whatsapp

מגיני עקב לפצעי לחץ

מגן עקב לפצעי לחץ קונים רק אצלנו!

כל אדם שנאלץ מכל סיבה שהיא לשכב לאורך זמן רב מבלי לשנות תנוחה, או לשבת בתנוחה קבועה, עלול לפתח פצע לחץ. פצעי לחץ מחלימים באיטיות ומוסיפים כאב מיותר לקושי הקיים גם כך. מגן עקב לפצעי לחץ הוא פתרון אפקטיבי וכדאי להכיר אותו, להבין כיצד הוא מונע את היווצרות הפצע ולנצל אותו לשיפור איכות החיים.

מהם פצעי לחץ בעקב הרגל?

פצע לחץ בעקב הרגל כשמו כן הוא - פצע שהמקור להיווצרותו הוא לחץ מתמשך. מהות הפציעה היא פגיעה ברקמות עור עקב השילוב בין זרימת הדם הלקויה לבין לחץ ישיר על רקמות. נהוג לסווג את פצעי הלחץ בהתאם לדרגת החומרה שלהם. פצע לחץ דרגה 1 פוגע רק בשכבה העליונה בעור (האפידרמיס) ולכן אין סימפטומים פרט לאודם שחולף לאחר כשעה. פצע לחץ דרגה 2 פוגע גם בדרמיס שהוא שכבת העור שמתחת לאפידרמיס. הסימפטומים העיקריים הם שלפוחיות או חתך שטחי.
פצע לחץ דרגה 3 כבר מערב גם את התת-עור, ואילו פצע לחץ דרגה 4 כולל פגיעה בשריר או בעצם - אלה הם המקרים החמורים, וההמלצה החשובה ביותר לגביהם היא להקדים תרופה למכה ולמנוע מראש את היווצרותם.

מדוע נוצר פצע לחץ בעקב הרגל?

בעקב הרגל שכבת השומן שמתחת לעור דקה יחסית, ולכן ה"ריפוד" באזור זה לא יוצר הגנה מספקת. בהתאם, זהו אזור חשוף במיוחד לסכנת היווצרות פצע לחץ. גורם נוסף לשכיחות הגבוהה יחסית של הופעת פצע לחץ בעקב הרגל הוא הלחץ שמופעל על אזור ספציפי זה כששוכבים בלי תנועה או כשיושבים על כסא גלגלים באותה תנוחה זמן רב. גם הקושי בזרימת הדם עד לעקב תורם לסיכון המוגבר. 

מי נמצא בקבוצת סיכון מוגבר לסבול מהופעת פצעי לחץ בעקבים?

  • קשישים סיעודיים
  • אנשים המרותקים לכיסא גלגלים או למיטה
  • חולי סוכרת
  • חולים בטרשת עורקים (בגלל הפגיעה בזרם הדם ובתפקוד המערכת החיסונית)
  • אנשים הסובלים ממחלת ניוון שרירים
  • אנשים עם עור עדין (ככל שאנחנו מזדקנים העור שלנו הופך לדק יותר, ולכן בגיל מבוגר פצע לחץ בעקב הוא תופעה שכיחה יותר)
  • אנשים בעלי ורידים בולטים
  • אנשים בעלי נטייה להיווצרות קרישי דם  
  • מעשנים (בגלל הפגיעה בזרימת הדם התקינה)

הסוגים השונים של מגן עקב לפצעי לחץ

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם פצעי לחץ בעקבים היא כאמור למנוע את היווצרותם מלכתחילה. הפתרון הפשוט והיעיל ביותר הוא מגן עקב לפצעי לחץ - מתקן ייעודי שהעקב מונח עליו כך שלא יופעל עליו לחץ רב מדי. כמו כן, אביזרים לפצעי לחץ בקטגוריה זו משפרים את מצבו של האדם באמצעות יצירת מנח שבו זרימת הדם אל העקב משתפרת.
ישנם סוגים שונים של מגינים למניעת פצע לחץ בעקב הרגל, והבחירה ביניהם היא בהתאם לדרגת הסיכון, ולמצב הבריאותי של האדם באופן כללי. כך למשל דגם G Boot GTO מיועד למקרים שבהם הסיכון גבוה, והוא היחיד בעל התחתית הנפתחת שבזכותה ישנה גישה נוחה אל העקב לצורך טיפול.
בנוסף, ישנם דגמים שניתן לכבס וכאלה שלא, ועוד בחירה היא לגבי אורך כל מגן עקב לפצעי לחץ. הצוות המנוסה של "העיקר הבריאות" מסייע לכל מי שזקוק או זקוקה להכוונה, כך שתמיד ייבחר המוצר האופטימלי שימנע הופעת פצעי לחץ בעקבים.

אביזרים לפצעי לחץ - אפשרויות נוספות

מניעת פצעי לחץ אפשרית גם באמצעות מרים קרסול. זהו פריט נוסף שמופיע בקטגוריה של אביזרים למניעת פצעי לחץ, והדרך שבה הוא מפחית את הסיכון לסבול מפצע לחץ בעקב היא יצירת מרווח בין החלק הזה של הרגל לבין המשטח שעליו שוכבים. בנוסף, נוצרת זרימת אוויר שמסייעת גם לריפוי פצעי לחץ שכבר נוצרו. הכרית מוצמדת לרגל באמצעות רצועות ולקרו שמבטיחות אחיזה יציבה ונוחה.

מניעת פצעי לחץ - המלצות חשובות

אביזרים למניעת פצעי לחץ הם המרכיב החשוב ביותר במאבק לשמירה על האזורים הרגישים בגוף. בנוסף להצטיידות במגן עקב, מרים קרסול או רפידת קרסול, מומלץ להקפיד על מספר כללים נוספים.
ראשית, לשנות את התנוחה בתדירות גבוהה ככל האפשר. המלצה חשובה שנייה היא לשמור על העור בכל אזור רגיש, ובפרט בעקב, נקי וגם יבש. דגש שלישי בהקשר של מניעת פצעי לחץ הוא תזונה מותאמת אישית לאדם. 
 
  

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות