התקנת מעלון לנכים - על מה חשוב להקפיד?
התקנת מעלון לנכים - על מה חשוב להקפיד?

התקנת מעלון לנכים - על מה חשוב להקפיד?

מעלונים הם אחד מאמצעי ההנגשה היעילים ביותר לבעלי מוגבלויות תנועה, גם במבנים ציבוריים וגם בבתים פרטיים. התקנת מעלון לנכים מאפשרת התניידות מלאה בין קומות גם כשאין אפשרות להתקין מעלית, ובזכות יחס העלות-תועלת המשתלם מאוד, מדובר באופציה נפוצה. בעמוד זה תמצאו מידע אודות הסוגים השונים של המעלונים, הדרך הנכונה לבחור מעלון, הדגשים החשובים לגבי ההתקנה ועוד - על-מנת שתוכלו להבין האם זהו פתרון ההנגשה הרלוונטי גם עבורכם.

הסוגים השונים של המעלונים לנכים

החוק בישראל, ועוד לפני כן האחריות המוסרית והחברתית, מחייבים הנגשה מלאה של מבני ציבור, כולל כמובן אפשור מעבר בין מפלסים שונים גם למי שמתנייד עם כסא גלגלים ולבעלי מגבלות פיזיות המונעות מהם לטפס במדרגות. בבתים פרטיים ובבניינים שמורכבים ממספר קומות זהו כמובן אינטרס של הדיירים, כשהאלטרנטיבה היא מעבר דירה. גם כשבבית יש מספר קטן יחסית של מדרגות פנימיות, עדיין מדובר במכשול מתסכל ולפעמים אפילו בלתי אפשרי בעבור נכים, ולכן כדאי התקנת מעלון לנכים בעבורם.
החלוקה העיקרית של המעלונים היא לשתי קטגוריות: מעלון כסא ומעלון משטח.

מעלון כסא

מנגנון שכולל מסילה המחוברת לקיר או למעקה, לאורך גרם מדרגות, וכסא אשר מחובר לאותה מסילה. האדם בעל המוגבלות מתיישב על הכסא, מפעיל את המערכת והכסא עולה או יורד לאורך המסילה עד שהאדם מגיע למפלס הרצוי מבחינתו.

 

 

מעלון משטח

מעלון לנכים שמתניידים באמצעות כסאות גלגלים. מנגנון זה כולל גם כן מסילה שמחוברת למעקה או מעוגנת לקיר, אבל בניגוד לסוג הקודם של המעלונים, בסוג הזה אל המסילה מחובר במקום כסא - משטח. על המשטח ניתן לעלות עם כסא גלגלים, וכך גם אנשים שכושר הניידות שלהם מוגבל במיוחד יכולים להגיע לכל מפלס בכל מבנה.

 

איך לבחור מעלון?

התקנת מעלון לנכים מחייבת כמובן בחירה נכונה של המתקן המתאים ביותר למאפיינים הספציפיים של גרם המדרגות אליו הוא מיועד ושל האדם שאמור להשתמש בו. בפרט, חשוב לקחת בחשבון את הפרמטרים הבאים:
• צרכי האדם בעל המוגבלות - אם האדם מתנייד עם כסא גלגלים, מן הסתם יש להתקין עבורו מעלון לכסא גלגלים. אם המוגבלות קלה יותר, קרוב לוודאי שהפתרון הוא מעלון כסא. יחד עם זאת, מומלץ להתייעץ גם עם הרופא המטפל, על-מנת להעריך גם את הצרכים בעתיד הנראה לעין. 
מבנה המדרגות - ישנם מעלונים לנכים שמיועדים למדרגות ישרות וכאלה שמותאמים למדרגות שמתעקלות (כשבאופן טבעי הדגמים מהסוג השני מתאפיינים במורכבות גבוהה יותר). חלוקה נוספת היא למעלונים פנימיים ומעלונים חיצוניים.
רוחב גרם המדרגות - חשוב לוודא שהמעלון מותאם לרוחבן של המדרגות, ולמעשה גם לשיפוע ולהפרשי הגובה בין מדרגה למדרגה. עוד כדאי לדעת בהקשר זה כי רוב המעלונים מתקפלים, כך שהם לא מפריעים לשימוש ה"רגיל" בגרם המדרגות וגם לא מתבלטים יתר על המידה לעין.
כושר נשיאה - פרמטר חשוב בעיקר בהקשר של מעלוני משטח. מעלונים אלה מאפשרים באופן עקרוני עלייה וירידה עם כל סוגי כסאות הגלגלים - לרבות כסא גלגלים ממונע או כזה כבד במיוחד - ולכן יש לבחור מעלון עם כושר נשיאה בהתאם למשקל הכסא שבו משתמש האדם.
המלצה כללית שתקפה גם לגבי פתרונות הנגשה אחרים כגון מנוף הרמה סיעודי, מתקן הרמה לרכב, רמפה לנכים וכו' היא לרכוש את המעלון לנכים מחברה שמציעה שלל דגמים ובנוסף מקפידה על יושרה מלאה. בדרך זו תוכלו לקבל ייעוץ מקצועי מותאם אישית עבורכם, ולדעת בוודאות שבחרתם נכון.

הדגשים העיקריים במהלך התקנת מעלון לנכים

התקנת מעלון לנכים מחייבת מיומנות גבוהה, ולכן רצוי לוודא שהמלאכה מופקדת בידיים מקצועיות ומנוסות מאוד. תנאי הכרחי הוא חיבור לחשמל בסמוך לאחד הקצוות של המסילה, ולכן במידת הצורך נדרשת גם התקנה של נקודה מתאימה. לאחר השלמת ההתקנה יבוצעו בדיקות קפדניות על-מנת להבטיח את תקינות המתקן ולאפשר למי שאמור להשתמש במעלון לעשות זאת בראש שקט. כדאי לציין כי גם המעלונים עצמם מצוידים באמצעי בטיחות מתקדמים. במהלך ההתקנה (של מעלוני כסא) ניתן גם לכוונן את גובה המושב, את הידיות ואת המשענת, להבטחת נוחות מירבית.

הפעלת מעלון לנכים

לאחר סיום התקנת מעלון לנכים, תינתן לבני הבית הדרכה מפורטת וסבלנית לגבי אופן השימוש, הפעלת המערכת והפקת מלוא התועלת האפשרית ממנה. השירות מסתיים רק לאחר שאנשי המקצוע מוודאים כי האדם הנכה, קרובי משפחתו ו/או המטפל/ת שלו יודעים את כל מה שעליהם לדעת, ויכולים ליהנות מנגישות מלאה בנוחות ובבטיחות.
 
                                
חזרה לרשימה
מאמרים נוספים מאמרים נוספים
בית נגיש בזכות הטכנולוגיה המתקדמת ועזרי הבטיחות הנפלאים, אפשר להפוך כמעט כל מקום מגורים לבית נגיש. איך עושים את זה את המידע המלא תוכלו למצוא במאמר שלפניכם
מהן בעיות תנועה? מדוע קשישים סובלים מקשיים בניידות? אילו עזרים יסייעו לכם להתמודד עם בעיות תנועה בגיל השלישי?
מהם הסוגים השונים של רמפות ניידות לכסא גלגלים? ממה עשויה רמפה ניידת לכסא גלגלים? מה חשוב לבדוק לפני שבוחרים רמפה ניידת לכסא גלגלים? כל התשובות במאמר שלפניכם
מטפס מדרגות זחל לעלייה במדרגות מאפשר נגישות מלאה בתוך הבית ומחוצה לו. בעוד שמעלית או מעלון מדרגות לא ניתן להוציא מהבית, הרי שאת המתקן הזה ניתן לנייד בקלות ולהפעיל אותו בצורה קלה גם במקומות אחרים.

בטרם רכישת מוצר או תכשיר רפואי והתחלת השימוש בו, מומלץ להיוועץ במומחה שירותי בריאות מוסמך לגבי מטרות השימוש במוצר, אופן השימוש בו, תופעות הלוואי והאינטראקציה שלו עם תכשירים רפואיים אחרים. יש לעיין בעלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר רפואי. המידע באתר העיקר הבריאות אינו משמש חוות דעת או הנחיה רפואית ואינו יכול לשמש תחליף להתייעצות עם רופא / פיזיותרפיסט / תזונאי / מרפא בעיסוק / רוקח ו/או מומחה מוסמך אחר.

כל אחד מספקי המוצרים באתר קובע את עלויות המשלוח בהתאם להחלטתו, ספק המוצרים רשאי לקיים מבצע באתר הכולל זיכוי וביטול דמי המשלוח. במידה וההזמנה כוללת מוצרים מספקים שונים ישלם המזמין דמי משלוח בגין כל הזמנה בנפרד בהתאם להחלטת הספקים השונים.
אין בשיחת הטלפון, לשם רכישת המוצר, משום ייעוץ מקצועי בתחום הנגישות. בכל מקרה של התלבטות לגבי מידת התאמת המוצר אנו ממליצים לקבל יעוץ מקצועי מיועץ נגישות מוסמך.

נבנה ע"י לוגייט טכנולוגיות