whatsapp
בית אבות או דיור מוגן
בית אבות או דיור מוגן

בית אבות או דיור מוגן

 
ההחלטה העומדת בפני בני גיל הזהב האם להישאר בבית, לעבור לדיור מוגן או מעבר לבית אבות מהווה החלטה משמעותית המשפיעה על איכות חייו של הקשיש. מגוון הפתרונות והשירותים הנלווים מקשים לעיתים לקבוע מהו הפתרון האידיאלי להורה.
 
מאמר זה ינסה להסביר את השוני בין בית אבות לבין דיור מוגן, השירותים הניתנים בהם ומהות הדיור. השוני העיקרי בין השניים הוא במסגרת המגורים לקשיש. דיירי דיור מוגן ממשיכים לנהל את חייהם ולמעשה הסביבה משתנה, שכניהם אף הם בני גיל הזהב. בית אבות מעניק מסגרת טיפולית לקשיש בהתאם למצבו.
 
בית אבות
 
בתי אבות מסווגים לפי רמת הטיפול, ניתן למצוא כארבעה סוגים של בתי אבות:
 
בית אבות לקשישים תשושים עצמאיים – מיועד לקשישים המסוגלים לתפקד ולרוב זקוקים לעזרה חלקית בפעולות היום – יום כגון רחצה, ניידות, הלבשה וכדומה. בתי דיור מוגן יכולים אף הם לספק עזרה חלקית במהלך היום, אך השוני הוא שבבית אבות כל צרכיו של הקשיש מטופלים החל מכביסה, בישול האוכל והטיפול הרפואי, בעוד שבדיר מוגן על הקשיש לדאוג לכך.
 
בית אבות סיעודי – מיועד קשישים הזקוקים לעזרה ברוב שעות היום החל בפעולות היום- יום כגון עזרה בניידות וזקוקים לעזרה בהלבשה, רחצה והאכלה ועד טיפול והשגחה רפואית. דייר בית אבות מקבלים טיפול שיקומי הכולל ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה, המהווה חלק משיקום מצבם הרפואי. 
 
בית אבות סיעודיים מורכבים – מיועד לקשישים חולים או מרותקים למיטה הזקוקים לסיוע בכל פעולות היום יום - נידות, הלבשה, רחצה. בית אבות סיעודי מורכב מתאים לקשישים הסובלים ממחלות כרוניות או לאחר ניתוח או אשפוז.
 
בית אבות לתשושי נפש - קשישים הסובלים ממחלות דמנציה, הסובלים מירידה מנטאלית , הם אינם מסוגל לתקשר עם הסביבה ואינם מסוגלים לבצע פעולות פשוטות. קשישים אלו זקוקים לסיוע ולהשגחה במהלך 24 שעות למען ביטחונם וביטחון הסביבה.
 
לצד הטיפול הרפואי והסעודי של בית אבות ניתן למצוא מגוון פעילויות פנאי וחברה. בתי אבות מספקים לדיירים את כל הפעילות להם זקוקים הדיירים החל מפיזיותרפיה וריפוי בעיסוק ועד תעסוקה פנאי ותרבות בבית ומחוצה לו. דיירי הבית מבלים בחוגי יצירה, חוגי העשרה, חוגי התעמלות, סדנאות, הרצאות, קונצרטים ועוד. קביעת הפעילות נקבעת בכל בית בהתאם לצרכים השונים בבית.
 
דיור מוגן
דיור מוגן הינו סגנון מגורים חדש המהווה מסגרת מגורים לבני גיל הזהב. דיירי בית דיור מוגן נהנים ממסגרת תומכת ובטוחה. מתחם הדיור המוגן כולל את מגוון השירותים להם זקוקים הדיירים כגון ממינימרקט, מסעדה, חדר כושר, מרפאה, אולם אירועים, חדרי פעילות ועוד. דיירי הבית חיים ביחידות דיור עצמאיות, המאפשר להם לנהל אורח חיים עצמאי בהתאם לרצונם. הדירות מרוהטות ברהיטים שלהם ולפי טעמם. הדירות מאובזרות ומתאימות לצרכי גיל הזהב. דיירי הבית נהנים מחברה בת גילם ומאפשר ליהנות מסביבה בטוחה המתאימה לצרכיהם. הבית בנוי בהתאם לצרכיהם של בני גיל הזהב וכולל מעברים רחבים ונוחות גישה למקומות השונים, מעטפת של צוות עובדים הדואג ועוזר בשעת הצורך. דיירי הבית נהנים ממגוון פעילויות בבית החל ממתקנים הקיימים בבית, מגוון של חוגים, חוגי העשרה ואף לימודים וחברה.
 
לאחרונה חלה מגמה חדשה של הכנסת מחלקות סיעודיות בבתי הדיור המוגן, מתוך מחשבה כי הקשיש המבלה את חייו בבית ימשיך להיות בבית הדיור המוגן גם כאשר מצבו הגופני מתדרדר. כיום, בתי דיור אינם זקוקים לרישוי המוסדות , אך מחלקה סיעודית או מחלקה לתשושי נפש חייבת ברשיון  מטעם משרד הבריאות.
 
בחירת בית אבות או דיור מוגן נעשית בעיקר בהתאם למצבו הבריאותי של ההורה. בחירת המסגרת הנכונה תבטיח קבלת הטיפול המתאים להורה וכך תבטיח להורה איכות חיים לה הוא ראוי. בעת בחירת בית אבות או דיור מוגן יש לקחת בחשבון גורמים שונים כגון מיקום המוסד, נגישות, סוג, מחיר ואמצעי התשלום, ניתן למצוא בתי דיור ובתי אבות במחירים שונים. חשוב לבדוק את בית האבות או הדיור המוגן לפני הכניסה, רמת הניקיון של המקום, המתקנים והפעילות המתקיימת במקום.
 
             
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
דיור מוגן? בתי אבות? מטפלים בבית? מה הכי נכון? כיצד מקבלים את ההחלטה החשובה כל כך? מגוון עצות שימושיות למתלבטים.
עזרים לבית חיוניים לאנשים עיוורים או לקויי ראייה. מאמר זה יסקור מגוון פתרונות מועילים שיהפכו את המשימות היומיומיות לקלות ובטוחות יותר.
איך מקבלים את הכסף מחברת הביטוח גם עם תביעתך בביטוח בריאות או סיעוד נדחתה, לשלל עצות שימושיות קראו את המאמר
בחוברת זו רכזנו עבורך מידע בנושא סיוע בהתאמת תנאי דיור לאנשים המוגבלים בניידות.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות