מטבח נגיש

הנגשת בית לנכה חייבת לקחת בחשבון גם עיצוב מטבח נגיש כדי לאפשר לבעל המוגבלות להיות עצמאי ולבצע מגוון פעולות יומיומיות בצורה קלה ונוחה. הנה כמה המלצות לעיצוב מטבח נגיש: משטחי העבודה צריכים להיות בגובה המתאים לצרכיו של הנכה, השקיעו באחסון נגיש שיאפשר לאדם להגיע לכלי המטבח ולמוצרי המזון בקלות, העבירו פריטים יומיומיים לתוך ארונות תחתונים לגישה נוחה, בחרו מכשירי חשמל המופעלים באמצעות שלט חשמלי והפכו את השימוש בהם לקל יותר, הכיור צריך להיות נגיש בגובה נוח ויש לוודא שיש תחתיו מקום פנוי לכסא גלגלים. ודאו ששולחנות המטבח ופינת האוכל גבוהים מספיק כדי להכיל בנוחות כיסאות גלגלים. 

לסיכום, הנגשת בית לנכה או לבעל מוגבלות כדאי לבצע בליווי מומחה בתחום נגישות ועיצוב פנים. כל אדם הוא ייחודי ולכן ייעוץ עם מומחה יאפשר לכם להתאים את הבית לצרכים הספציפיים של בני הבית כדי להבטיח לכולם שימוש נוח ובטוח. נגישות ברמה נכונה יכולה לספק יתרון עצום בשיפור איכות החיים ובביצוע מגוון פעולות יומיומיות באופן עצמאי וקל.

חברת העיקר הבריאות מציעה מבחר פתרונות ליצירת סביבה נגישה, בטוחה ועצמאית. התקשרו אלינו ונשמח לסייע 072-2159090 

עדיין לא בטוחים מאיפה מתחילים? לחצו והזמינו אותנו לבצע אצלכם בבית > 
סקר צרכים למוצרי נגישות ובטיחות בבית
        

פורסם בתאריך 21 בדצמבר 2023 / נכתב ע"י נעמה יפת
   
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
לקוחות מספרים וממליצים על הרכישה אצלנו בהעיקר הבריאות
מנוף הרמה נייד לרכב יכול להיות פתרון יעיל ונוח, אך יש לו גם חסרונות שחשוב להיות מודעים אליהם לפני הרכישה.
מתקן ההרמה לרכב יכול לשפר משמעותית את איכות החיים של אנשים עם קשיי ניידות. במאמר זה תמצאו סקירה על הסוגים הנפוצים.
מדריך מקיף הסוקר את כל הגורמים העיקריים שיש לקחת בחשבון כדי להבטיח בחירה נכונה של מנוף להרמת קלנועית לרכב

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות