whatsapp
כסא למקלחת לקשישים
כסא למקלחת לקשישים

כסא למקלחת לקשישים

אחת מהסכנות הגדולות ביותר בבית עבור קשישים היא נפילה. אחד מתוך 6 קשישים בישראל נופל. לנפילות בגיל השלישי מספר גורמים: ככל שמתבגרים, השרירים נחלשים ויכולה להיות גם יותר נטייה למצבים המערבים את האוזן הפנימית, מערכת הדם והמוח או מצבים רפואיים נוספים שעלולים לגרום לבעיות בשמירה על שיווי המשקל. לא כל מה שעלול לגרום לבעיות איזון הוא רציני. זה יכול להיות כל דבר מהצטברות נוזלים עקב צינון באוזן הפנימית דרך תופעות לוואי תרופתיות ועד שינויים בלחץ הדם. אפילו חוסר פשוט באנרגיה יכול לגרום לך להיות פחות יציב.

כל אחד יכול להיפצע בנפילה במקלחת או באמבטיה, אך תאונות ביתיות נפוצות אלו מסוכנות במיוחד לקשישים ולאנשים עם מוגבלות. סביבת הרחצה היא מקום מועד לנפילות משתי סיבות: ראשית זהו חדר רטוב המועד להחלקה ומשמש אותנו מספר פעמים במהלך היום והלילה, ושנית קשישים עשויים לחוות שינויים בלחץ הדם כתוצאה מחשיפה למים חמים. מקלחת או רחצה היא משימה מורכבת שדורשת כוח, סיבולת וניידות. עבור חלק מהקשישים רחצה היא משימה מתישה הן נפשית והן פיזית. מלהיכנס לאמבטיה ועד להושיט יד לסבונים להסתובב כדי להסתבן ולשטוף. כיסאות מקלחת עוזרים לקשישים להימנע מנפילות מסוכנות שתוצאותיהן עלולות להיות אשפוז בבית החולים או אפילו טיפול ארוך טווח בפציעה חמורה.

כסא מקלחת לקשישים יכול לעזור למנוע את התאונות הנוראיות הללו.  
 
כסא רחצה למקלחת או לאמבטיה מאפשר ישיבה בנוחות תוך כדי הרחצה ומצמצם את הסיכון מנפילה. כסא מקלחת לקשישים יכול להיות נייד או מותקן קבוע. כסאות אמבטיה מעוצבים מתוך מחשבה קודם כל על הבטיחות. המושב עשוי מחומר עמיד למים, רגלי הכיסא עשויות בדרך כלל מאלומיניום עמיד בפני חלודה, עם גומי נגד החלקה בתחתית להגברת היציבות. 

בסופו של דבר, הבטיחות של כסא מקלחת לקשישים תלויה הן בכסא הספציפי והן בצרכים של המשתמש. לכן חשוב לבחור את הכיסא בתבונה.

סוגי כסאות למקלחת או לאמבטיה לקשישים:

שרפרף מקלחת פשוט קטן וקל משקל 

נראה כמו שרפרף נמוך רגיל, אך עשוי עם משטח מונע החלקה כך שהוא נשאר יציב במקלחת. ניתן למקמו באמבטיה ולהסירו לאחר השימוש. שרפרפים אינם כוללים ידיות או תמיכה לגב, כך שהם אופציה טובה למי שזקוק למעט יציבות נוספת תוך שמירה על טווח תנועה רחב יותר. הוא מספק רמה מינימלית של תמיכה ולכן עבור קשישים המתקשים לעמוד ולשבת ללא סיוע מומלץ לבחור בסוג אחר של כיסא.

כסא אמבטיה סטנדרטי

נראה כמו כסא רגיל עם משענות ידיים המקלות על הישיבה והעמידה ומשענת גב לתמיכה נוספת לישיבה נוחה ובטוחה. לרוב כסא רחצה זה הוא טלסקופי, ניתן לשנות את גובה הרגליות בהתאם למשתמש.

כסא מקלחת מתקפל

כסא מתקפל מותקן באופן קבוע ישירות על הקיר במקלחת וניתן לקיפול ליותר מקום כאשר אינו בשימוש וכך מאפשר גם רחצה בעמידה לדיירים נוספים בבית . זוהי אפשרות טובה עבור חדרי אמבטיה / מקלחונים קטנים עם זאת, בדרך כלל זהו כסא יקר יותר, ובנוסף דורש התקנה.

ספסל או כסא העברה לאמבטיה

עבור קשישים הנאבקים בפעולת הכניסה לאמבטיה, כסא העברה יכול להקל על המעבר. שתי רגליות של ספסל ההעברה יושבות מחוץ לאמבטיה ושתיים בפנים. זה מאפשר לקשיש להתיישב על הספסל מחוץ לאמבטיה, ואז פשוט להחליק לאורך הספסל כדי לשבת מעל האמבטיה ולהתרחץ. זוהי אפשרות מצוינת למי שיכול להשתמש בפלג גופו העליון כדי להחליק מצד אחד של הספסל לצד השני.

כסאות רחצה עם גלגלים

כסא גלגלים לרחצה יכול להיות לעזר רב עבור קשישים שניידותם המוגבלת מונעת מהם להתרחץ בקלות. זוהי אפשרות בטוחה מכיוון שניתן לגלגל את המשתמש ישירות למקלחת, להישאר בכיסא בזמן הרחצה ואז להתגלגל החוצה. 
כסא גלגלים לאמבטיה שימושי ביותר בחדרי רחצה מרווחים עם מקלחת פתוחה. לעיתים הכסא משמש גם ככסא שירותים. כיסאות אלה כוללים גם מושב הניתן להרמה, המאפשר שימוש על האסלה.
כסא גלגלים לאמבטיה יכול להיות עם גלגלים גדולים להנעה עצמית או גלגלים קטנים הננעלים בעת הצורך. 
 

בעת בחירה בכסא הרחצה המתאים יש לקחת בחשבון את השיקולים הבאים:

  • האופן בו המשתמש מתנייד (עצמאי, בעזרת מקל או רולטור או מרותק לכיסא גלגלים).
  • משקל המשתמש - ודאו שכיסא יכול להחזיק את משקל המשתמש, מומלץ לרכוש כסא שמתוכנן לשאת תוספת של כ 25% ממשקל גופו של המשתמש (אם הקשיש שוקל כ 80 ק"ג מומלץ לרכוש כסא המסוגל לשאת עד 100 ק"ג).
  • גובה המשתמש - רוב כסאות האמבטיה לקשישים מאפשרים התאמת גובה. ודאו שהכיסא יכול להיות בגובה המאפשר לרגליים להיות מונחות על הרצפה בזמן ישיבה.
  • כסא רחצה עם רגליים או גלגלים אינו דורש התקנה וקידוחים בקיר.
  • יש להקפיד לרכוש כסא מחומרים איכותיים שלא יחליד לאורך זמן.
  • מומלץ להתחשב גם בשיקולים נוספים ביניהם: כוח וסיבולת, חוש הראיה והשמיעה, מצבו הקוגניטיבי של המשתמש והיסטוריית נפילות.
 
כסא מקלחת לקשישים הוא כלי נהדר הן לבטיחות והן לנוחות. רחצה היא לא רק לצורכי היגיינה אלא היא גם הזדמנות מושלמת להירגע ולתרום לבריאות הנפשית. דאגו לבני המשפחה הקשישים שיוכלו להתרחץ מבלי שיצטרכו לדאוג מפני החלקה ונפילה.

לקריאה נוספת >
 
 פורסם בתאריך 11 בפברואר 2024 / נכתב ע"י נעמה יפת  
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
חדר האמבטיה יכול להיות מקום מאוד מסוכן לכולנו, ובעיקר לילדים ולקשישים שבינינו. זאת בגלל סכנת ההחלקה שהיא תוצאה ישירה של אגנית הרחצה החלקה שבאה במגע עם המים. על מנת למנוע ככל האפשר את התרחשותם של מצבי סכנה, מומלץ לנקוט במספר פעולות חשובות שיכולות להציל חיים. הנה לפניכם עשרה טיפים שיסייעו לכם לשמור על ביטחונכם ועל ביטחון היקרים לכם בזמן הרחצה
המדריך המלא לבחירה נכונה ובטוחה של כסא מקלחת לקשישים
מגוון פתרונות איכותיים שנועדו להקל על קשישים בעת השימוש בשירותים
לרבים מאיתנו, כאשר מדברים על נגישות, עולה התמונה של מבנה, המותאם לשימוש לבני אדם, הסובלים ממוגבלויות תנועה שונות. לרובנו, זה מתקשר ישירות עם השימוש בכיסאות גלגלים, אבל אם נסתכל בצורה רחבה יותר על עניין הנגישות,נגיע למסקנה מפתיעה. כולנו צריכים נגישות.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות