whatsapp
האם מעלון מדרגות בטוח?
האם מעלון מדרגות בטוח?

האם מעלון מדרגות בטוח?


שאלה נפוצה במיוחד בקרב אנשים שמתעניינים בקניית מעלון מדרגות היא: "האם הוא בטוח?"
מעלון מדרגות שמותקן כהלכה על ידי ספק מנוסה ומשתמשים בו לאחר הדרכה ובצורה נכונה הוא בטוח ביותר. יצרניות איכותיות (כמו חברת Acorn האנגלית או Premium הגרמנית) עושות מאמצים רבים כדי לוודא שמעלוני המדרגות שלהן עומדים בתקני הבטיחות המחמירים. בראש ובראשונה, מומלץ לבחור במעלון מדרגות איכותי הנוסע על מסילה המקובעת למדרגות עצמן ולא לקיר או למעקה. מסילה המקובעת למדרגות יציבה חזקה ועמידה בצורה האופטימלית ביותר. כסא המעלון מחובר למסילה ונוסע באמצעות גלגלים ורולרים המחזיקים את המסילה מכל הכיוונים ולכן לעולם לא יכול להתנתק מהמסילה.


כמו בכל מכשיר ישנם מספר דברים שכדאי לזכור כדי למקסם את הבטיחות בעת שימוש והפעלת מעלון מדרגות:

התקנה והערכה מקצועית:

מעלוני מדרגות צריכים להיות מותקנים על ידי אנשי מקצוע שימדדו את גרם המדרגות הספציפי ויוודאו שהמכשיר מתאים לצרכי המשתמש. בעת התקנת מעלון מדרגות יש לוודא שהמשתמש מסוגל לעמוד, לשאת משקל ולהסתובב. אם המשתמש נעזר בכיסא גלגלים יש לוודא שיש לו מספיק כוח לעבור בבטחה מכיסא הגלגלים למעלון המדרגות ועוד. מתקין מורשה יוודא את התאמת המסילות למבנה המדרגות ואת יכול הנשיאה של הכסא לזוויות הנדרשות, ידע לבודד היטב את מערכת החשמל ולספק התקנה אסתטית ואיכותית בלא גרימת נזק לריצוף ולמדרגות, כל אלו מבטיחים שימוש רציף ואמין לאורך שנים.

איכות ותחזוקה:

הקפידו לרכוש מעלון מדרגות איכותי מיצרן בעל מוניטין ולהתקין אותו על ידי אנשי מקצוע מיומנים. תחזוקה שוטפת חיונית כדי לשמור על מעלון המדרגות במצב תקין.

הדרכת משתמשים:

על המשתמשים לקבל הדרכה מתאימה כיצד להפעיל את מעלון המדרגות בבטחה. עליהם להבין כיצד להפעיל ולעצור את המכשיר, להשתמש בתכונות הבטיחות (כגון חגורות בטיחות ומושב מסתובב), ולדעת מה לעשות במקרה חירום.

קיבולת משקל:

הישמעו להצהרות היצרן בדבר יכולת העמסת המשקל המותרת של המעלון שלכם, בדרך כלל נע בין 100-120 ק"ג. חריגה ממגבלת המשקל עלולה לפגוע בבטיחות המכשיר.

חיישני חסימה:

רוב מעלוני המדרגות מגיעים עם חיישני חסימה שיכולים לזהות חפצים על המדרגות. חיישנים אלה עוצרים את תנועת המעלון אם הם נתקלים במכשול, ומונעים תאונות. בטרם קניית מעלון בדקו האם בדגם שאתם רוכשים קיימים החיישנים הבאים:
 • חיישני מגע בסביבת המעלון והרגלית למקרה של מגע עם גוף זר במהלך הנסיעה.
 • חיישני מגע לעצירת המעלון במקרה של גוף זר על המסילה.
 • חיישן למניעת נסיעה אם המושב לא מיושר במקומו.

תכונות בטיחות:

מעלוני מדרגות מגיעים עם תכונות ואביזרי בטיחות שונים המסייעים להבטיח את היציבות והבטיחות של המשתמש במהלך הנסיעה. וודאו שבמעלון שאתם רוכשים קיימים אמצעי הבטיחות הבאים והשתמשו בכל תכונות הבטיחות הללו לאחר ההתקנה:
 • מהירות איטית או נשלטת.
 • נסיעה רכה שקטה ובטוחה לשקט הנפשי של הנוסע החושש ושל שאר בני הבית.
 • מערכת בקרת מהירות OSG המאטה/ עוצרת את המעלון במקרה של חריגה מהמהירות המותרת.
 • חגורת בטיחות רגישה ביותר לכל תנועה + חיישן למניעת נסיעה אם החגורה לא רכוסה (אופציה).

 • ידית ההפעלה / השלט מחייבים לחיצה רציפה של המשתמש כדי לוודא שלא איבד הכרתו בדרך.
 • מושב מסתובב שיסתובב כשהמעלון מגיע לראש גרם המדרגות וכך מאפשר כניסה ויציאה נוחים ובטוחים מהמעלון.
 • רגלית חזקה ומוצקה המאפשרת עמידה עליה לפי עליה וירידה מהמושב.
 • משענות יד חזקות ויציבות המאפשרות הישענות בטוחה עליהן לפני קימה/ התיישבות.
 • מנוע סגור למניעת תפיסת בגדים או שיער.
 • מסילה מתקפלת בתחתית גרם המדרגות כדי למנוע סכנת מעידה.


סוללה:

מעלוני מדרגות עובדים עם סוללה ולכן ממשיכים לעבוד גם במקרה של הפסקת חשמל, מה שמבטיח שהמשתמשים לא יהיו תקועים במדרגות.

בדיקות תקופתיות:

מומלץ לבדוק מידי שנה את מעלון המדרגות כדי לזהות ולטפל בכל בעיה פוטנציאלית. קבעו פגישת תחזוקה מונעת שנתית עם הספק שהתקין את המעלון.

השגחה על ילדים:

אם יש ילדים בבית, יש לוודא שהם נמצאים תחת פיקוח ומבינים שהמעלון אינו משחק לילדים.

כל מי שקונה מעלון מדרגות עם תכונות העיצוב שסקרנו וימלא אחר אמצעי הזהירות המתאימים יכול להסיר דאגה מליבו. יחד עם זאת, חשוב שיועץ מומחה יעריך את צרכי המדרגות והניידות ויאשר שפתרון זה הולך להיות הפתרון הבטוח ביותר עבור האדם הנזקק.
 
למידע נוסף על בטיחות מעלוני המדרגות שלנו או לקביעת פגישת ייעוץ חינם, צרו עמנו קשר בטלפון 072-2159090.
        
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
מטפס מדרגות הוא אחד מהמוצרים החשובים ביותר לסייע ולשפר את איכות חייהם של קשישים, נכים או אנשים עם מוגבלות פיזית היושבים על כיסא גלגלים. לפניך 5 סיבות עיקריות, שבגללן מומלץ לך לרכוש מעלון מדרגות
בשנת 2005 תוקן חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות והוסף פרק הנגישות הקובע את החובה להנגיש מבנים תשתית וסביבה. אבל בפועל, לצערנו, המציאות של אנשים בעלי מוגבלויות בישראל שונה.
חושבים על התקנת מעלון כסא מומלץ שתקראו מאמר זה כדי לקבל החלטה טובה יותר
בית נגיש בזכות הטכנולוגיה המתקדמת ועזרי הבטיחות הנפלאים, אפשר להפוך כמעט כל מקום מגורים לבית נגיש. איך עושים את זה את המידע המלא תוכלו למצוא במאמר שלפניכם

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות