whatsapp
הכנת הבית לאדם סיעודי - מה חשוב לעשות?
הכנת הבית לאדם סיעודי - מה חשוב לעשות?

הכנת הבית לאדם סיעודי - מה חשוב לעשות?

כשאדם הופך לסיעודי, גם הפעולות היומיומיות הפשוטות ביותר, אלה שאנחנו מבצעים בלי לשים לב בכלל, הופכות לאתגר של ממש. למרות זאת, אנשים רבים מעדיפים להישאר בבית ולהתמודד עם הקושי - גם בגיל מבוגר כשישנה החלופה של בית אבות סיעודי ובוודאי שבגיל צעיר. הידע הרב ומגוון הפתרונות הקיימים כיום מאפשרים להנגיש כל דירה כמעט, ולייצר חיים עם איכות גם עם המוגבלות. בעמוד זה תמצאו את הדגשים העיקריים להכנת הבית עבור אדם שהפך לסיעודי.

מיטה מתאימה

תהליך הכנת בית לאדם סיעודי מתחיל בחדר השינה שלו, המקום שבו רצוי שירגיש הכי נינוח והכי בטוח. ראשית, כדאי לייצר מרחב מספיק לתנועה נוחה. שנית, כדאי לדאוג לתאורה עוצמתית מספיק כדי למנוע נפילות עקב חשיכה וכמובן שחובה להתאים את המיטה - מיטה גבוהה מקלה על המעבר מישיבה לשכיבה ומשכיבה לישיבה, וכך גם מאחז יד ליד המיטה. במידת הצורך, ניתן לרכוש מיטה סיעודית שמותאמת באופן מושלם לאדם בעל מוגבלות ומגיעה עם אפשרויות רבות יותר משל מיטת בית חולים רגילה. אפשר לבחור בין מיטה סיעודית חשמלית לבין מיטה ידנית בהתאם לצורך הספציפי, ועוד מרכיב חיוני במיטה כזו הוא אפשרות הכוונון של חלקי המיטה השונים כדי להגיע לתנוחה מיטבית.
 

הכנת חדר הרחצה

חדר הרחצה הוא מקום מועד מאוד לפורענות עבור אדם סיעודי. בפרט, ישנה סכנה כשנכנסים לאמבטיה וגם כשיוצאים ממנה, ובנוסף אנשים סיעודיים עלולים להחליק אם החלל לא עבר התאמה מלאה עבורם. באופן עקרוני, מומלץ להתקין מקלחון שהכניסה אליו רחבה ופשוטה ולא מייצרת מצבי סיכון. עוד מוצר חשוב בהקשר זה הוא כסא רחצה למבוגרים שמאפשר לשבת בזמן המקלחת ולא להסתכן בנפילה וכן כסא שירותים ורחצה שמאפשר ישיבה נוחה ומהירה בעת עשיית צרכים.
מאחזי יד במקלחון ומחוצה לו תורמים גם הם לתחושת הבטיחות של האדם הסיעודי וגם ליציבות שלו כשהוא מתקלח ובסיום המקלחת. כמו כן, כדאי לשקול ריצוף מונע החלקה.

הכנת המטבח 

במקרים רבים האדם הסיעודי מעוניין להמשיך ולבצע לפחות חלק מהפעולות שביצע כשהיה בריא. כדי לסייע לו למשל להכין אוכל, כדאי להכין את המטבח כך שאפשר יהיה להשתמש בו גם עם המוגבלות. 
את תהליך התאמת המטבח חשוב לבצע לפי הצרכים הספציפיים של האדם, וכמובן השטח הקיים, אבל בכל מקרה יש דרכים רבות להקל על אדם לתפעל מטבח: למשל, מגירות שקל לגלול החוצה, משטח עבודה בגובה שמאפשר גם לאדם בכסא גלגלים להשתמש בו, מיקום מכשירים שונים כמו מיקרוגל או טוסטר במקום נגיש, החלפת כלי זכוכית בכלי פלסטיק (שאינם שבירים וקל יותר להשתמש בהם), שטחי אחסון נמוכים ואם האדם מתנייד עם כסא גלגלים חשוב לייצר עבורו מרחב מספיק גדול לתנועה במטבח. 

התקנת מעלית או מעלון

בבית שיש בו מדרגות נדרש כמובן פתרון שיאפשר גם לאדם בעל מוגבלות בתנועה לעבור ממפלס למפלס. המוצרים המתאימים הם מעלית ומעלון, כשישנם שני סוגים של מעלונים: מעלון משטח (שנקרא לפעמים גם רמפה) ומעלון כסא. הסוג הראשון מיועד לאדם סיעודי שמתנייד בעזרת כסא גלגלים, ולכן זקוק למשטח שעליו ניתן לעלות עם הכסא. מעלון כסא הוא מעלון שהאדם מתיישב עליו וכך הוא עובר את המדרגות בלי מאמץ פיזי. ישנם מעלונים המתאימים למדרגות ישרות וגם כאלה המיועדים למדרגות שעולות בעיקול, ובאופן כללי זהו פתרון פשוט יותר ממעלית ולכן הבחירה המומלצת במרבית המקרים היא מעלון.

 

לפנות תכולה מיותרת כדי להבטיח מקסימום מרחב

בית צפוף ועמוס יתר על המידה גורם להיווצרות מצבי סיכון מיותרים לחלוטין. ככל שיש יותר פריטים, כך גדל הסיכוי להיתקל בהם וליפול, ובאופן כללי קשה יותר להתנייד בתוך הבית. בהתאם, עוד המלצה חשובה במסגרת הכנת בית לחיים של אדם סיעודי היא לפנות תכולה לא נחוצה. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא בעזרת חברה שזו המומחיות שלה. ראשית, בדרך זו ניתן להשלים את המלאכה בזמן הקצר ביותר האפשרי, ושנית, פינוי דירה בעזרת חברה מקצועית חוסך מאמץ פיזי לא קל וגם את הסיכון להיפגע עקב חוסר מיומנות (ולמשל לסבול מכאבי גב במשך תקופה ארוכה). עוד יתרון של פינוי מקצועי הוא שכל התכולה שמוצאת מהבית תועבר אך ורק למקומות מתאימים - אתרי פסולת מורשים או אתרי מחזור ואפילו משפחות נזקקות כשיש חפצים שעדיין ניתן להשתמש בהם אבל לאדם הסיעודי כבר אין בהם צורך.
 
    
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
חושבים על התקנת מעלון כסא מומלץ שתקראו מאמר זה כדי לקבל החלטה טובה יותר
לקוחות ממליצים ומספרים כיצד השתנו חייהם לאחר התקנת מעלון כסא בביתם
לפניכם מספר מאפיינים של מעלון מדרגות פרימיום שיסייעו לכם לשמור על סגנון העיצוב בביתכם
מה זה גנגווי? למה הוא משמש? אילו סוגי גנגוויי קיימים? ועל מה חשוב לשים לב לפני שבוחרים גנגווי.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות