whatsapp
מהן ההתאמות שכדאי לעשות בבית של אדם סיעודי?
מהן ההתאמות שכדאי לעשות בבית של אדם סיעודי?

מהן ההתאמות שכדאי לעשות בבית של אדם סיעודי כדי להקל עליו?

אדם בריא מבצע מדי יום אינספור פעולות באופן אוטומטי. בפרט, מתנהלים אנשים ללא מוגבלויות בבתים שלהם כשכל צעד נראה מובן מאליו. אבל עבור אדם סיעודי, כל פעולה שהייתה בעבר קלה ומיידית הופכת למורכבת מאוד ועלולה להיות גם בלתי אפשרית ללא התאמות הכרחיות. 
רשימת השינויים שחשוב לבצע בבית כדי לסייע לאדם סיעודי משתנה ממקרה למקרה, בהתאם למאפיינים הספציפיים של מצבו הבריאותי וגם למאפיינים של מרחב המגורים כמובן. בעמוד זה תמצאו את ההתאמות החשובות ביותר שכדאי לבצע להבטחת איכות חיים מקסימלית גם כשישנה מוגבלות משמעותית.

מפתחים רחבים

עבור אדם סיעודי שמתנייד בעזרת כיסא גלגלים הפעולה החשובה ביותר היא לוודא שרוחב הפתחים של הדלתות השונות בבית הוא לפחות 80 ס"מ – כדי שהכיסא יוכל לעבור בכל דלת, ולאדם תהיה גישה נוחה לכל חלקי הבית. כלל זה תופס גם לגבי מי שנעזר בהליכון כדי להגיע ליציבות הנדרשת לצורך תנועה בטיחותית. במקרים של מוגבלות קלה בתנועה, בעיקר אצל קשישים, ידיות מאחז ליד הדלתות יקנו לאדם את הביטחון ההכרחי בזמן כניסה או יציאה לחדר.

חדר שינה

בחדר השינה, במקרים רבים, יוצבו מיטות סיעודיות. מיטות אלה מבטיחות מנח נוח במיוחד, בזכות אפשרות הכוונון של החלק העליון ושל החלק התחתון שלהן (כמובן כשקונים מיטה איכותית). המנח המותאם באופן מושלם לאדם מפחית את הסבירות להיווצרות כאבי גב וצרבות (שכיבה במצב מאונך לחלוטין גורמת לצרבת לנוע במעלה הוושט), משפר את זרימת הדם, מקל על חולים בדלקות מפרקים ומצמצם את הנפיחות ברגליים.
על-מנת לאפשר שימוש יעיל במיטה החשובה והרחבה מהרגיל, חשוב למקם אותה באופן מושכל. בפרט כדאי לשמור על מרווח מספיק מהקיר כדי שהאדם יוכל להגיע אל המיטה עם ההליכון או כיסא הגלגלים, ולהשאיר אותם בסמוך לה. גם ליד המיטה רצוי להתקין מאחז יד, ועוד התאמה שתורמת לשקט הנפשי של בני המשפחה היא התקנת לחצן מצוקה שניתן להפעיל גם בלי לקום מהמיטה.

 
אדם סיעודי

מינימום מדרגות ומפלסים

התאמה חשובה נוספת היא לצמצם למינימום את המקרים שבהם נדרשת עלייה במדרגות. מן הסתם, מצב אידיאלי הוא זה שבו הדירה של האדם הסיעודי נמצאת בקומת קרקע או בבניין עם מעלית, וכמו כן היא מתאפיינת במפלס אחד בלבד. יחד עם זאת, עבור מי שרוצה להישאר בבית המוכר לו, גם אם הדבר כרוך בטיפוס במדרגות ישנו פתרון מתאים: מעלון (שמוכר גם בשם מעלון זחל, בגלל שהמנגנון שלו דומה לזחל של טנק). 

שימוש במעלון זחל

המעלונים מסייעים גם למי שעבר ניתוח שמקשה על העלייה והירידה במדרגות (למשל החלפת מפרק ירך או שבר פתוח ברגל) וזקוק לעזרה באופן זמני, וגם למי שהפך לסיעודי - עקב מחלה, אירוע מוחי, דום לב שלא הסתיים במוות בזכות דפיברילטור אבל כן גרם לפגיעה בתפקוד וכו' - ועבורו מכשיר זה הוא כבר חלק בלתי נפרד מהחיים. בהתאם, ניתן גם לשכור זחלילים וגם לרכוש אותם.
מהות הפעולה של המעלון היא הרמה נוחה וקלה של האדם. חשוב לציין שהתפעול של הזחלילים פשוט למדי, אבל על-מנת להבטיח מקסימום תועלת ובטיחות נדרשת הדרכה - בהתאם מומלץ בחום לרכוש או לשכור מעלונים רק מחברה מנוסה ומקצועית שגם תספק מוצר איכותי וגם תעביר את כל הידע הרלוונטי באופן אפקטיבי.

התאמות חשובות בחדר האמבטיה

לאדם סיעודי קשה ולפעמים ממש בלתי אפשרי להיכנס לאמבטיה. פתרון אפשרי אחד הוא התקנת מקלחון, לצד האמבטיה או במקומה. במקרים שבהם האופציה הזו לא רלוונטית מכל סיבה שהיא, ניתן להיעזר במנוף מיוחד. מנוף הרמה לנכים כולל ערסל חזק במיוחד ובאמצעותו כל מטפל או מטפלת יכולים להעביר את האדם אל תוך האמבטיה. בנוסף, ניתן בעזרת המנוף גם להרים את האדם שזקוק לעזרה מהמיטה או לסייע לו להתיישב על אסלה. כמו כן, אפשר להיעזר במקרים האלה בכסא שירותים לנכים וסיעודיים. עבור חדרי שירותים שבהם הישיבה הינה נמוכה מדי, ההתאמה הנדרשת היא הגבהה של האסלה.
המלצה נוספת היא להתקין בכל מקרה מאחזים מתאימים באמבטיה, במקלחון או בשירותים, כדי לסייע ליציבות ולקימה עצמאית אם הדבר אפשרי. עוד פתרון שמקל על אנשים סיעודיים שמעוניינים להמשיך וליהנות מרחצה באמבטיה הוא אמבטיה עם דלת נפתחת כך שהכניסה אליה נוחה ובטוחה וגם כסא רחצה למבוגרים הוא פיתרון שכדאי לשקול החל מגיל מסוים - למען הבטיחות בשעת הרחצה.

 
                     


 

שינויים במטבח

עבור אנשים סיעודיים שכן מסוגלים לתפקד באופן חלקי אבל מתקשים עקב מגבלות שונות, הכנת אוכל עשויה להוות פעולה חשובה מאוד, בעיקר בפן הרגשי (ברוב המקרים האדם מבקש לשמר לעצמו עצמאות מסוימת, מה גם שפעילות קולינרית עשויה להיות מהנה מאוד ובנוסף לעזור לאדם לאכול בדיוק את האוכל שהוא אוהב).
הקשיים העיקריים במטבח "רגיל" עבור אדם סיעודי הם נגישות מוגבלת למקומות האחסון - ובפרט אלה הגבוהים עבור מי שמתנייד על כיסא גלגלים, או אלה הנמוכים למי שמתקשה להתכופף. בהתאם, השינוי העיקרי שנדרשים כדי לסייע לאנשים במצבים אלו הוא העברת הפריטים החיוניים ביותר לאדם למקומות שאליהם הוא מגיע בקלות. בהקשר זה, כדאי לדעת שבימינו ישנם מתקני אחסון מתקדמים ונוחים מאוד, ובהם למשל מגירות נשלפות, מעמדים מסתובבים ועוד, וכדאי לנצל אותם. 

איך להבטיח התאמה מושלמת לצרכים הספציפיים של האדם?

המגוון הרחב מאוד של המוצרים והפתרונות בתחום מאפשר להקל במידה ניכרת על שגרת החיים של האנשים הסיעודיים. על-מנת להבטיח מקסימום נוחות ומינימום פגיעה באיכות החיים, מומלץ להתייעץ עם מומחים בתחום – וכך לבצע מצד אחד רק את ההתאמות המועילות באמת, ומצד שני להשלים כל שינוי חיוני באופן המקצועי ביותר. אנחנו כאן בשביל לייעץ ולכוון אתכם לבחירת המוצרים שיקלו עליכם את ההתנהלות במצב הסיעודי.
 
      
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
סקירה מקיפה על מגוון היתרונות של שימוש בכרית ישיבה לכסא גלגלים למניעת פצעי לחץ.
המלצות וטיפים להקמת חדרי סיעוד ושיקום שיכללו את כל הציוד הדרוש לחיים נוחים יותר – בבית או בבית האבות
עבור מטופלים סיעודיים וקשישים פעולות יומיומיות הן מסובכות ומורכבות. ניתן לשפר את איכות חייהם בצורה ניכרת באמצעות התאמת הבית שלהם לצרכים שלהם, וכן לשמור על בטיחות מירבית ככל הניתן. השתמשו בהמלצות שלפניכם על מנת להתאים את ביתם של המוגבלים בתנועה לאורח חייהם.
אם תרכשו עבורו מיטה סיעודית חשמלית שכוללת את כל האביזרים שיכולים לסייע לו בשלב זה של חייו, יכול מאוד להיות שמצב רוחו ישתפר ושיהיה לו קל יותר לקבל את מצבו ולהתמודד איתו.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות